Forumnyheter:

Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.

Huvudmeny

Skriv svar

Meddelandet har följande fel som måste rättas till innan du kan fortsätta:
Varning: Det har inte skrivits nya inlägg i detta ämne på 120 dagar.
Om du inte är säker på att du faktiskt vill svara i det här ämnet, så bör du överväga att istället starta ett nytt ämne.
Begränsningar: 10 per inlägg (10 återstår), Maximal total storlek 13,67 MB, maximal storlek per fil 13,67 MB
Kryssa av de bifogade filer du inte längre vill bifoga
Klicka eller dra filer hit för att bifoga dem.
Andra tillval
Verifiering:
Lämna detta fält tomt:
Skriv in bokstäverna som syns på bilden
Lyssna på bokstäverna muntligt / Begär en ny bild

Skriv in bokstäverna som syns på bilden:
Vad är ett plus ett? Skriv svaret med siffror:
Kortkommandon: ALT+S för att skicka/posta eller ALT+P för att förhandsgranska

Ämnessammanfattning

Skrivet av inaktiverad
 - 31 december 2023 kl. 13:59:34
Har någon hittat en komplett VHS/TV inspelning med Johan som julvärd ännu?

Har ett starkt minne av att Dumbo Babyn min visats något år. Precis som en annan användare också kommer ihåg. Och alla årens julprogram är väl inte hittade.
Skrivet av Elios
 -  2 juli 2023 kl. 06:40:06
Försökte hitta honom som julvärd men detta var det ända klippet och där är han inte julvärd va:

https://youtu.be/3W9e62oAIdE
Skrivet av Anders M Olsson
 - 17 juli 2016 kl. 11:54:38
https://sv.wikipedia.org/wiki/Johan_Sandstr%C3%B6m_(TV-man)

Han har gjort mycket, bl.a. var han programledare för melodifestivalen 1974 när ABBA vann.

http://www.oppetarkiv.se/video/1066906/melodifestivalen-melodifestivalen-1974

Det förefaller ganska naturligt att han kan ha varit julvärd eftersom vi även såg honom som tv-hallåa lite då och då. Tyvärr vet jag inte vilket år det kan ha varit, men det finns ett trick som ibland fungerar på gamla VHS-inspelningar. Slå över tv:n på text-tv. Även om VHS egentligen har för dålig bandbredd för att spela in text-tv kan man ibland ha tur och läsa dagens datum och veckodag i raden längst upp. Om du vet veckodagen kan du sen räkna ut vilka år som kan vara möjliga.

T.ex. var julafton en tisdag 1974, onsdag 1975, fredag 1976, lördag 1977, söndag 1978, måndag 1979, onsdag 1980 osv.
Varje år blir det en veckodag senare, utom skottår då det hoppar fram två veckodagar.

Jag hittade även den här texten på nätet:
http://kulturkoftorna.blogspot.se/2010/11/det-har-med-julvard.html
Skrivet av paddingtonbear
 - 17 juli 2016 kl. 08:07:13
Kollar titt som tätt gamla inspelningar. Och stötte på ett till julband som jag måste få fråga en sak kring.
På wikipedias sida "Julvärd" står diverse som verkar ha varit med som julvärdar på Kalle Ankas Jul

Men på min inspelning är det en "Johan Sandström" som är julvärd. När kan detta ha varit och är det någon som känner till vem denna Johan är och vad han gjort mer?  :o