På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.
Citat från: Ovanliga dubbningar skrivet Igår kl. 02:35:25I och med skilsmässan missade jag dessvärre ditt meddelande, och länken fungerade inte längre - kan du vara så snäll och skicka filerna igen?Beklagar skilsmässan.
När jag kommit på benen igen ska jag ordna fram resterande avsnitt av Regnbågslandet, plus avsnitt från SVT Play som färgreferens, så att det förhoppningsvis går att få till färgkorrigering till någorlunda rätt färger.
Citat från: Ovanliga dubbningar skrivet Igår kl. 02:35:25I och med skilsmässan missade jag dessvärre ditt meddelande, och länken fungerade inte längre - kan du vara så snäll och skicka filerna igen?

Citat från: Lilla My skrivet 11 maj 2026 kl. 12:07:55Ok, så! Jag klippte klart en version av de två första avsnitten i början av januari, baserat på det material jag fick. (Har inte gjort något färgkorrigering ännu dock, utan fokuserade på att få ihop något som gick att kolla på först och främst.) Jag skickade dem i ett DM till @Ovanliga dubbningar men är osäker på om hon har sett det DM'et eller bara glömt av detI och med skilsmässan missade jag dessvärre ditt meddelande, och länken fungerade inte längre - kan du vara så snäll och skicka filerna igen?Eller om hon bara varit upptagen, vilket är fullt förståeligt!
Ville mest bara slänga ut här att jag pillat klart på episoderna, för tillfället. Sätter mig gärna och fjåtlar mer med dem vid ett senare tillfälle, antagligen till hösten när det blir lite mer intressant med julkalendrar igen!

Citat från: Ovanliga dubbningar skrivet 7 december 2023 kl. 10:57:22Jag är också väldigt konfunderad över Outline i FFMPEG. Jag testade först med Outline=2, men då blev det som du mycket riktigt konstaterat en groteskt tjock kantlinje, som måste vara minst 10 gånger tjockare än 2 pixel som det skulle vara.Jag upptäckte nyss att man kan använda decimaler i värdena på på Outline och Shadow, t.ex.
Jag fick lov att nöja mig med Outline=1, även om den nästan är i tjockaste laget och inte är i närheten av någon 1 pixel, men det verkade vara det enda realistiska värdet. Även det är större än kantlinjerna på 90% av alla Blu-ray-filmer, men tar åtminstone inte överhanden och gör texten mer lättläst.
Outline=0.6,Shadow=0.4Så om du tycker att 1 ger för tjock kantlinje är det bara att minska värdet några tiondelar.Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 12 maj 2026 kl. 01:39:02Det låter lovande, och jag hoppas att serien ska kunna offentliggöras i tid till nästa jul.Aaah! Det har jag missat. Ja då är det fullt förståeligt att hon tagit en paus härifrån.![]()
Vad gäller @Ovanliga dubbningar är det här bland det senaste hon skrivit:
https://www.dubbningshemsidan.se/forum/index.php?topic=18080.msg244162#msg244162
Går hon igenom en skilsmässa, så är det troligt att det är anledningen till att hon inte har svarat - hon har inte svarat på ett par av mina PM heller, men jag hoppas att hon orkar göra det snart.
Citat från: Lilla My skrivet 11 maj 2026 kl. 12:07:55Ok, så! Jag klippte klart en version av de två första avsnitten i början av januari, baserat på det material jag fick. (Har inte gjort något färgkorrigering ännu dock, utan fokuserade på att få ihop något som gick att kolla på först och främst.) Jag skickade dem i ett DM till @Ovanliga dubbningar men är osäker på om hon har sett det DM'et eller bara glömt av detDet låter lovande, och jag hoppas att serien ska kunna offentliggöras i tid till nästa jul.Eller om hon bara varit upptagen, vilket är fullt förståeligt!
Ville mest bara slänga ut här att jag pillat klart på episoderna, för tillfället. Sätter mig gärna och fjåtlar mer med dem vid ett senare tillfälle, antagligen till hösten när det blir lite mer intressant med julkalendrar igen!
Citat från: Lilla My skrivet 11 maj 2026 kl. 16:08:53"Fumla", "pilla". Blekinge-dialekt.Aldrig hört & visste inte att du bodde i Blekinge, bor som sagt i Norrland
Citat från: MOA skrivet 11 maj 2026 kl. 14:02:21Fjåtlar?"Fumla", "pilla". Blekinge-dialekt.
Citat från: Lilla My skrivet 11 maj 2026 kl. 12:07:55Ok, så! Jag klippte klart en version av de två första avsnitten i början av januari, baserat på det material jag fick. (Har inte gjort något färgkorrigering ännu dock, utan fokuserade på att få ihop något som gick att kolla på först och främst.) Jag skickade dem i ett DM till @Ovanliga dubbningar men är osäker på om hon har sett det DM'et eller bara glömt av detFjåtlar? Hoppas att hon svarar på Mys meddelandeEller om hon bara varit upptagen, vilket är fullt förståeligt!
Ville mest bara slänga ut här att jag pillat klart på episoderna, för tillfället. Sätter mig gärna och fjåtlar mer med dem vid ett senare tillfälle, antagligen till hösten när det blir lite mer intressant med julkalendrar igen!
Eller om hon bara varit upptagen, vilket är fullt förståeligt!

Citat från: Will Siv skrivet 27 december 2025 kl. 11:22:20@Ovanliga dubbningar , @Lilla MyDet senaste jag hörde var att @Lilla My var klar med avsnitt 1 och 2, och har fått dom begripliga/färdiga. Jag väntar på att få dessa nu. Det var ju den stora utmaningen, då avsnitten var klippta fel och hade bild och ljud som inte alls överensstämde med varann.
Hur går det med "Regnbågslandet"![]()
Nu när det är 55 år sen den visades känns det lägligt att lägga upp den.

Citat från: Mathilda Gustafsson skrivet 16 december 2025 kl. 06:24:50Det är för att den norska versionen på vissa ställen är ord för ord hans text så den flyter bäst.Det är sant att den norska texten till Lucia-sången är en nästan rak översättning av Arvid Roséns text, och är bitvis väldigt lik, så för läppsynk är det förstås en klar fördel att utgå ifrån den. Samtidigt känns det svårt att tänka sig att man skulle använda en text som inte finlandssvenskarna är alltför bekanta med, för det skulle ju orsaka ännu större förvirring än bristfällig läppsynk...
Citat från: Steffan Rudvall skrivet 13 december 2025 kl. 20:32:53I Snöfall 2 har man valt att använda Arvid Roséns text.Det är för att den norska versionen på vissa ställen är ord för ord hans text så den flyter bäst.