Forumnyheter:

På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.

Huvudmeny

Skriv svar

Begränsningar: 10 per inlägg (10 återstår), Maximal total storlek 13,67 MB, maximal storlek per fil 13,67 MB
Kryssa av de bifogade filer du inte längre vill bifoga
Klicka eller dra filer hit för att bifoga dem.
Andra tillval
Verifiering:
Lämna detta fält tomt:
Skriv in bokstäverna som syns på bilden
Lyssna på bokstäverna muntligt / Begär en ny bild

Skriv in bokstäverna som syns på bilden:
Vilket är det högsta talet du kan få till om du bara får använda en siffra?:
Kortkommandon: ALT+S för att skicka/posta eller ALT+P för att förhandsgranska

Ämnessammanfattning

Skrivet av Will Siv
 - Idag kl. 10:18:59
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet Idag kl. 00:42:10Mina bilder hade i alla fall garanterat inte sett bättre ut, då det hade rört sig om streckgubbar... ;)
Även streckgubbar är bättre än AI

Skrivet av Daniel Hofverberg
 - Idag kl. 00:42:10
Citat från: Anders skrivet Igår kl. 16:37:37Jag bad Grok att rita en bild på Asterix och Tintin, iklädda i tuxedos, skaka hand med varandra på en finmiddag. Asterix har växt till sig lite och Tintin har börjat bli skallig.  ;D
Tintin var ju hyfsat lik ändå, men Asterix inte ens nära...

Fördelen med Grok är ju att den aldrig verkar neka att rita någonting på grund av upphovsrättsliga skäl. Nackdelen är, som vi alla blivit varse nu, att resultatet kan bli lite si och så...

I de fall som ChatGPT tillåter att rita något, så blir resultatet mycket bättre.

Citat från: Anders skrivet Igår kl. 22:04:31Testade med att Shaggy är ute och går med Scooby-Doo och träffar på Tintin som är ute och går med Milou. Av nån anledning vill den tydligen alltid göra Tintin halvskallig.  ::) Milou blev även en dalmatin utan fläckar.
Scooby-Doo blev ju väldigt bra, och Shaggy hyfsad ändå. Milou lite si och så...

Citat från: Will Siv skrivet Igår kl. 22:29:06Jag är säker på att dina egna bilder ser bättre ut (fast riktiga bilder är alltid bättre), gör dom istället.
Mina bilder hade i alla fall garanterat inte sett bättre ut, då det hade rört sig om streckgubbar... ;)
Skrivet av MOA
 - Igår kl. 23:33:45
Citat från: Anders skrivet Igår kl. 22:04:31Testade med att Shaggy är ute och går med Scooby-Doo och träffar på Tintin som är ute och går med Milou. Av nån anledning vill den tydligen alltid göra Tintin halvskallig.  ::) Milou blev även en dalmatin utan fläckar.
Shaggy blev blondin men är sig lik
Skrivet av Will Siv
 - Igår kl. 22:29:06
Citat från: Anders skrivet Igår kl. 22:04:31Testade med att Shaggy är ute och går med Scooby-Doo och träffar på Tintin som är ute och går med Milou. Av nån anledning vill den tydligen alltid göra Tintin halvskallig.  ::) Milou blev även en dalmatin utan fläckar.
"Not saying it is trash, but it looks like trash"

Citat från: Anders skrivet Igår kl. 17:07:09Så länge det används experimentellt och/eller för att ge ett gott skratt, samt att man klargör att det är AI och inte försöker tjäna pengar på det, kan jag inte se det harmfulla i att leka med det.

Detta var som sagt en experimentell bild jag bad den göra för att se hur figurerna såg ut. Jag vet ungefär hur mina egna teckningar på dessa figurer hade sett ut om jag ritat dem utifrån mitt minne redan, så jag ville se hur en AI lyckades.
Jag är säker på att dina egna bilder ser bättre ut (fast riktiga bilder är alltid bättre), gör dom istället.
Skrivet av Anders
 - Igår kl. 22:04:31
Testade med att Shaggy är ute och går med Scooby-Doo och träffar på Tintin som är ute och går med Milou. Av nån anledning vill den tydligen alltid göra Tintin halvskallig.   ::) Milou blev även en dalmatin utan fläckar.
Skrivet av Will Siv
 - Igår kl. 17:15:54
Citat från: MOA skrivet Igår kl. 17:01:26Tintin är sig lik men Asterix ser lite könstig ut, AI resultat blir inte perfekt alla gånger
Egentligen är ingen av dom rätt
Skrivet av Anders
 - Igår kl. 17:07:09
Citat från: Will Siv skrivet Igår kl. 16:52:33Det är ändå fel
Så länge det används experimentellt och/eller för att ge ett gott skratt, samt att man klargör att det är AI och inte försöker tjäna pengar på det, kan jag inte se det harmfulla i att leka med det.

Detta var som sagt en experimentell bild jag bad den göra för att se hur figurerna såg ut. Jag vet ungefär hur mina egna teckningar på dessa figurer hade sett ut om jag ritat dem utifrån mitt minne redan, så jag ville se hur en AI lyckades.
Skrivet av MOA
 - Igår kl. 17:01:26
Citat från: Anders skrivet Igår kl. 16:37:37Jag bad Grok att rita en bild på Asterix och Tintin, iklädda i tuxedos, skaka hand med varandra på en finmiddag. Asterix har växt till sig lite och Tintin har börjat bli skallig.  ;D
Tintin är sig lik men Asterix ser lite könstig ut, AI resultat blir inte perfekt alla gånger
Skrivet av Will Siv
 - Igår kl. 16:52:33
Citat från: Anders skrivet Igår kl. 16:51:40Detta var ju bara något jag bad den göra för skojs skull, för att se hur den tolkade de två figurerna, och inte i kommersiellt syfte.
Det är ändå fel
Skrivet av Anders
 - Igår kl. 16:51:40
Citat från: Will Siv skrivet Igår kl. 16:38:09Kunde du inte ritat den själv
Detta var ju bara något jag bad den göra för skojs skull, för att se hur den tolkade de två figurerna, och inte i kommersiellt syfte.
Skrivet av Will Siv
 - Igår kl. 16:38:09
Citat från: Anders skrivet Igår kl. 16:37:37Jag bad Grok att rita en bild på Asterix och Tintin, iklädda i tuxedos, skaka hand med varandra på en finmiddag. Asterix har växt till sig lite och Tintin har börjat bli skallig.  ;D
Kunde du inte ritat den själv 
Skrivet av Anders
 - Igår kl. 16:37:37
Jag bad Grok att rita en bild på Asterix och Tintin, iklädda i tuxedos, skaka hand med varandra på en finmiddag. Asterix har växt till sig lite och Tintin har börjat bli skallig.  ;D
Skrivet av Daniel Hofverberg
 - Igår kl. 15:35:20
Citat från: Will Siv skrivet Igår kl. 12:42:01Du tog ju själv upp ett exempel Men det är ju det som är problemet, dom vill att AI ska göra ALLT av sig själv
Och då är det absolut fel och väldigt farligt, men det är ju inte teknikens fel utan användarens.

Men visst, det vore önskvärt med en reglering av AI för att säkerställa att tekniken inte blir för smart, så att det inte blir som i Terminator. Men ska en sådan reglering få önskad effekt måste både EU, USA och Kina vara överens, och det ser inte ut att hända så länge Donald Trump har makten i USA; så realistiskt sett kan något sådant ske tidigast 2028...

Vi får bara hoppas att AI-modellerna inte hinner bli för smarta på den tiden.

Citat från: Will Siv skrivet Igår kl. 12:42:01Men det är som sagt inte det jag pratar om (fast det är mycket värre)

AI "konst" är fusk och alla som använder det istället för att skapa själva eller be någon annan är korkade.
Om man använder AI för konst när det gäller kommersiella projekt där det finns en budget, ja - det håller jag med om. Men så är ju långt ifrån alltid fallet. Men det måste var och en avgöra, utifrån egna förutsättningar och egen moral. :)

Där verkar det också ha blivit bättre det senaste året, vilket tydligt visar att folk verkar ha börjat lära sig när det är lämpligt att använda AI och inte. För att ta ett konkret exempel: Jag var på Film i Västerbottens årliga kortfilmsfestival för några veckor sedan, där de utser Västerbottens representant till SM i kortfilm. I år var det bara de kortfilmer som producerats på grundskolor och gymnasieskolor där man hade använt AI för antingen musik och/eller grafik, förutom de fall där det funnits någon duktig musiker i samma klass som kunnat skriva musik eller i de fall där skolan har avtal med Epidemic Sound för friköpt musik (samma leverantör som bl.a. SVT anlitar).

När man kom upp i åldersgrupperna och det såg ut som att det rörde sig om projekt med någon form av budget (typ minst en professionell skådespelare eller dylikt) var nästan all musik egenskriven av någon kompositör, alternativt befintlig populärmusik som använts med tillstånd.

När jag var på samma filmfestival ifjol var precis all musik AI-genererad, så det har alltså skett en mycket stor förändring på bara ett år. :)

(Dock med reservation för att inte är så lätt att avgöra vad som är AI-genererat, men jag har utgått ifrån att om ingen crediterats för musiken under eftertexterna och jag inte känner igen musiken, så är det sannolikt AI - då jag antar att de flesta musiker lär vilja få kredd för sin insats, och har man kommit överens med ett band eller en artist att få låna deras musik lär nog alla vilja få kredd för det. Reglerna för filmfestivalen säger nämligen att regissören måste skicka in skriftligt tillstånd från låtskrivaren för all musik som används, varför vi därför kan anta att allt som inte stått med under eftertexterna lär vara AI-genererat.)

Citat från: Will Siv skrivet Igår kl. 12:42:01Och varför har flera trådar tagits bort eller låsts av mindre skäl än det här........
Jag brukar sällan ta bort eller låsa trådar, om de inte är olagliga eller har spårat ur med kraftiga personangrepp eller dylikt. Undantaget är någon enstaka gång när någon tråd blivit överöst av spam, då jag tillfälligt låst trådarna; och då har det kanske hänt att jag glömt bort att låsa upp tråden igen efter ett tag. I sådana fall, så säg till så låser jag upp trådarna ifråga.

Citat från: Will Siv skrivet Igår kl. 12:42:01Som sagt igen, vi kan lika gärna ha en tråd om droghandel (för alla droger är ju inte olagliga heller)
Jo, i det svenska språket brukar droger innebära olagliga sådana. I engelskan däremot kan drugs betyda vilka slags läkemedel som helst, lagliga eller olagliga.

Men vill du starta en tråd om lagliga läkemedel (receptfria eller receptbelagda), så är det inga som helst problem - det får du mer än gärna göra, och där finns säkert mycket att diskutera. :)
(Men givetvis på Off-topic-tavlan)
Skrivet av Will Siv
 - Igår kl. 12:52:02
Kan vi säga så här.

För varje gång man tillsätter AI på ett jobb så ska man sen anställa 9 till 99 personer.

Och för varje AI bild måste man rita/måla 2 eller 9(9) bilder för hand själv.
Skrivet av Will Siv
 - Igår kl. 12:47:05
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet  1 juli 2026 kl. 15:49:08Jag tycker också att det var riktigt bra.
Det ser riktigt bra och naturligt ut! Men för att vara till mer nytta för oss andra får du gärna också berätta vilken AI-tjänst du använt, vilken modell och hur du promptat den - det finns ju en uppsjö av olika modeller, och många sätt att skriva prompter på. :)

Jag brukar mest använda ChatGPT, men den tillåter åtminstone inte för mig att skapa bilder med figurer från Tintin (liksom de flesta andra kända figurer), utan då klagar den på att det är upphovsrättsskyddat. Möjligtvis kanske andra tjänster är lite mindre kräsna...?
Du ser väl att den bara tracat en riktigt ruta av Herge (som @Racnar gav den) och sen klistrat in ett mjölkpaket som den generat (logon sitter inte rätt)

Med Photoshop hade det sett bättre ut.