På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.
Citat från: Will Siv skrivet 28 december 2024 kl. 00:05:28Kan väl nämna att jag har bott en längre tid i Älvdalens kommun, fast inte i själva Älvdalen....Roligt, kanske har vi stött på varandra utan att veta om det😉, Älvdalen's kommun är ju ganska liten till invånare men stor i area.
Citat från: Sabelöga skrivet 28 december 2024 kl. 04:27:20Nej, men jag är intresserad av språk och dubbningI see, Yes nu har jag doxxat lite av mig själv dock😅.![]()
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 27 december 2024 kl. 23:26:20Är du från Älvdalen om jag får fråga?Nej, men jag är intresserad av språk och dubbning
Undrar detta då typ all min mors släkt härstammar från Älvdalen och jag har också tillbringat mycket tid i Åsen🙂, där Morfar byggde en stuga 1979 som mamma numera äger🙂.
Citat från: Fred skrivet 2 september 2022 kl. 19:47:47Jättebra, så länge det sker helt på privat initiativ och inte på skattebetalarnas pengar.Alla pengar är "skattebetalarnas" pengar, privat eller inte, du vet väl att det inkluderar politikernas lön.....


Citat från: Sabelöga skrivet 24 september 2021 kl. 04:22:12Projektet Wilum og Bellum ska med i samarbete med Älvdalens Musikskola, Film i Dalarna och Högskolan Dalarna dubba den nya animerade filmen Pelle Svanslös till älvdalska! Grymt spännande hur det kommer låta!Är du från Älvdalen om jag får fråga?
https://www.alvdalen.se/arkiv/nyhetsarkiv/nyheter/2021-09-23-projektet-wilum-og-bellum-forlangs-med-ett-ar.html?fbclid=IwAR1Z913PYhEJJPidfedC87MBDJlVdKfydNnYz5QP7vrCF8jlsXLL1kgAGNE
Kommer du Daniel också samla in den dubbningslistan?
Citat från: gstone skrivet 2 september 2022 kl. 20:42:01Varför har Älvdalen ett egt spårk ?https://sv.m.wikipedia.org/wiki/%C3%84lvdalska
Citat från: gstone skrivet 2 september 2022 kl. 19:30:43vad mennigslösttInte alls meningslöst, Om språket inte förstås eller används av den yngre generationerna kommer det ju sakta men säkert dö ut och det vill vi ju inte.