Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.
Citat från: Nilsson skrivet Igår kl. 18:09:50Det är både på gott och ont. JAg är trött på sånt oäkta skit tex sånt jag ser på bl a instagram reels som jag itne vill seI mina ögon är det stora problemet på sociala medier när det används AI utan att upplysa om det; vilket tyvärr händer ganska ofta - även om det inte sker i bedrägeriändamål, så borde det inte vara för mycket begärt att alltid märka upp när AI har använts helt eller delvis, så att man vet vad som gäller och kan ta ställning till det.
Citat från: BPS skrivet Igår kl. 17:13:52Jag tycker att hans åsikt är ganska sund, vi kan använda AI som verktyg för det vi tycker är tråkigt att göra men för det som vi faktiskt vill och får ut någonting av att göra gör vi själva alltså då kultur med mera.Det är både på gott och ont. JAg är trött på sånt oäkta skit tex sånt jag ser på bl a instagram reels som jag itne vill se
Citat från: MOA skrivet Igår kl. 17:01:25Åh nej!Jag tycker att hans åsikt är ganska sund, vi kan använda AI som verktyg för det vi tycker är tråkigt att göra men för det som vi faktiskt vill och får ut någonting av att göra gör vi själva alltså då kultur med mera.
Citat från: gstone skrivet Igår kl. 16:07:51Jag gillar AIÅh nej!
jag inget emot AI i sig
jag ogillar bara när AI användes för dåliga saker
men jag är okej med AI som ett koncept/ värktyg
Citat från: Will Siv skrivet 22 mars 2026 kl. 00:18:12Är det här en bekännelse eller skulle du postat den i "Diverse Frågor"Att jag lägger in detta på bekännelse beror på att jag ibland inte orkar med att gå igenom alla etikettregler, både för privata eller offentliga middagar. Att inte stoppa kniven i munnen gör jag ju såklart inte, men för det mesta tycker jag det blir lite väl tjatigt.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 22 mars 2026 kl. 04:00:58För mig som vänsterhänt har det blivit så att jag skär maten med kniven i vänster hand och gaffeln i höger hand (framförallt om jag ska skära någon lite hårdare/segare mat, som typ en köttbit eller liknande), men när jag sen ska äta maten så gör jag tvärtom - så att jag alltså äter "som alla andra" men skär maten tvärtom. Lite udda måhända, men det funkar bäst för mig då jag behöver kniven i min "starka" hand för att lättare kunna skära upp maten.För mig känns inte det sättet udda. Tvärtom ser jag det som naturligt om man är vänsterhänt. Det är väl ändå häntheten som avgör hur man ska äta.
Citat från: Monsieur Hulot skrivet 21 mars 2026 kl. 17:48:24Det pratas väldigt mycket om etikett kring matbordet, hur man ska uppföra sig vid fina middagar osv. Det är såklart viktigt att man känns artig och så, men det finns en sak jag inte varit så säker på.Enligt traditionell etikett ska man ha gaffeln i vänster hand och kniven i höger hand, oavsett om man är vänster- eller högerhänt.
Vilken hand ska man hålla gaffeln med när man äter? Det finns de som säger att man ska äta med höger hand, men ska jag vara ärlig har jag ätit med både vänster och höger hand.
Hur tycker ni andra? Är det fel att hålla gaffeln med vänster hand eller går det lika bra? Jag tycker ärligt talat att det inte spelar någon roll. Huvudsaken är väl ändå att maten smakar och att sällskapet känns bekvämt.
Citat från: Monsieur Hulot skrivet 21 mars 2026 kl. 17:48:24Det pratas väldigt mycket om etikett kring matbordet, hur man ska uppföra sig vid fina middagar osv. Det är såklart viktigt att man känns artig och så, men det finns en sak jag inte varit så säker på.Man använder väl den hand man använder, som att jag är högerhänt (med handen, INTE politiskt) och därför använder jag gaffeln med den och kniv med den vänstra.
Vilken hand ska man hålla gaffeln med när man äter? Det finns de som säger att man ska äta med höger hand, men ska jag vara ärlig har jag ätit med både vänster och höger hand.
Hur tycker ni andra? Är det fel att hålla gaffeln med vänster hand eller går det lika bra? Jag tycker ärligt talat att det inte spelar någon roll. Huvudsaken är väl ändå att maten smakar och att sällskapet känns bekvämt.

Citat från: Will Siv skrivet 18 mars 2026 kl. 22:50:22Jag hatar Agnes Wold.Jag hatar Donald Trump men det gör vi alla