Forumnyheter:

På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.

Huvudmeny

Skriv svar

Meddelandet har följande fel som måste rättas till innan du kan fortsätta:
Varning: Det har inte skrivits nya inlägg i detta ämne på 120 dagar.
Om du inte är säker på att du faktiskt vill svara i det här ämnet, så bör du överväga att istället starta ett nytt ämne.
Begränsningar: 10 per inlägg (10 återstår), Maximal total storlek 13,67 MB, maximal storlek per fil 13,67 MB
Kryssa av de bifogade filer du inte längre vill bifoga
Klicka eller dra filer hit för att bifoga dem.
Andra tillval
Verifiering:
Lämna detta fält tomt:
Skriv in bokstäverna som syns på bilden
Lyssna på bokstäverna muntligt / Begär en ny bild

Skriv in bokstäverna som syns på bilden:
Ligger Finland eller Australien närmare Sverige?:
Kortkommandon: ALT+S för att skicka/posta eller ALT+P för att förhandsgranska

Ämnessammanfattning

Skrivet av gorehound
 - 26 september 2025 kl. 10:38:08
Stel och livlös animation, röstskådespelet känns oengagerad. Kul med mer svensk animerad film, men jag tycker att kidsen förtjänar bättre kvalitet än detta.
Får ju hoppas att slutproduktionen är bättre.
Skrivet av Simon Axelsson
 - 25 september 2025 kl. 14:20:53
Citat från: gstone skrivet 25 september 2025 kl. 13:57:24PojkBarnet har också super dålig inlevelse
Vadå för nåt?
Skrivet av gstone
 - 25 september 2025 kl. 13:57:24
Citat från: Simon Axelsson skrivet 25 september 2025 kl. 09:58:43Är det bara jag eller är animationen sjukt stel? Jag ser ingen energi i någon rörelse som någon karaktär gör.
PojkBarnet har också super dålig inlevelse 
Skrivet av Daniel Hofverberg
 - 25 september 2025 kl. 11:03:39
Den filmen ser jag faktiskt fram emot. Jag har inte läst någon av böckerna, men såg däremot scenmusikalen i våras och tyckte mycket om den. Och det känns som att den borde kunna fungera som film, om det bara är välgjort. Jag är beredd att ge den en chans i alla fall. :)

Citat från: Simon Axelsson skrivet 25 september 2025 kl. 09:58:43Är det bara jag eller är animationen sjukt stel? Jag ser varken ingen energi i någon rörelse som någon karaktär gör.
Jag håller med att animationen känns lite stel och onaturlig - jag hoppas att det här bara är en trailer utifrån en tidig arbetskopia, som inte representerar hur den färdiga filmen kommer se ut...
(Inte helt omöjligt, då trailerna till första Bamse-filmen exempelvis hade avsevärt sämre animation än den färdiga filmen - men med tanke på att det bara är några månader kvar till premiären känns det väl kanske inte så jättelovande...)
Skrivet av Simon Axelsson
 - 25 september 2025 kl. 09:58:43
Citat från: gstone skrivet 24 september 2025 kl. 23:02:58
Är det bara jag eller är animationen sjukt stel? Jag ser ingen energi i någon rörelse som någon karaktär gör.
Skrivet av gstone
 - 24 september 2025 kl. 23:02:58
i jul kommer den nya svenska animeraf filmen  Handbok för superhjältar

här kan ni se trailern

Rösterna i filmen är Robert Gustafsson, Malte Gårdinger, Gizem Erdogan, Suzanne Reuter, Shebly Niavarani, Adam Kais, Shima Niavarani, Tousin Chiza, Elle Kari Bergenrud