Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.
Citat från: gstone skrivet 16 oktober 2024 kl. 21:09:49Tänkte påpeka det men orkade inte förklara grejen.Förståeligt gstone, måste vara tröttsamt att ha dyslexi men nu fattar jag
sktiva kan vara tröttsamt för mig.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 16 oktober 2024 kl. 21:02:04Nja, Eva Funks insats här kan inte räknas som en dubbning, då hon syntes i bild och var nyinspelad istället för originalets introduktioner.Tänkte påpeka det men orkade inte förklara grejen.
Citat från: gstone skrivet 5 oktober 2024 kl. 19:57:20Nu tänker jag göra en tråd om Timeless Tales from Hallmark, dessa filmer har släppts på VHS i Sverige, men det ska tydligen finnas två ' versioner" en där man bytt om orginal berättem Oliva Newton John med Eva Funk och en annan man bara dubbat Olivia Newton John eller möjligen klippbort berättaren.Det som släpptes på VHS hade samma dubbning som på TV3 och FilmNet, men de hade klippt bort live-actionsekvenserna med Olivia Newton John och istället spelat in nya svenska introduktioner med Eva Funk i H.C. Andersens hus. Eller okej, förmodligen är det bara exteriören som faktiskt är H.C. Andersens riktiga hus, medan interiören mest troligt är återuppbyggd och inspelad i studio (även om de kallar det för "från H.C. Andersens hus" på omslagen).
Frågan är om dessa versioner har samma dubbningar i övrigt ?
Många av dessa finns på Youtube på svenska.
Citat från: MOA skrivet 16 oktober 2024 kl. 20:36:33Eva Funks enda dubbning va?Nja, Eva Funks insats här kan inte räknas som en dubbning, då hon syntes i bild och var nyinspelad istället för originalets introduktioner.
Citat från: MOA skrivet 16 oktober 2024 kl. 20:36:33Eva Funks enda dubbning va? Minns att häxan hette Scarlotta & att Fredrik Dolk spelar Rapunzels farsaHon var i "American Dragon Jake Long"
Citat från: gstone skrivet 5 oktober 2024 kl. 19:57:20Nu tänker jag göra en tråd om Timeless Tales from Hallmark, dessa filmer har släppts på VHS i Sverige, men det ska tydligen finnas två ' versioner" en där man bytt om orginal berättem Oliva Newton John med Eva Funk och en annan man bara dubbat Olivia Newton John eller möjligen klippbort berättaren.Eva Funks enda dubbning va? Minns att häxan hette Scarlotta & att Fredrik Dolk spelar Rapunzels farsa
Frågan är om dessa versioner har samma dubbningar i övrigt ?
Många av dessa finns på Youtube på svenska.
Citat från: gstone skrivet 5 oktober 2024 kl. 19:57:20Nu tänker jag göra en tråd om Timeless Tales from Hallmark, dessa filmer har släppts på VHS i Sverige, men det ska tydligen finnas två ' versioner" en där man bytt om orginal berättem Oliva Newton John med Eva Funk och en annan man bara dubbat Olivia Newton John eller möjligen klippbort berättaren.Jag har för mig att Filmnet, TV3 och Filmnet+ hade samma dubbning som VHS filmerna av Egmont AB.
Frågan är om dessa versioner har samma dubbningar i övrigt ?
Många av dessa finns på Youtube på svenska.