På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.
Citat från: Will Siv skrivet Igår kl. 21:20:03Nåt annat jag undrar över är vilken sorts lärare Flykt (främst) ärNär jag gick i grundskolan, under 1980-talet och början av 1990-talet, så vill jag minnas att vi hade samma lärare (vår klassföreståndare) i de flesta ämnen - vi hade andra separata lärare i åtminstone musik och gymnastik, men till de flesta andra ämnen var det såvitt jag kan minnas samma lärare. Det kan ha blivit fler lärare under högstadiet, men på låg- och mellanstadiet vill jag bestämt minnas att klassföreståndaren undervisade i de flesta ämnen.han benämns ju främst som "Magister" men betyder det att han har hand om hela klassen i så fall, nu vet jag inte hur det såg ut 1984, men när jag gick grundskolan var det inte så, då var det enskilda lärare för varje ämne även om vissa kunde ha hand om 2 olika (och inte bara när det var ämnen grupperade tillsammans, som att mina 2 favorit ämnen förutom Bild: Historia och Geografi är båda SO).
Dom enda lektioner vi ser (och alla är dom första på morgonen) är Engelska, Geografi (fast den blir inte av p.g.a en opålitlig karta), Matte (2 gånger) och kanske Svenska (läsförståelse)
Citat från: Will Siv skrivet Igår kl. 21:20:03Jag tror också att det i så fall är sista veckan i april 1984 eftersom dom nämner att det är 7 veckor kvar till sommarlovet (och vädret tyder på att det är vår)Visst kan det vara så, men jag tycker ärligt talat att miljön känns lite gammaldags för att vara 1984. Dessutom var det åtminstone där jag växte upp nog väldigt få som använde ord som magister på 1980-talet, så det känns mer som 1970-tal i mina ögon - åtminstone i Västerbotten tror jag att alla kallade sina lärare vid förnamn.
Citat från: Will Siv skrivet Igår kl. 21:20:03@Monsieur HulotAtt det skulle kunna utspela sig under en veckas tid är definitivt inte omöjligt nu när du säger det!
Jag har några "kommentarer"/funderingar om "Magister Flykt"![]()
Det här är en spekulation, men jag tror hela serien utspelas under en skolvecka då varje avsnitt verkar vara en enskild dag (då Inga Sörman kommer försent i nästan alla avsnitt) och det är ju 5 avsnitt, hurvida det är i kronologisk ordning (dvs: Avsnitt 1 är Måndag, Avsnitt 2 Tisdag, osv) är svårt att klargöra men det kan nog stämma (alla verkar extra trötta i avsnitt 5)
Jag tror också att det i så fall är sista veckan i april 1984 eftersom dom nämner att det är 7 veckor kvar till sommarlovet (och vädret tyder på att det är vår)
Nåt annat jag undrar över är vilken sorts lärare Flykt (främst) ärhan benämns ju främst som "Magister" men betyder det att han har hand om hela klassen i så fall, nu vet jag inte hur det såg ut 1984, men när jag gick grundskolan var det inte så, då var det enskilda lärare för varje ämne även om vissa kunde ha hand om 2 olika (och inte bara när det var ämnen grupperade tillsammans, som att mina 2 favorit ämnen förutom Bild: Historia och Geografi är båda SO).
Dom enda lektioner vi ser (och alla är dom första på morgonen) är Engelska, Geografi (fast den blir inte av p.g.a en opålitlig karta), Matte (2 gånger) och kanske Svenska (läsförståelse)
Sen vet vi inte vilken klass det är, men vi hör att Fröken Qvist har hand klass 2B så Flykts klass kan kanske vara 2A......
Jag har dessutom min egen ide på vad som händer sen i filmen som gick sönder.Spoiler
Dom hittar en massa pengar i marken, farbrorn förklarar att det är hans och att han gömt dom där så att ingen ska stjäla dem, dom två hjälper han och visar hur han istället kan sätta in dom på Sparbanken.
Det verkade rätt uppenbart att det var en "utbildningsfilm" med det syftet, Sparbanken använde även Ivo Caprino's "Klaes Klättermus i Knipa (1955)" för det.[close]
Namnet Kamrer Ström förekommer här och även i boken "Olsson's Pastejer", fast det är inte samma karaktär
Tåget i avsnitt 5 är samma som det i "Kalle's Klätterträd"
Det här var den första "POJ" serien jag såg när jag var liten för jag hade den (numera sällsynta) DVDn, därför var jag lite extra intresserad av se den igen.
Att de är trötta i sista avsnittet påminner ju lite om fredagarna för både de som går i skolan och för de som jobbar. Då är man ju trött efter en lång och slitsam vecka, precis som barnen är här!

han benämns ju främst som "Magister" men betyder det att han har hand om hela klassen i så fall, nu vet jag inte hur det såg ut 1984, men när jag gick grundskolan var det inte så, då var det enskilda lärare för varje ämne även om vissa kunde ha hand om 2 olika (och inte bara när det var ämnen grupperade tillsammans, som att mina 2 favorit ämnen förutom Bild: Historia och Geografi är båda SO).Citat från: Monsieur Hulot skrivet 5 augusti 2026 kl. 14:54:35Självklart skulle även den DVD:n vara borta från marknadenJag har tyvärr inget minne alls av Nattsudd, så jag tror varken att jag sett eller spelat in det.
@Daniel Hofverberg har du något minne av Nattsudd?

Citat från: Monsieur Hulot skrivet 5 augusti 2026 kl. 20:54:33Fick du träffa Grundberg (eller Wallde också för den delen)?Svante Grundberg var efter min tid. Däremot försökte jag prata lite med Janne "Loffe" Carlsson på Svenska Höjdare 2005, men han var inte lika rolig privat (som på film och TV). Kjell Höglund var trevlig. Jag köpte boken Det snöar i Edens lustgård (med live-CD) av honom.
Citat från: MOA skrivet 5 augusti 2026 kl. 21:31:41Tänker inte Monsieur skriva att världen är slumpartad nu? Precis bästa tillfället för dom ordenDetta är definitivt rätt tillfälle att påpeka det!
Världen är slumpartad till den grad att man nästan inte tror att det är sant!Citat från: Monsieur Hulot skrivet 5 augusti 2026 kl. 21:09:29Vad i hela friden är detta nu då?Tänker inte Monsieur skriva att världen är slumpartad nu? Precis bästa tillfället för dom ordenJag lyfte fram programmet igår kväll och knappt ett dygn senare ligger 3 timmar uppe på Youtube!
Jag vet inte om Rosa Mannen läser vår tråd, men om han gör det - tack som tusan för detta! Nu har man någonting att titta på i helgen!
Citat från: Monsieur Hulot skrivet 5 augusti 2026 kl. 21:09:29Vad i hela friden är detta nu då?Det tror jag inte att han gör, och inte heller har han saker ligger som han lägger ut vid rätt tillfälle.Jag lyfte fram programmet igår kväll och knappt ett dygn senare ligger 3 timmar uppe på Youtube!
Jag vet inte om Rosa Mannen läser vår tråd, men om han gör det - tack som tusan för detta! Nu har man någonting att titta på i helgen!
När nånting är digitaliserat så går det ut på kanalen bara.Citat från: Benkt skrivet 5 augusti 2026 kl. 21:02:56På tal om Nattsudd så laddade Rosa Mannen precis upp detta:Vad i hela friden är detta nu då?
Jag lyfte fram programmet igår kväll och knappt ett dygn senare ligger 3 timmar uppe på Youtube!
Citat från: Tintin skrivet 5 augusti 2026 kl. 17:49:12Avsnittet med Svante Grundberg i Nattsudd-studion finns att se på YouTube (men de övriga 5 saknas). Han som laddat upp videon kallar det för barnprogram (men även om det är animerat är det mer riktat till vuxna).Fick du träffa Grundberg (eller Wallde också för den delen)?
https://www.folketsbio.se/film/38564/
Svante Grundberg DJ:ade (både musik och videos) på Rock At Sea mellan 2007-2018. Så ville man uppleva Nattsudd "live" hade man kunnat göra det. Jag åkte med båten under åren 2004 och 2005.
Citat från: Monsieur Hulot skrivet 5 augusti 2026 kl. 14:54:35Självklart skulle även den DVD:n vara borta från marknadenAvsnittet med Svante Grundberg i Nattsudd-studion finns att se på YouTube (men de övriga 5 saknas). Han som laddat upp videon kallar det för barnprogram (men även om det är animerat är det mer riktat till vuxna).
Citat från: Tintin skrivet 5 augusti 2026 kl. 00:04:45Den ena halvan av Nattsudd var även med i ett avsnitt av Charles Nonsens (1988). Den senare har getts ut på DVD, men är utgången.Självklart skulle även den DVD:n vara borta från marknaden


Citat från: Monsieur Hulot skrivet 4 augusti 2026 kl. 22:51:55Det är dags att lyfta en till raritet!Den ena halvan av Nattsudd var även med i ett avsnitt av Charles Nonsens (1988). Den senare har getts ut på DVD, men är utgången.Nattsudd som sändes från 1985 till 1991.
Citat från: MOA skrivet 4 augusti 2026 kl. 23:33:50Precis! Visste inte om det fanns ett ämne om Albert & Herbert så passande på att fråga här när vi snackat om det tidigare. Bra fråga va?Mycket bra till och med!