På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.
Citat från: Beck skrivet 25 december 2025 kl. 17:41:37Klicka till 5:02, så säger han Bomber och granater!Ni ser också min kommentar på den videon

Citat från: Beck skrivet 25 december 2025 kl. 17:41:37Klicka till 5:02, så säger han Bomber och granater!Jamen det gjorde han. För en gång skull sa han det!

Citat från: Nilsson skrivet 13 september 2025 kl. 13:22:25Precis.Det är det mest klassiska som han säger som även finns med i seriealbumen, och den Tintin med Åke Lindström som kapten Haddock gillar jag också mycket och är speciell. Det är bara det att bomber och granater inte verkar användas i den senare Tintin 1991


Citat från: Anders skrivet 13 september 2025 kl. 11:38:42Det var Åke Lindström som sa "Bomber och granater" i den rollen.Precis.Det är det mest klassiska som han säger som även finns med i seriealbumen, och den Tintin med Åke Lindström som kapten Haddock gillar jag också mycket och är speciell. Det är bara det att bomber och granater inte verkar användas i den senare Tintin 1991
Citat från: Nilsson skrivet 12 september 2025 kl. 15:04:27Kenneth Milldoff såklart som kapten Haddock.Det var Åke Lindström som sa "Bomber och granater" i den rollen.Men jag har fortfarande inte något minne av att jag hört Kenneth Milldoff säga "Bomber och granater!" i Tintin serien, däremot "Stormar och orkaner" är det vanligaste där.
Citat från: MOA skrivet 12 september 2025 kl. 16:01:04Varför röstade jag på Åke Lindström när Kenneth Milldoff är bäst?Jag har lagt min röst på Kenneth Milldoff nu iaf
Citat från: Nilsson skrivet 12 september 2025 kl. 15:04:27Kenneth Milldoff såklart som kapten Haddock.Varför röstade jag på Åke Lindström när Kenneth Milldoff är bäst?Men jag har fortfarande inte något minne av att jag hört Kenneth Milldoff säga "Bomber och granater!" i Tintin serien, däremot "Stormar och orkaner" är det vanligaste där.
Men jag har fortfarande inte något minne av att jag hört Kenneth Milldoff säga "Bomber och granater!" i Tintin serien, däremot "Stormar och orkaner" är det vanligaste där.Citat från: Lillefot skrivet 13 oktober 2024 kl. 14:14:19Kenneth Milldoff är oersättlig för mig när det gäller Kapten Haddock. Han har en kraftig röst som passar bra när karaktären blir rosenrasande, och göteborskan som är tillagd höjer både humorn och intrycket som helhet i mitt tycke.Här kan vi alla erkänna att Kenneth Milldoff är bäst!