Gmail har under ett par månaders tid blockerat Dubbningshemsidans e-postmeddelanden, men det ska nu vara löst. Om du missat viktiga e-postmeddelanden under denna tid, kontakta webbmastern på så löser vi allt.
Citat från: Disneyfantasten skrivet 5 december 2018 kl. 21:01:29
En fråga; karaktärerna du nämnde, är det deras "bästa vänner"?
Citat från: moviefan skrivet 5 december 2018 kl. 20:57:45
Det är lugnt![]()
Citat från: Disneyfantasten skrivet 5 december 2018 kl. 20:51:38
Jag säger inte emot, du är välkommen att göra det, jag sa bara att det var lite oväntat, menade inget illa...
Citat från: moviefan skrivet 5 december 2018 kl. 20:48:32
Jag tänkte att det var ok, att nämna karaktärer inom alla Disney filmerna, även live action.
Citat från: Disneyfantasten skrivet 5 december 2018 kl. 20:36:58
Okej, jag hade nämligen för mig att Narnia bara var distribuerad av Disney... (är inget stort fan av Narnia, tycker inte alls illa om det, men det hör inte till mina favoriter)
Jag fokuserade nämligen mest på Disneyklassiker & Pixar! (som de flesta stora Disneyfantaster gör)
Citat från: Alexander skrivet 5 december 2018 kl. 19:54:48
Fast de två första spelfilmerna gjordes av Disney. Och de äger rättigheterna till den tredje filmen nu tack vare köpet av 20th Century Fox. Självklart är berättelsen baserad på böcker precis som några av de andra filmerna Disney har gjort som Alice i Underlandet, Pinocchio, Mary Poppins, Nalle Puh, Micke och Molle m.fl.
Det är inte riktigt rätt tycker jag att påstå Narnia inte är Disney ifall det är just Disneys version någon syftar på. Om man gillar dem eller inte är en annan sak, men man får inte bortse att de finns när Disney har gjort filmer av Narnia.
Citat från: Disneyfantasten skrivet 5 december 2018 kl. 19:30:56
Jag menade egentligen inte vänner i allmänhet, utan endast "bästa vänner"!
(dessutom så är ju Narnia egentligen inte alls Disney)
Citat från: moviefan skrivet 5 december 2018 kl. 19:05:24
Susan, Edmund, Peter och Lucy i Narnia är vänner med bla bävrarna, Aslan, Her Tumnus mfl.