Forumnyheter:

Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.

Huvudmeny

Skriv svar

Meddelandet har följande fel som måste rättas till innan du kan fortsätta:
Varning: Det har inte skrivits nya inlägg i detta ämne på 120 dagar.
Om du inte är säker på att du faktiskt vill svara i det här ämnet, så bör du överväga att istället starta ett nytt ämne.
Begränsningar: 10 per inlägg (10 återstår), Maximal total storlek 13,67 MB, maximal storlek per fil 13,67 MB
Kryssa av de bifogade filer du inte längre vill bifoga
Klicka eller dra filer hit för att bifoga dem.
Andra tillval
Verifiering:
Lämna detta fält tomt:
Skriv in bokstäverna som syns på bilden
Lyssna på bokstäverna muntligt / Begär en ny bild

Skriv in bokstäverna som syns på bilden:
Vad är ett plus ett? Skriv svaret med siffror:
Kortkommandon: ALT+S för att skicka/posta eller ALT+P för att förhandsgranska

Ämnessammanfattning

Skrivet av Daniel Hofverberg
 - 16 januari 2022 kl. 02:47:48
Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 16 januari 2022 kl. 01:34:01
The golden girls är också en serie från 80 talet, inklusive serien som kom efter som heter the golden palace. Finns båda serierna nånstans att se på?
The Golden Girls hette Pantertanter i Sverige. Alla sju säsonger av serien finns på Disney+ sedan några månader tillbaka. :)

The Golden Palace finns tyvärr inte att streama någonstans i de nordiska länderna, och har mig veterligen heller inte släppts på DVD här. Serien sändes på TV3 under 1990-talet, men efter 1997 tycks den vara helt uppslukad av jorden. I USA finns serien på den Disney-ägda streamingtjänsten Hulu, men den tjänsten finns inte i Sverige varför serien också lyser med sin frånvaro här. :( Men serien producerades av Disney-ägda Touchstone Television, så jag hoppas att den kan dyka uop på Disney+ i Norden inom en inte alltför avlägsen framtid.
Skrivet av Oskar
 - 25 september 2020 kl. 20:35:38
Citat från: Erika skrivet 25 september 2020 kl. 19:43:09
Tror TV4 Guld (om kanalen finns kvar) visar en del tv-serier från den tiden. Annars händer det någon gång ibland att SVT kan visa någon äldre tv-serie.
Svt sänder gamla serie på deras kanaler och det finns också svt öppna arkivet på nätet bl.a svt play.
Skrivet av Oskar
 - 25 september 2020 kl. 20:30:22
Citat från: Erika skrivet 25 september 2020 kl. 19:43:09
Tror TV4 Guld (om kanalen finns kvar) visar en del tv-serier från den tiden. Annars händer det någon gång ibland att SVT kan visa någon äldre tv-serie.
Ja den finns kvar. Jag har tv4 guld och dom sänder bl.a  bröderna cartwright, mash, lilla huset på prärien och andra gamla serier.
Den kanalen kan jag rekommendera.
Skrivet av Erika
 - 25 september 2020 kl. 19:43:09
Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 25 september 2020 kl. 18:32:15
Brukar dom visa äldre serier på tv från 60 till 80 talet?

Tror TV4 Guld (om kanalen finns kvar) visar en del tv-serier från den tiden. Annars händer det någon gång ibland att SVT kan visa någon äldre tv-serie.
Skrivet av Erika
 - 22 september 2020 kl. 21:00:29
Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 22 september 2020 kl. 20:14:19
Är inte dom svenska serier?

Nej, Greve Duckula är brittisk medan Djurgården är japansk-nederländsk.
Skrivet av MOA
 - 22 september 2020 kl. 17:55:06
Citat från: Erika skrivet 22 september 2020 kl. 13:31:30
När det gäller animerade komediserier uppskattar jag bl. a. Greve Duckula och Djurgården.
YES!Duckula & Djurgården e så roliga!Önskar jag kunde hitta mer avsnitt
Skrivet av Erika
 - 22 september 2020 kl. 13:31:30
Det var inte igår... Bewitched såg jag faktiskt ett gäng avsnitt av när jag var liten. Såg den runt 1992 och då i tyskdubbad version (vi hade tillgång till utländsk tv, om någon undrar). Minns den som småcharmig på sina ställen...

Annars har väl aldrig komediserier varit min grej, men jag har ändå uppskattat några här och där (t. ex. Galenskaparna & After Shaves grejer, Monty Pythons flygande cirkus, 'Allå, 'allå, 'emliga armén, Svarte Orm, Våra värsta år och Pang i bygget). När det gäller animerade komediserier uppskattar jag bl. a. Greve Duckula och Djurgården.
Skrivet av MOA
 - 21 september 2020 kl. 21:32:30
Jag tittar ofta på äldre komedier
Skrivet av Scoobydoofan1
 - 21 september 2020 kl. 13:00:48
Med tanken på att det finns så många serier och variationer av komedi serier tycker ni att komedi serier idag är roligare eller längtar ni tillbaka till dom äldre serierna som är roliga men som må ha åsikter eller skämt som inte skulle fungera i dagens samhälle.