Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 4 september 2021 kl. 01:20:23
1997 års film har jag funderat på att se i många år, men det har tyvärr aldrig blivit av...Finns den att se någonstans nuförtiden? Eller finns de två andra versionerna av musikalen att ses någonstans?
Citat från: Disneyfantasten skrivet 4 september 2021 kl. 07:47:19
Ville bara rätta dig om att nypremiären var 1991, inte 1992!

Citat från: Erika skrivet 4 september 2021 kl. 05:48:45
Tror 1997 års version finns fortfarande kvar på Disney+, de andra två finns på "annat håll". Ingen aning om de finns lagligt att strömma någonstans, dock.
Disneys animerade film har absolut sin charm (och dessutom den första filmen jag såg på bio - detta var vid reprisen 1992, om någon undrar), men är inte den filmatisering jag brinner mest för. Föredrar faktiskt Askungen och de tre nötterna, Glasskon och rosen och Hey, Cinderella!. Gillar även bl. a. Popelka och För evigt - en askungesaga.

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 4 september 2021 kl. 01:20:23
1997 års film har jag funderat på att se i många år, men det har tyvärr aldrig blivit av...Finns den att se någonstans nuförtiden? Eller finns de två andra versionerna av musikalen att ses någonstans?
Citat från: Anders M Olsson skrivet 3 september 2021 kl. 22:36:061997 års film har jag funderat på att se i många år, men det har tyvärr aldrig blivit av...
Sen är jag väldigt svag för Rodgers och Hammersteins musikal. Där finns faktiskt hela tre olika inspelningar att välja mellan. Whitney Houstons version från 1997 får min röst, kanske mest på tekniska grunder. De båda andra har inte åldrats särskilt väl, även om en ung Julie Andrews från 1957 förtjänar ett hedersomnämnande.
Finns den att se någonstans nuförtiden? Eller finns de två andra versionerna av musikalen att ses någonstans?Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 3 september 2021 kl. 21:03:31
Även om man (i vanlig ordning) kan ha åsikter om hur nära originalsagan den ligger, så anser jag ändå att Disneys version är konstnärligt sett väldigt svårslagen.
