Efter uppgradering av forumprogramvaran saknas vissa äldre bifogade filer just nu. Vi beklagar detta och arbetar med att lösa problemet.
Citat från: TonyTonka skrivet 29 juli 2024 kl. 17:08:37Intressant, undrar vem som var Lil från början och varför Maria Rydberg fick ta över. Hon är ju även Lil i de tre filmerna samt i All Grown Up!.Jag har inte sett Rugrats på flera år och minnet är väldigt suddigt, men jag tycker mig minnas ha sett avsnitt där Susanne Barklund gjorde rösten till Lil. Kan, som sagt, minnas fel.
Citat från: BPS skrivet 29 juli 2024 kl. 16:56:06Hon var nog inte Lil DeVille från början men jag har ett avsnitt från säsong 4 där det uppenbarligen är Maria.Intressant, undrar vem som var Lil från början och varför Maria Rydberg fick ta över. Hon är ju även Lil i de tre filmerna samt i All Grown Up!.
Citat från: TonyTonka skrivet 29 juli 2024 kl. 16:24:03Det är min wiki, så jag vet vad som står där.Hon var nog inte Lil DeVille från början men jag har ett avsnitt från säsong 4 där det uppenbarligen är Maria.
När dubbades Rugrats? Vill minnas att jag läst att hon gjorde Lil DeVille där trots att karaktären inte alls lät som henne när jag såg serien.
Citat från: TonyTonka skrivet 29 juli 2024 kl. 16:24:03Det är min wiki, så jag vet vad som står där.1992 enligt Daniel Hofverberg.
När dubbades Rugrats? Vill minnas att jag läst att hon gjorde Lil DeVille där trots att karaktären inte alls lät som henne när jag såg serien.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 28 mars 2021 kl. 03:20:26Rugrats dubbades åtminstone till största delen av Mediadubb International, men det är inte helt omöjligt att Lasse Svenssons gamla Media Dubb kan ha hunnit börja dubba avsnitt av den första säsongen; i och med att TV1000 började sända serien hösten 1992 - vid det laget hade förvisso Kinneviks nya Mediadubb International funnits i flera månader, men om de haft stor framförhållning finns det en liten möjlighet att Lasse Svensson kan ha hunnit dubba några avsnitt. Men förmodligen var det nog Mediadubb International från första början.
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 29 juli 2024 kl. 16:36:02Rugrats dubbades 98.Var har du fått det ifrån? Den dubbades i början av 90-talet inte slutet.
Citat från: Historielektions Soveren skrivet 29 juli 2024 kl. 16:28:38Rugrats måste ha dubbats typ 1990-1991 för Annica Smedius beskriver serien som hennes första dubbning.Maria medverkade inte där vad jag kan se från det som står på dubbningshemsidan
Citat från: TonyTonka skrivet 29 juli 2024 kl. 16:24:03Det är min wiki, så jag vet vad som står där.Ahh kul jag har också bidragit med lite info till Wikin.
När dubbades Rugrats? Vill minnas att jag läst att hon gjorde Lil DeVille där trots att karaktären inte alls lät som henne när jag såg serien.
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 29 juli 2024 kl. 16:00:19https://www.dubbningshemsidan.se/credits/sok.php?spr%E5k=Svenska&sok=Maria+Rydberg&typ=fritext&avdelning=allaDet är min wiki, så jag vet vad som står där.
Jag kan inte se något tidigare än Aladdin på Dubbningshemsidan.
Men hon kan ha dubbat något som är odokumenterat.
https://dubbnings.fandom.com/sv/wiki/Maria_Rydberg?so=search
Ser heller inget tidigare på dubbningswiki hemsidan.

Citat från: TonyTonka skrivet 29 juli 2024 kl. 15:50:30Är det någon som vet vilken som var Maria Rydbergs första dubbning? Var det Aladdin-serien eller hade hon gjort något innan?https://www.dubbningshemsidan.se/credits/sok.php?spr%E5k=Svenska&sok=Maria+Rydberg&typ=fritext&avdelning=alla
(Passande att skriva idag förresten, på hennes födelsedag. xD)
Citat från: MOA skrivet 29 juli 2023 kl. 19:36:47Grattis Maria på 60 årsdagen!
Citat från: Skokaka skrivet 29 juli 2023 kl. 19:01:04Hoppas att Maria får en kul födelsedag idag!🥳Vad trevilgt.
Tänka sig att hon har blivit 60.
