Forumnyheter:

Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.

Huvudmeny

Djur-gården Bo-Ko (Oxtales) DVD annan dubbning vilka röster?

Startat av paddingtonbear, 28 juni 2016 kl. 11:35:43

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

paddingtonbear

Snubblade för ett tag sedan över detta klipp med en helt annan dubbning utav Oxtales, än den man vanligtvis känner igen som är grejhojta  :o


https://youtu.be/1-faGkLErLk?t=1055

Är det någon som vet vilka röster som Bo och Tage sköldpadda har i denna film samt övriga djur om någon skulle råka veta det. Det betyder att det iallafall finns tre olika dubbningar utav Oxtales.


Elios

Jag vet inte riktigt men tycker där att den kossan låter väldigt lik Jan Rippe som Pumbaa på något sätt. Inte för att jag tror det är han men det är väldigt likt.  ::)

jimstrom

Vad jag kan höra är det

Hasse Jonsson som spelar Bo och Olaf F. Andersen som spelar Tage.
"Det finns ingen varnings skylt dumskalle, därför att jag stal den." - Kung Koopa (Super Mario Brödernas Super Show)

Anders

Tycker också att Bos röst låter som Hasse Jonsson, även om han rent dialektalt låter som Rippe.
Nästa gång, Gadget! Nästa gång!

Elios

Ja nu när ni säger det hör jag klart och tydligt att det är Hasse Jonsson. Han borde kanske bli den nya Pumbaa!  ;D