Forumnyheter:

Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.

Huvudmeny

Skriv svar

Meddelandet har följande fel som måste rättas till innan du kan fortsätta:
Varning: Det har inte skrivits nya inlägg i detta ämne på 120 dagar.
Om du inte är säker på att du faktiskt vill svara i det här ämnet, så bör du överväga att istället starta ett nytt ämne.
Begränsningar: 10 per inlägg (10 återstår), Maximal total storlek 13,67 MB, maximal storlek per fil 13,67 MB
Kryssa av de bifogade filer du inte längre vill bifoga
Klicka eller dra filer hit för att bifoga dem.
Andra tillval
Verifiering:
Lämna detta fält tomt:
Skriv in bokstäverna som syns på bilden
Lyssna på bokstäverna muntligt / Begär en ny bild

Skriv in bokstäverna som syns på bilden:
Vad är 1 + 2? Skriv svaret med siffror:
Kortkommandon: ALT+S för att skicka/posta eller ALT+P för att förhandsgranska

Ämnessammanfattning

Skrivet av gstone
 - 17 augusti 2024 kl. 21:52:25
Citat från: MOA skrivet 17 augusti 2024 kl. 21:38:18Är så taggad!
Hoppas Dasiy och Roseline kommer vara med !
Skrivet av MOA
 - 17 augusti 2024 kl. 21:38:18
Citat från: Disneyfantasten skrivet 17 augusti 2024 kl. 21:32:57En uppföljare till Super Mario Bros filmen kommer att ha premiär 2026 och Minioner 3 kommer 2027.
Är så taggad!
Skrivet av Disneyfantasten
 - 17 augusti 2024 kl. 21:32:57
Citat från: gstone skrivet 17 augusti 2024 kl. 21:29:50Vad blir deras nästa film ?
En uppföljare till Super Mario Bros filmen kommer att ha premiär 2026 och Minioner 3 kommer 2027.
Skrivet av gstone
 - 17 augusti 2024 kl. 21:29:50
Citat från: Disneyfantasten skrivet 17 augusti 2024 kl. 20:49:08Förresten, personligen tycker jag det känns som att Illuminations filmer inte riktigt varit lika bra sedan Minioner 2 som enligt mig var den senaste filmen de gjorde som var riktigt bra, de tre filmer som hittills gjorts efter den har inte nödvändigtvis varit dåliga men har inte riktigt varit på topp som de tidigare filmerna.

Super Mario Bros Filmen var visserligen välgjord och sevärd och jag uppskattar att han kombinerat nya saker och blandat dem med spelen, men den var inte riktigt på samma topp som de gamla Mario-spelen.

Änder var även den välgjord och sevärd, men filmen pendlade väldigt mycket för mig när det gäller alltifrån humor, karaktärs-personligheter, osv.

Dumma Mej 4 var även den välgjord och sevärd och jag uppskattar att man gjort kombination mellan både den och de tidigare filmerna (inklusive Minioner-filmerna) genom att låta karaktärer från dessa göra cameo-roller (lite som man gjorde med DreamWorks Kung Fu Panda 4), sen gillar jag Poppy Prescotts dynamik med Gru och jag gillar även honungsgrävlingen, men en del av humorn tyckte jag inte riktigt var på topp, tänker främst på toaletthumorn med bebisen.

Något som jag tycker att alla dessa tre filmer har gemensamt är att de har bra svenska dubbningar.
Vad blir deras nästa film ?
Skrivet av gstone
 - 17 augusti 2024 kl. 21:28:55
Citat från: Disneyfantasten skrivet 17 augusti 2024 kl. 20:49:08Anledningen till att jag först var osäker var dels för att han dubbade Grus broder Dru i 3an och dels för att jag känner igen Andreas röst, känner även igen Ole Ornereds röst men hans tolkning som Ilska fungerade också bättre än väntat.
Jag håller helt med gillade bägge dessa rolltolkningar :D
Skrivet av Disneyfantasten
 - 17 augusti 2024 kl. 20:49:08
Citat från: Lillefot skrivet 30 juli 2024 kl. 20:25:50Sent svar, men jag instämmer fullt. Det gick knappt att höra att det inte var Henrik Dorsin som spelade honom denna gång.

Och Steve Kratz var kort sagt magnifik som filmens antagonist, Maxime Le Mai. Det hördes tydligt att han levde sig in fullt ut i rollen, och han nailade den franska brytningen som redan höjde karaktären på ett komiskt sätt.
Anledningen till att jag först var osäker var dels för att han dubbade Grus broder Dru i 3an och dels för att jag känner igen Andreas röst, känner även igen Ole Ornereds röst men hans tolkning som Ilska fungerade också bättre än väntat.

Jag håller också med om att Steve Kratz var fantastiskt bra som skurken, samma med Linda Blomgren som Poppy Prescott.

Förresten, personligen tycker jag det känns som att Illuminations filmer inte riktigt varit lika bra sedan Minioner 2 som enligt mig var den senaste filmen de gjorde som var riktigt bra, de tre filmer som hittills gjorts efter den har inte nödvändigtvis varit dåliga men har inte riktigt varit på topp som de tidigare filmerna.

Super Mario Bros Filmen var visserligen välgjord och sevärd och jag uppskattar att han kombinerat nya saker och blandat dem med spelen, men den var inte riktigt på samma topp som de gamla Mario-spelen.

Änder var även den välgjord och sevärd, men filmen pendlade väldigt mycket för mig när det gäller alltifrån humor, karaktärs-personligheter, osv.

Dumma Mej 4 var även den välgjord och sevärd och jag uppskattar att man gjort kombination mellan både den och de tidigare filmerna (inklusive Minioner-filmerna) genom att låta karaktärer från dessa göra cameo-roller (lite som man gjorde med DreamWorks Kung Fu Panda 4), sen gillar jag Poppy Prescotts dynamik med Gru och jag gillar även honungsgrävlingen, men en del av humorn tyckte jag inte riktigt var på topp, tänker främst på toaletthumorn med bebisen.

Något som jag tycker att alla dessa tre filmer har gemensamt är att de har bra svenska dubbningar.
Skrivet av Lillefot
 - 30 juli 2024 kl. 20:25:50
Citat från: Disneyfantasten skrivet 20 juli 2024 kl. 18:10:45Jo förresten, Andreas Rothlin Svenssons GRU var bättre än jag hade väntat mig.
Sent svar, men jag instämmer fullt. Det gick knappt att höra att det inte var Henrik Dorsin som spelade honom denna gång.

Och Steve Kratz var kort sagt magnifik som filmens antagonist, Maxime Le Mai. Det hördes tydligt att han levde sig in fullt ut i rollen, och han nailade den franska brytningen som redan höjde karaktären på ett komiskt sätt.
Skrivet av Disneyfantasten
 - 20 juli 2024 kl. 18:10:45
Citat från: Disneyfantasten skrivet  6 juli 2024 kl. 17:26:56Såg filmen på bio idag och tycker att den var bra.
Jo förresten, Andreas Rothlin Svenssons GRU var bättre än jag hade väntat mig.
Skrivet av Disneyfantasten
 -  6 juli 2024 kl. 17:26:56
Såg filmen på bio idag och tycker att den var bra.
Skrivet av gstone
 -  3 juli 2024 kl. 10:16:58
Melora spelas på engelska av Laraine Newman  och på svenska av Katrin Sundberg.
Skrivet av gstone
 - 26 juni 2024 kl. 22:39:06
Den här kvinna påminner om Cruella

Skrivet av gstone
 - 14 juni 2024 kl. 06:50:01
Steve Krarz dubbar skurken 

Alltså Will Farrels karaktär.
Skrivet av gstone
 - 23 maj 2024 kl. 11:17:02
Hoppas dumma mej 4 leksakerna kommer till McDonalds i Sverige
Skrivet av Simon Axelsson
 - 22 maj 2024 kl. 22:29:09
Citat från: Disneyfantasten skrivet 22 maj 2024 kl. 20:01:27Spelade inte Andreas Grus broder i tredje filmen?
Jo, det stämmer. 
Skrivet av gstone
 - 22 maj 2024 kl. 20:04:50
Citat från: gstone skrivet 22 maj 2024 kl. 19:59:49Här några av dom svenska rösterna i filmen
Linda Blomgren är samma person som Linda Åslund i fall inte viste.