Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.
Citat från: Göran skrivet 2 maj 2025 kl. 18:40:29Kan man se de danska filmerna någonstans utan att importera de fysiskt från Danmark på DVD?Ja, man kan hyra eller köpa dem på SF Anytime i Danmark. Då måste man använda VPN till Danmark, men om man bara har det vet jag att det går bra att handla med ett svenskt kreditkort. Konton från svenska SF Anytime gäller även i Danmark (och Norge för den delen), så man behöver inte registrera sig speciellt på den danska sajten.
Citat från: Göran skrivet 2 maj 2025 kl. 18:40:29Kan man se de danska filmerna någonstans utan att importera de fysiskt från Danmark på DVD?Ginza har jubileumsboxen med samtliga filmer på DVD. Har ett vagt minne att de även haft Blu-ray-utgåvan (men just nu verkar det bara vara DVD).
Citat från: Göran skrivet 2 maj 2025 kl. 18:40:29Kan man se de danska filmerna någonstans utan att importera de fysiskt från Danmark på DVD?De flesta kanske till och med alla ska finnas på danska Nordisk Film+ men jag vet tyvärr inte om det går att skaffa ett konto från Sverige.
Citat från: Tintin skrivet 21 januari 2025 kl. 23:52:26Relativt ny podcast om JönssonliganTycker personligen remakes bara är jävligt okreativa.
https://www.youtube.com/@TajmatKlart/videos
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 24 september 2024 kl. 20:38:27Jag föredrar också de danska versionerna framför de norska, men tyvärr verkar ju ingen av de danska filmerna ha svensk text någonstans alls. Jag klarar mig förvisso hyfsat med dansk text, men då får jag lov att se filmerna själv, då ingen i min bekantskapskrets skulle ämna till att se någonting alls utan svensk text...Såvida ingen orkar gå igenom alla filmerna och texta dem själva.![]()
I alla fall vissa av de norska filmerna verkar ju tydligen ha haft svensk text i alla fall, men på norska SF Anytime hittar jag ingen med något annat än norsk text...?

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 25 september 2024 kl. 09:22:58SF Anytime är förstås ett rimligt alternativ, men jag föredrar ju egentligen Blu-Ray i möjligaste mån - så kan man få tag i Blu-Ray-utgåvorna vore det att föredra...Det gör egentligen jag också, så jag köpte de tyska Blu-rayutgåvorna (som finns på amazon.de) och kombinerade med den svenska texten från DVD.
Citat från: Anders M Olsson skrivet 25 september 2024 kl. 09:04:21Jag har letat efter, men inte lyckats hitta några svenska utgåvor. Det mest troliga är att de inte har getts ut här. De är dessutom utgångna i handeln i Danmark, så det får bli begagnatmarknaden som gäller, eller "köp"/hyr på SF Anytime.SF Anytime är förstås ett rimligt alternativ, men jag föredrar ju egentligen Blu-Ray i möjligaste mån - så kan man få tag i Blu-Ray-utgåvorna vore det att föredra...
jackmusic.dk har båda på begagnade DVD, men inte på Blu-ray. De danska Blu-rayutgåvorna har jag inte lyckats få tag i, men jag vet att de ska finnas.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 25 september 2024 kl. 08:33:50Tack för tipset, det har jag missat. Men de här filmerna har inte släppts på DVD/Blu-Ray i Sverige, så att det är import från Danmark som gäller; eller?Jag har letat efter, men inte lyckats hitta några svenska utgåvor. Det mest troliga är att de inte har getts ut här. De är dessutom utgångna i handeln i Danmark, så det får bli begagnatmarknaden som gäller, eller "köp"/hyr på SF Anytime.
Citat från: Anders M Olsson skrivet 25 september 2024 kl. 07:46:46De datoranimerade filmerna Olsen-banden på de bonede gulve (2010) och Olsenbanden på dybt vand (2013) har faktiskt svensk text på danska utgåvor på DVD, Blu-ray och som digitala köp- och hyrfilmer på SF Anytime.Tack för tipset, det har jag missat. Men de här filmerna har inte släppts på DVD/Blu-Ray i Sverige, så att det är import från Danmark som gäller; eller?
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 24 september 2024 kl. 20:38:27Jag föredrar också de danska versionerna framför de norska, men tyvärr verkar ju ingen av de danska filmerna ha svensk text någonstans alls. Jag klarar mig förvisso hyfsat med dansk text, men då får jag lov att se filmerna själv, då ingen i min bekantskapskrets skulle ämna till att se någonting alls utan svensk text...De datoranimerade filmerna Olsen-banden på de bonede gulve (2010) och Olsenbanden på dybt vand (2013) har faktiskt svensk text på danska utgåvor på DVD, Blu-ray och som digitala köp- och hyrfilmer på SF Anytime.

Citat från: Anders M Olsson skrivet 22 september 2024 kl. 18:03:18Själv har jag inget större intresse av de norska versionerna, så jag tänker inte testa. Jag har den danska Blu-rayboxen med alla originalfilmerna.Jag föredrar också de danska versionerna framför de norska, men tyvärr verkar ju ingen av de danska filmerna ha svensk text någonstans alls. Jag klarar mig förvisso hyfsat med dansk text, men då får jag lov att se filmerna själv, då ingen i min bekantskapskrets skulle ämna till att se någonting alls utan svensk text...
