Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.
Citat från: Soscla skrivet 15 januari 2018 kl. 14:00:07
Nej självklart inte. Men mycket av det *jag tror* att ungdomarna läser är såna texter, som inte bidrar jättemycket till läsförståelsen.
Citat från: Raltseye skrivet 15 januari 2018 kl. 11:29:40
Dessutom är ju inte all internettext sociala medier, forum och dylikt.
) är inte alltid det bästa då det skrivs av folk som inte kan uttala sig ordentligt :p Och undertexter är ofta väldigt korta. Tror att barnen har svårt att läsa längre texter, som böcker på flera hundratals sidor för att de blir uttråkade/trötta/tappar fokus/vad det nu kan vara. Man får mjukstarta med dem i ung ålder och läsa en kvart varje kväll (tips från Bamse) och så får det blir mer och mer ju äldre de blir. Håller med att vi bör åter bli bokslukare för ett utvecklat språk och förfinad tankeförmåga. Jag ska nog börja med mig själv, läser tyvärr inte så mycket böcker. Inte för att jag inte vill, bara att jag gör så mycket annat skräp så att "jag inte har tid".