Efter uppgradering av forumprogramvaran saknas vissa äldre bifogade filer just nu. Vi beklagar detta och arbetar med att lösa problemet.




Bortsett från de/dem-felet, det där hade jag inte lärt mig utan jag skrev helt enkelt fel. Däremot har jag lärt mig att "någon" förkortas "nå'n". Tror jag, i alla fall... Hmmm, hur som helst så borde ni, i så fall, skylla på min svenska-lärare Ingemar Nilsson, f.d. fotbollstränare. Det där sista skrev jag bara för att jag hoppades på att någon kanske skulle fatta vem jag talar om.
Mitt svenska-betyg var f.ö. VG.Citat från: GaBBe skrivet 4 januari 2005 kl. 00:11:46Om vi nu ska vara riktigt petiga: Apostrof används inte alls i svenskan. "Nå'n" är fel, det ska alltid vara "nån" i det svenska språket.
Apostrof behövs heller inte när man skriver nån..
Citat från: Patrik skrivet 3 januari 2005 kl. 22:25:21Språkrättaren: Det ska vara "de" istället för "dem". Apostrof behövs heller inte när man skriver nån..
Finns här dessutom någon, som kanske känner till om dem har nå'n hemsida?

