Citat från: Jabberjaw skrivet 10 juli 2017 kl. 22:11:41Det är en väldigt bra fråga, men jag har tyvärr inget definitivt svar.
Är det någon som vet hur många avsnitt utav Mighty Morphin Power Rangers (1993-1994) som hann dubbas och sändas på svenska innan man övergick till att endast visa serien under ett par veckors tid? (månader?) utanför Barntrean blocket på TV3. Jag har hittat att 39 avsnitt visades totalt 1994. http://tidningar.kb.se/?q=power%20rangers%20tv3.&from=1994-01-01&to=1994-12-31
Kan man anta att detta är alla som dubbats. Och isåfall varje avbryta med avsnittet 39. "Doomsday, Part I", vilket verkar helt ologiskt.
Citat från: Jabberjaw skrivet 10 juli 2017 kl. 22:11:41
Är det någon som vet hur många avsnitt utav Mighty Morphin Power Rangers (1993-1994) som hann dubbas och sändas på svenska innan man övergick till att endast visa serien under ett par veckors tid? (månader?) utanför Barntrean blocket på TV3. Jag har hittat att 39 avsnitt visades totalt 1994. http://tidningar.kb.se/?q=power%20rangers%20tv3.&from=1994-01-01&to=1994-12-31
Kan man anta att detta är alla som dubbats. Och isåfall varje avbryta med avsnittet 39. "Doomsday, Part I", vilket verkar helt ologiskt.
Men å andra sidan visades serien även 1995 ett x antal gånger... http://tidningar.kb.se/?q=power%20rangers%20tv3.&from=1995-01-01&to=1995-12-31 Kan dom ha kört rprs. på 39 avsnitten från året innan. Eller hann man att dubba alla 60 avsnitten utav Säsong 1 innan man övergick till att göra programmet listat som "ungdomsprogram" med svensk textning och engelska röster.
Citat från: TecknatÄlskare skrivet 12 juni 2020 kl. 00:41:49Var har den kontakten fått det ifrån? För det stämmer som sagt inte med min undersökning 2017 - utifrån det så bör antingen 40 eller 73 avsnitt ha sänts i dubbad form, beroende på om den andra visningsomgången med start 1994-09-02 var repriser eller nya avsnitt.
Enligt min kontakt så ska bara dem 30 första avsnitten av Power Rangers ha dubbats och efter det endast sänts som textat.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 12 juni 2020 kl. 01:55:37
Var har den kontakten fått det ifrån? För det stämmer som sagt inte med min undersökning 2017 - utifrån det så bör antingen 40 eller 73 avsnitt ha sänts i dubbad form, beroende på om den andra visningsomgången med start 1994-09-02 var repriser eller nya avsnitt.
Det var först efter att det så kallade Silje-fallet inträffade den 15 oktober 1994 som TV3 började sända serien i textad form - före det är jag 99,9% säker på att serien uteslutande var dubbad. Jag kommer tydligt ihåg att TV3 efter tragedin drog in serien helt och hållet, och skrev att de aldrig skulle sända den "våldsamma" serien igen - för att två månader senare ändå börja om att sända serien, men då i textad originalversion som del av ett ungdomsblock efter Barntrean (för att kunna skylla på att serien inte sändes som barnprogram utan avsett för en äldre publik).
Jag vill minnas att jag såg alla avsnitt som TV3 sände, i både dubbad och textad form, men tyvärr var det alldeles för länge sedan för att jag ska kunna minnas hur många avsnitt som gick dubbade i dagens läge... Jag vet att jag spelade in ett eller två VHS-band med svenskdubbade avsnitt, men tyvärr har jag inte lyckats lokalisera det bandet och vet inte vad som hände med det. :(
Citat från: TecknatÄlskare skrivet 16 juni 2020 kl. 00:38:47
Min kontakt spelade in 11 avsnitt och jag tolkar det som att han är relativt stort fan av Power Rangers. Han nämnde att dem 30 första sändes dubbade sedan efter det enbart textad.
Men behöver ju absolut inte stämma det är ju ett antal år sedan serien sändes.
Citat från: Jabberjaw skrivet 16 juni 2020 kl. 05:55:40
Enligt det jag själv studerat i sändningstablåer och med Daniels stora input så vill jag minnas att runt 40-42 episoder dubbades till svenska. Hur pass trovärdig är din källa.....? Går han på något han skall minnas från 30 år bakåt eller på något uppskrivet dokument.
Vilka episoder hade han inspelat isåfall, upp till avsnitt 30?
Citat från: TecknatÄlskare skrivet 16 juni 2020 kl. 12:04:21Vet inte vilka 11 avsnitt han har inspelat. Men kan ju lika gärna vara så att han blandat ihop 30 och 40.Drar upp detta gamla ämnet då jag nyligen stötte på mina videoband med Mighty Morphin Power Rangers (säsong 1). Det jag kommit fram till är att jag åtmindstonde har 21 stycken avsnitt på svenska +- okompletta eller skadade band som kan tänkas finnas, med tanke på att dom är från -94. Dom episoder som jag markerat i grönt är sådana jag har, och dom i rött är episoder jag inte har (men som dubbats). Episoder i vanlig "svart" är okända episoder som jag inte vet om dom har sänts och dubbats till svenska ännu(?).
Han går nog på minne men som sagt tror jag att han var relativt stor fan av serien men det behöver ju dock inte öka trovärdigheten efter 30 år.
| 1. Day of the Dumpster 2. High Five 3. Teamwork 4. A Pressing Engagement 5. Different Drum 6. Food Fight 7 Big Sisters 8. I, Eye Guy 9. For Whom the Bell Trolls 10. Happy Birthday, Zack 11. No Clowning Around 12. Power Ranger Punks 13. Peace, Love and Woe 14. Foul Play in the Sky 15. Dark Warrior 16. Switching Places 17. Green With Evil Part I: Out Of Control 18. Green With Evil Part II: Jason's Battle 19. Green With Evil Part III: The Rescue 20. Green With Evil Part IV: Eclipsing Megazord 21. Green With Evil Part V: Breaking The Spell 22. The Trouble with Shellshock 23. Itsy Bitsy Spider 24. The Spit Flower 25. Life's a Masquerade 26. Gung Ho! 27. Wheel of Misfortune 28. Island of Illusion, Part I 29. Island of Illusion, Part II 30. The Rockstar 31. Calamity Kimberly 32. A Star Is Born 33. The Yolk's on You! 34. The Green Candle, Part I 35. The Green Candle, Part II 36. Birds of a Feather 37. Clean-Up Club 38. A Bad Reflection on You 39. Doomsday Part I 40. Doomsday Part II |
Citat från: Jabberjaw skrivet 30 december 2020 kl. 03:33:34Jag skulle också verkligen vilja komma fram till hur många avsnitt som verkligen hann dubbas och sändas av serien. Det borde som sagt ha rört sig om minst 40 avsnitt, i och med att det var så många avsnitt som TV3 sände mellan 1994-04-29 och 1994-08-05. Sen är som sagt frågetecknet om den andra visningsomgången från den 5 september bestod av nya avsnitt eller repriser av de tidigare sända 40 avsnitten.
Är väldigt nyfiken på hur många avsnitt som faktiskt dubbades och hann sändas innan dom övergick till svensk textning. :)
CitatFör ungdom: Power RangersDock gissar jag endå starkt på att det är 1994-12-10 som TV3 kontoret faktiskt drar in den Svenska dubbningen för de nya sändningarna, och istället börjar visa TV-serien textad på Engelska. 1995-12-16 så visas
Citatsista delen.enligt GT.
Citat från: Jabberjaw skrivet 15 januari 2023 kl. 03:28:35Dock gissar jag endå starkt på att det är 1994-12-10 som TV3 kontoret faktiskt drar in den Svenska dubbningen för de nya sändningarna, och istället börjar visa TV-serien textad på Engelska.Jag känner mig också 99% säker på att Power Rangers började sändas i textad originalversion från och med 1994-12-10, så att dubbningen aldrig kom tillbaka efter att serien drogs in med kort varsel 1994-10-19; några dagar efter att det så kallade Silje-fallet inträffade. Det överensstämmer också med mitt minne.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 12 juli 2017 kl. 02:02:00Den 15 oktober inträffade det så kallade Silje-fallet, då två 6-åriga pojkar slog ihjäl en 5-årig flicka i ett samhälle utanför Trondheim i Norge. Det var det som inledde den våldshysteri som sedan höll i sig under lång tid i Sverige och Norge, och där alla blev besatta vid tanken på att det måste vara våldsamma TV-serier som orsakat tragedin; vare sig det faktiskt fanns bevis för det eller inte. Det ledde till att ett flertal TV-serier drogs in, som teoretiskt sett skulle kunna ses som "för" våldsamma.Om någon av de inblandade läser detta är det för rättvisans skull värt att poängtera att det jag skrev 2017 var vad alla trodde då. Nuförtiden verkar mycket tyda på att de två pojkarna blev oskyldigt anklagade, och faktiskt inte hade dödat 5-åriga Silje. Så risken är stor att våldshysterin bröt ut på felaktiga grunder, och att serierna ifråga drogs in "i onödan". :(
Citat från: Jabberjaw skrivet 30 december 2020 kl. 03:33:34Drar upp detta gamla ämnet då jag nyligen stötte på mina videoband med Mighty Morphin Power Rangers (säsong 1). Det jag kommit fram till är att jag åtmindstonde har 21 stycken avsnitt på svenska +- okompletta eller skadade band som kan tänkas finnas, med tanke på att dom är från -94. Dom episoder som jag markerat i grönt är sådana jag har, och dom i rött är episoder jag inte har (men som dubbats). Episoder i vanlig "svart" är okända episoder som jag inte vet om dom har sänts och dubbats till svenska ännu(?).
Kom din kontakt någonsin till klarhet med vilka avsnitt som hen hade inspelat från den här tidsperioden från TV3 TecknatÄlskare..?
Är väldigt nyfiken på hur många avsnitt som faktiskt dubbades och hann sändas innan dom övergick till svensk textning. :)
1. Day of the Dumpster
2. High Five
3. Teamwork
4. A Pressing Engagement
5. Different Drum
6. Food Fight
7 Big Sisters
8. I, Eye Guy
9. For Whom the Bell Trolls
10. Happy Birthday, Zack
11. No Clowning Around
12. Power Ranger Punks
13. Peace, Love and Woe
14. Foul Play in the Sky
15. Dark Warrior
16. Switching Places
17. Green With Evil Part I: Out Of Control
18. Green With Evil Part II: Jason's Battle
19. Green With Evil Part III: The Rescue
20. Green With Evil Part IV: Eclipsing Megazord
21. Green With Evil Part V: Breaking The Spell
22. The Trouble with Shellshock
23. Itsy Bitsy Spider
24. The Spit Flower
25. Life's a Masquerade
26. Gung Ho!
27. Wheel of Misfortune
28. Island of Illusion, Part I
29. Island of Illusion, Part II
30. The Rockstar
31. Calamity Kimberly
32. A Star Is Born
33. The Yolk's on You!
34. The Green Candle, Part I
35. The Green Candle, Part II
36. Birds of a Feather
37. Clean-Up Club
38. A Bad Reflection on You
39. Doomsday Part I
40. Doomsday Part II
Citat från: TecknatÄlskare skrivet 16 januari 2023 kl. 23:55:24Ursäkta sent svar, jag har alla de avsnitten som min kontakt spelade in:
Big Sisters
Island of Illusion Part II
I Eye Guy
The Rockstar
Happy Birthday Zack
No Clowning Around
Peace Love and Woe
Wheel of Misfortune
Dark Warrior
Itsy Bitsy Spider
The Spit Flower
Gung Ho!
Dessa var de jag hittade nu!
Edit:
Ska även ha "The trouble with shellshock"
Citat från: Jabberjaw skrivet 17 januari 2023 kl. 22:04:00Då saknas 10 avsnitt cirka så totalt 11-12 avsnitt av 40-41. Det är ju rätt imponerande endå. Vill minnas att Daniel själv säger sig ha spelat in två band utav serien. Men som inte kommit fram ännu. Kanske finns det andra därute som också har avsnitt utav Power Rangers på Svenska? ??? :)
Citat från: TecknatÄlskare skrivet 17 januari 2023 kl. 22:14:38Jepp sen ska även samma kontakt ha spelat in några engelska, men han hade inte koll på vart dessa var och körde endast på minne (så kanske inte ta det som ren fakta):Så man tog bort dubbningen. Och kanske rent utav textade hela säsongen istället och sände igen... Vackert gjort av TV3 isåfall :(
"Calamity Kimberly"
"Birds Of A Feather"
"Clean-Up Club"
"A Bad Reflection On You"
"Doomsday Part 1"
"Doomsday Part 2"
"Rita's Seeds Of Evil"
"A Pig Surprise"
"Lions & Blizzards"
Citat från: Jabberjaw skrivet 17 januari 2023 kl. 22:17:34Så man tog bort dubbningen. Och kanske rent utav textade hela säsongen istället och sände igen... Vackert gjort av TV3 isåfall :(
För är väl rätt kartlagt redan att första omgången sände alla episoder på Svenska. Men din kontakts avsnitt börjar vid episod #31 på Engelska med Svensk textning. ??? :)
Citat från: TecknatÄlskare skrivet 17 januari 2023 kl. 22:14:38Jepp sen ska även samma kontakt ha spelat in några engelska, men han hade inte koll på vart dessa var och körde endast på minne (så kanske inte ta det som ren fakta):Fick svar rätt snabbt, dessa har han även på engelska:
"Calamity Kimberly"
"Birds Of A Feather"
"Clean-Up Club"
"A Bad Reflection On You"
"Doomsday Part 1"
"Doomsday Part 2"
"Rita's Seeds Of Evil"
"A Pig Surprise"
"Lions & Blizzards"
Edit:
Han ska ha fler avsnitt än detta på engelska återkommer med fler när jag fått svar.
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 13 februari 2025 kl. 00:12:50Vem regisserade Power Rangers svenska dubb?Tyvärr brukade ju nästan aldrig regissör (eller förmodligen regisserande tekniker i de flesta fall) crediteras hos Mediadubb International, men ett rimligt antagande är antingen Tobias Derwinger eller Morgan Elfving. Morgan har mig veterligen helt lämnat branschen, medan Tobias sedan många år tillbaka numera jobbar på Eurotroll.
Rent gissningsvis antar jag Tobias Derwinger?
Citat från: jimstrom skrivet 24 augusti 2013 kl. 23:30:48Jag sitter och kollar ett gammalt avsnitt av Power Rangers på svenska, som en liten nostalgi tripp, super cheesy men underhållande.
Håller också på att dokumentera rösterna, dom flesta är ganska lätta att känna igen, men svenska rösten till "Kimberly" är ingen röst jag känner igen.
det här är min dokumentation hittils
Svenska Röster:
Rangers och Kommando centralen:
Mattias Knave - Jason Lee Scott/Röda Rangern
Kim Sullocki - Zack Taylor/Svarta Rangern
Peter Sjöqvist - Billy Cranston/Blå Rangern
Annica Smedius - Trini Kwan/Gula Rangern
Vicki Benckert - Kimberly Hart/Rosa Rangern
Johan Hedenberg - Zordon
Kim Sullocki - Alpha 5
Skurkar och Monster:
Vicki Benckert - Rita Repulsa
Kim Sullocki - Baboo
Johan Hedenberg - Squatt
Peter Sjöqvist - Goldar
Mattias Knave - Finster
Peter Sjöqvist - Kung Sphinx
Skolpersonal och ungdomar
Johan Hedenberg - Mr. Caplan (Rektorn)
Johan Hedenberg - Farkas "Bulk" Bulkmeyer
Kim Sullocki - Eugene "Skull" Skullovitch
Peter Sjöqvist - Ernie
Om det är någon som har fler uppgifter kan ni skriva ner dom i den här tråden.
Tack på Förhand.
Jim Ström
(Har rättat till felet nu med rita repulsa!
Med den rätta svenska dubben Vicki Benckert
Citat från: tkabt06 skrivet 13 februari 2025 kl. 08:02:18Finns detta att se nånstans ?2 avsnitt finns på yt.
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 13 februari 2025 kl. 07:15:29Där står inget om regissör.Tyvärr stod det nästan aldrig utsatt regissör eller tekniker på någonting som Mediadubb International dubbade, men om det beror på direktiv från MTG (TV3 och TV1000) eller på att Mediadubb International själva inte ville sätta ut det låter jag vara osagt.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 13 februari 2025 kl. 09:52:46Tyvärr stod det nästan aldrig utsatt regissör eller tekniker på någonting som Mediadubb International dubbade, men om det beror på direktiv från MTG (TV3 och TV1000) eller på att Mediadubb International själva inte ville sätta ut det låter jag vara osagt.Hoppas Peter Sjöquist kan svara på det🙂.
Enda gången jag kan minnas att det faktiskt stod utsatt regissör var på Brisby och NIMHs hemlighet - kanske då det verkar ha varit en ovanligt påkostad dubbning.
Det är mycket möjligt, eller rentav troligt, att alla eller de flesta serier på TV3 och TV1000 hade flera regisserande tekniker - kanske rentav att alla som var tekniker på företaget spelade in olika skådespelare för de flesta serier - så att det därför blev svårt att creditera regissör.
Jag vet dock inte vilka fler som brukade vara tekniker på Mediadubb International utöver Morgan Elfving och Tobias Derwinger...? Någon annan som har koll på det?
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 13 februari 2025 kl. 09:52:46Jag vet dock inte vilka fler som brukade vara tekniker på Mediadubb International utöver Morgan Elfving och Tobias Derwinger...? Någon annan som har koll på det?Vill minnas Oscar Harryson har nämnt att han var tekniker på Mediadubb International.
Citat från: Erika skrivet 13 februari 2025 kl. 12:41:05Vill minnas Oscar Harryson har nämnt att han var tekniker på Mediadubb International.Låter rimligt. Men Mediadubb International borde väl ha haft fler än dessa tre tekniker, antingen anställda eller frilans...?
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 13 februari 2025 kl. 11:53:03Hoppas Peter Sjöquist kan svara på det🙂.Problemet är ju att det är väldigt länge sedan, och vem/vilka som var regissör/tekniker på en specifik dubbning för 30 år sedan lär vara lättare sagt än gjort att minnas om man medverkat i miljontals dubbningar sedan dess...
Kan även försöka kontakta andra som medverkade i Power Rangers annars.
Annica Smedius, Vendela Duclos eller Mattias Knave borde gå att kontakta, då det är relativt okända.
Kim Sulocki, Peter Sjöquist och Johan Hedenberg är ju ganska kända då de haft flera huvudroller i diverse filmer och serier.
Har fortfarande förhoppningar att Peter ser min ping dock.
Vicki Benckert var en välkänd sångerska på 80-talet och därav nog svår att kontakta.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 13 februari 2025 kl. 13:27:12Låter rimligt. Men Mediadubb International borde väl ha haft fler än dessa tre tekniker, antingen anställda eller frilans...?Det speciella med Power Rangers är ju dramat som kom i samband med Silje mordet.
(Jag gissar att Mediadubb International till största delen körde på regisserande tekniker, i och med att de mest dubbade TV-serier och filmer för TV; inte så ofta biofilmer)
Problemet är ju att det är väldigt länge sedan, och vem/vilka som var regissör/tekniker på en specifik dubbning för 30 år sedan lär vara lättare sagt än gjort att minnas om man medverkat i miljontals dubbningar sedan dess...
Var det något särskilt med just Power Rangers kommer man kanske ihåg det - typ om det var den första dubbningen en viss skådespelare medverkade i eller liknande - men i annat fall är nog inte chansen så jättestor. Som exempel kom Mattias Knave tydligt ihåg sydkoreanska Koni och rymdgänget, som ingen annan skådespelare jag frågat haft något som helst minne av; just för att det var hans debutroll.
Möjligen att Vendela Duclos kan vara större chans än de andra, då hon medverkat i färre dubbningar överlag; så mindre risk att hon blandar ihop med någon annan dubbning.
Vicki Benckert har jag haft en del kontakt med genom åren, så jag kan fråga henne; men har som sagt inga större förhoppningar att hon ska minnas. :)
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 13 februari 2025 kl. 11:53:03Hoppas Peter Sjöquist kan svara på det🙂.Vendela Duclos har ju ändå varit sångartist eller något i den stilen, hon blev tillfrågad 1990 i Den Lilla Sjöjungfrun men tackade nej för att hon inte kände sig redo för att dubba, hon började senare, dock har hon nu inte dubbat på länge, vet inte vilken hennes senaste dubbning var.
Kan även försöka kontakta andra som medverkade i Power Rangers annars.
Annica Smedius, Vendela Duclos eller Mattias Knave borde gå att kontakta, då det är relativt okända.
Kim Sulocki, Peter Sjöquist och Johan Hedenberg är ju ganska kända då de haft flera huvudroller i diverse filmer och serier.
Har fortfarande förhoppningar att Peter ser min ping dock.
Vicki Benckert var en välkänd sångerska på 80-talet och därav nog svår att kontakta.
Citat från: Disneyfantasten skrivet 13 februari 2025 kl. 15:41:39Vendela Duclos har ju ändå varit sångartist eller något i den stilen, hon blev tillfrågad 1990 i Den Lilla Sjöjungfrun men tackade nej för att hon inte kände sig redo för att dubba, hon började senare, dock har hon nu inte dubbat på länge, vet inte vilken hennes senaste dubbning var.Det var krav på Sissel så Vendela fick in spela Ariel även fast dom försökte
Peter Sjöquist sysslar förresten mest med dubbning.
Citat från: Disneyfantasten skrivet 13 februari 2025 kl. 15:41:39Vendela Duclos har ju ändå varit sångartist eller något i den stilen, hon blev tillfrågad 1990 i Den Lilla Sjöjungfrun men tackade nej för att hon inte kände sig redo för att dubba, hon började senare, dock har hon nu inte dubbat på länge, vet inte vilken hennes senaste dubbning var.Intressant det visste jag inte.
Peter Sjöquist sysslar förresten mest med dubbning.
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 13 februari 2025 kl. 14:03:27Det speciella med Power Rangers är ju dramat som kom i samband med Silje mordet.Ja, det är inte omöjligt - i synnerhet om nu dubbningen lades ned i förtid på grund av den våldshysteri som bröt ut.
Vilket kanske gör att man lägger produktionen på minnet.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 13 februari 2025 kl. 20:37:41Ja, det är inte omöjligt - i synnerhet om nu dubbningen lades ned i förtid på grund av den våldshysteri som bröt ut.Får se om Annica Smedius svarar skickade henne ett dm på Messenger🙂.
Och som ju dessutom var helt oförtjänt, då det nu i efterhand har visat sig att pojkarna som ansågs ha begått mordet med största sannolikhet var helt oskyldiga... :(
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 13 februari 2025 kl. 20:37:41Ja, det är inte omöjligt - i synnerhet om nu dubbningen lades ned i förtid på grund av den våldshysteri som bröt ut.https://tv.nrk.no/serie/brennpunkt-drapet-i-akebakken/sesong/1/episode/MDDP11000521 Är detta denna dokumentären du syftar på?
Och som ju dessutom var helt oförtjänt, då det nu i efterhand har visat sig att pojkarna som ansågs ha begått mordet med största sannolikhet var helt oskyldiga... :(
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 13 februari 2025 kl. 22:27:01Jag har fått ett mycket snabbt svar av Vicki Benckert - hon kommer ihåg serien, och minns att hon översatte och hade ett vagt minne av att hon spelade Kimberly.Får hoppas Annica svarar då
Hon skriver att på den tiden fanns inga fasta regissörer eller tekniker på Mediadubb International, utan alla tekniker var inblandade i alla serier (ungefär som jag trodde). Men hon kommer ihåg att åtminstone Morgan Elfving och Bjarne Lundgren (numera Heuser) var tekniker på Mediadubb International under den tidsperioden.
Hon föreslog att jag bör prata med Annica Smedius och Bjarne Heuser, som hon tror ska minnas mer.
Jag måste medge att jag trodde att Bjarne fortfarande jobbade på Eurotroll 1994, men han kanske frilansade och var på båda ställena...?
Citat från: Adam Persson skrivet 13 februari 2025 kl. 23:00:09Hej får inte ihop allt 100%?Har svårt att tro att det inte skulle vara Vicki...
Kan du dubbelkolla med Vicki benckert?
För på wikipedia
Står det att denna svenska dubben
Vicki benckert - rita repulsa
Här en youtube till Intro
Hon borde minns sin egen röst haha 🤣
https://youtu.be/kVHaCLG8SUE?feature=shared
Som du kan visa henne .
Vill bara vara 100 att är hon som Gjurde den svenska dubben till Rita Rapulsa.
Och minns hon eller någon hur många avsnitt som blev dubbelde på svenska?
Citat från: Adam Persson skrivet 13 februari 2025 kl. 23:00:09Hej får inte ihop allt 100%?Wikipedia listan är utifrån röstidentifiering och jag tror flera av identifieringarna är felaktiga.
Kan du dubbelkolla med Vicki benckert?
För på wikipedia
Står det att denna svenska dubben
Vicki benckert - rita repulsa
Här en youtube till Intro
Hon borde minns sin egen röst haha 🤣
https://youtu.be/kVHaCLG8SUE?feature=shared
Som du kan visa henne .
Vill bara vara 100 att är hon som Gjurde den svenska dubben till Rita Rapulsa.
Och minns hon eller någon hur många avsnitt som blev dubbelde på svenska?
Citat från: Adam Persson skrivet 13 februari 2025 kl. 23:00:09Hej får inte ihop allt 100%?Jag är faktiskt inte säker vad som gäller, då Vicki berättade för mig att tanken var att i den Netflix-producerade specialfilmen Mighty Morphin Power Rangers: Once & Always skulle skådespelarna från 1990-talsdubben reprisera sina gamla roller - och där är det ju Vicki som spelar Kimberly, men inte Rita...
Kan du dubbelkolla med Vicki benckert?
För på wikipedia
Står det att denna svenska dubben
Vicki benckert - rita repulsa
Här en youtube till Intro
Hon borde minns sin egen röst haha 🤣
https://youtu.be/kVHaCLG8SUE?feature=shared
Som du kan visa henne .
Vill bara vara 100 att är hon som Gjurde den svenska dubben till Rita Rapulsa.
Och minns hon eller någon hur många avsnitt som blev dubbelde på svenska?
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 14 februari 2025 kl. 00:14:52Fick svar från Annica, hon sa att det kan ha varit Morgan men att hon inte trodde att Tobias var regissör.Det finns väl ingen anledning att ifrågasätta Vickis uppgift att Mediadubb International inte hade specifika regissörer för sina TV-seriedubbningar, utan att alla tekniker regisserade och spelade in till alla serier; och i så fall var ju garanterat Morgan Elfving en av dem. Men frågan är vilka fler...?
Hon kom dock ihåg att dubben gjordes på Hornbruksgatan.
@Daniel Hofverberg
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 14 februari 2025 kl. 02:17:54Jag är faktiskt inte säker vad som gäller, då Vicki berättade för mig att tanken var att i den Netflix-producerade specialfilmen Mighty Morphin Power Rangers: Once & Always skulle skådespelarna från 1990-talsdubben reprisera sina gamla roller - och där är det ju Vicki som spelar Kimberly, men inte Rita...Tobias har väl dock varit regisserande tekniker också?
https://www.dubbningshemsidan.se/credits/power-rangers-once-and-always/
Som jag konstaterat tidigare i den här tråden, så måste det ha varit antingen 40 eller 73 avsnitt som sändes med svenskt tal på TV3, beroende på om den andra visningsomgången hösten 1994 var repriser eller nya avsnitt. Jag skulle gissa på repriser (i och med ordvalet "Seriestart" istället för "Säsongsstart"), vilket då i så fall innebär 40 avsnitt, men det står för lite i tidningarnas tablåer för att det ska gå att dra någon säker slutsats.
Det finns väl ingen anledning att ifrågasätta Vickis uppgift att Mediadubb International inte hade specifika regissörer för sina TV-seriedubbningar, utan att alla tekniker regisserade och spelade in till alla serier; och i så fall var ju garanterat Morgan Elfving en av dem. Men frågan är vilka fler...?
Det är ju dock möjligt att någon stod som ansvarig regisserande tekniker, även om det var flera som spelade in för olika skådespelare.
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 14 februari 2025 kl. 05:05:41Tobias har väl dock varit regisserande tekniker också?Absolut, och jag tycker att han borde ha varit tekniker på Mediadubb International under den här tidsperioden - men jag måste medge att jag inte har full koll på de exakta årtalen och perioderna. Det är möjligt att han inte hade kommit in i bilden än 1994, men åtminstone 1995 vet vi ju att han var verksam där då han crediterades för regin av Brisby och NIMHs hemlighet (som sändes första gången under påskhelgen 1995, och därmed förmodligen dubbades månaderna före det).
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 14 februari 2025 kl. 09:44:03Absolut, och jag tycker att han borde ha varit tekniker på Mediadubb International under den här tidsperioden - men jag måste medge att jag inte har full koll på de exakta årtalen och perioderna. Det är möjligt att han inte hade kommit in i bilden än 1994, men åtminstone 1995 vet vi ju att han var verksam där då han crediterades för regin av Brisby och NIMHs hemlighet (som sändes första gången under påskhelgen 1995, och därmed förmodligen dubbades månaderna före det).Oscar Harrysson kan väl också vara en möjlig kandidat?
Citat från: Zebastian skrivet 14 februari 2025 kl. 10:02:40Oscar Harrysson kan väl också vara en möjlig kandidat?Jo, men även där är jag osäker på exakta årtalen.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 14 februari 2025 kl. 11:19:00Jo, men även där är jag osäker på exakta årtalen.Dubbningen kan ju vara gjord av Eurotroll alltså en av de som Mediadubb International lejde bort till Eurotroll.
Men jag följer Vicki Benckerts förslag och frågar Bjarne Heuser om saken - nog för att jag trodde att han jobbade på Eurotroll på den tiden och inte på Mediadubb International, men hon borde väl veta vad hon pratar om...
Citat från: BPS skrivet 14 februari 2025 kl. 11:23:25Dubbningen kan ju vara gjord av Eurotroll alltså en av de som Mediadubb International lejde bort till Eurotroll.Det är förstås möjligt, men om Annica nu skrev att dubben var gjord på Hornsbruksgatan så stämmer det överens med där Mediadubb International låg; men inte där Eurotroll låg...
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 14 februari 2025 kl. 02:17:54Jag är faktiskt inte säker vad som gäller, då Vicki berättade för mig att tanken var att i den Netflix-producerade specialfilmen Mighty Morphin Power Rangers: Once & Always skulle skådespelarna från 1990-talsdubben reprisera sina gamla roller - och där är det ju Vicki som spelar Kimberly, men inte Rita...
https://www.dubbningshemsidan.se/credits/power-rangers-once-and-always/
Som jag konstaterat tidigare i den här tråden, så måste det ha varit antingen 40 eller 73 avsnitt som sändes med svenskt tal på TV3, beroende på om den andra visningsomgången hösten 1994 var repriser eller nya avsnitt. Jag skulle gissa på repriser (i och med ordvalet "Seriestart" istället för "Säsongsstart"), vilket då i så fall innebär 40 avsnitt, men det står för lite i tidningarnas tablåer för att det ska gå att dra någon säker slutsats.
Det finns väl ingen anledning att ifrågasätta Vickis uppgift att Mediadubb International inte hade specifika regissörer för sina TV-seriedubbningar, utan att alla tekniker regisserade och spelade in till alla serier; och i så fall var ju garanterat Morgan Elfving en av dem. Men frågan är vilka fler...?
Det är ju dock möjligt att någon stod som ansvarig regisserande tekniker, även om det var flera som spelade in för olika skådespelare.
Pratat med annica smedius för ett tag sen. Hon spelade inte rita repulsa från 90 talet. Hon trodde med var vicki. Sen att blev något fel på vägen vet inte.
Men kan någon sända link till Vicki?
Med intro till power Rangers?
Det måste hon som Gjurde rita repulsa på tv serien.
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 14 februari 2025 kl. 05:05:41Tobias har väl dock varit regisserande tekniker också?
Netflix måste ha sätt helt fel!!
Vem som spelade rita repulsa!!!!
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Mighty_Morphin_Power_Rangers
Citat från: TecknatÄlskare skrivet 17 januari 2023 kl. 22:14:38Jepp sen ska även samma kontakt ha spelat in några engelska, men han hade inte koll på vart dessa var och körde endast på minne (så kanske inte ta det som ren fakta):
"Calamity Kimberly"
"Birds Of A Feather"
"Clean-Up Club"
"A Bad Reflection On You"
"Doomsday Part 1"
"Doomsday Part 2"
"Rita's Seeds Of Evil"
"A Pig Surprise"
"Lions & Blizzards"
Edit:
Han ska ha fler avsnitt än detta på engelska återkommer med fler när jag fått svar.
Citat från: Hey Arnold på svenska skrivet 26 februari 2025 kl. 00:14:37Jag försöker hjälpa personer som söker efter Power Rangers.De där 30 episoderna hade man ju gärna sett på archive
Saknar dessa avsnitt:
5. Different Drum
14. Foul Play in the Sky
17. Green With Evil Part I: Out Of Control
18. Green With Evil Part II: Jason's Battle
19. Green With Evil Part III: The Rescue
20. Green With Evil Part IV: Eclipsing Megazord
21. Green With Evil Part V: Breaking The Spell
25. Life's a Masquerade.
Om dem blev dubbad saknar man också det här:
31. Calamity Kimberly
32. A Star Is Born
33. The Yolk's on You!
34. The Green Candle, Part I
35. The Green Candle, Part II
36. Birds of a Feather
37. Clean-Up Club
38. A Bad Reflection on You
39. Doomsday Part I
40. Doomsday Part II
Så man har just nu tillgång till:
1. Day of the Dumpster
2. High Five
3. Teamwork
4. A Pressing Engagement
6. Food Fight
7 Big Sisters
8. I, Eye Guy
9. For Whom the Bell Trolls
10. Happy Birthday, Zack
11. No Clowning Around
12. Power Ranger Punks
13. Peace, Love and Woe
15. Dark Warrior
16. Switching Places
22. The Trouble with Shellshock
23. Itsy Bitsy Spider
24. The Spit Flower
26. Gung Ho!
27. Wheel of Misfortune
28. Island of Illusion, Part I
29. Island of Illusion, Part II
30. The Rockstar
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 2 mars 2025 kl. 18:55:38HejKan du skicka ljudklipp?
Vem gjorde svenska dubbade rösten till Power Rangers (green Power Rangers?)
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 2 mars 2025 kl. 21:05:57HärFredrik Willstrand? Känner igen alla utom Vicki Benckert, Vendela Duclos & Magnus Rongedal, Kim Solocki? Måste varit okänd innan Svampbob
Är listan på alla röster som dubbade de svenska rösterna.
Nu behöver någon bara få rätt röster till rätt person
Och uppdatera röst listan här. !
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 2 mars 2025 kl. 21:44:11Misstänker att är Magnus eller Fredrik somDet går ju inte att bekräfta ens med röstigenkänning om det inte finns något att lyssna på.
Dubbade green Power Rangers
Citat från: MB skrivet 2 mars 2025 kl. 21:57:24Det går ju inte att bekräfta ens med röstigenkänning om det inte finns något att lyssna på.2 VA som jag inte känner igen, en är helt obekant för mig
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 2 mars 2025 kl. 21:44:11Misstänker att är Magnus eller Fredrik somKan du bifoga ljudklipp på rollfiguren? Vi som inte har tillgång till serien i dubbad form behöver liksom få någonting att gå på...
Dubbade green Power Rangers
Citat från: jimstrom skrivet 5 november 2013 kl. 20:33:03Hej igen, väntar inte att någon kanske ska minnas det, men jag har inget minne om vem som var den svenska rösten till Tommy den gröna Rangern, om det är någon som minns vem som gjorde rösten, skulle jag vara väldigt tacksam att få veta det.Fredrik willstand
Ha det bra tillsvidare.
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 5 mars 2025 kl. 21:38:35Upptaderad röst lista !!!Är du säker? För Vicki Benckert ville ju minnas att det var hon som spelade Kimberly, när jag kontaktade henne häromveckan.
Svenska Röster:
Rangers och Kommando centralen:
Mattias Knave - Jason Lee Scott/Röda Rangern
Kim Sullocki - Zack Taylor/Svarta Rangern
Peter Sjöqvist - Billy Cranston/Blå Rangern
Annica Smedius - Trini Kwan/Gula Rangern
Vendela Duclos - Kimberly Hart/Rosa Rangern
Fredrik willstand - Tommy Olivier/Gröna Rengern
Johan Hedenberg - Zordon
Kim Sullocki - Alpha 5
Skurkar och Monster:
Vickie Benkert- Rita Repulsa
Kim Sullocki - Baboo
Johan Hedenberg - Squatt
Peter Sjöqvist - Goldar
Mattias Knave - Finster
Peter Sjöqvist - Kung Sphinx
Skolpersonal och ungdomar
Mr. Caplan (Rektorn) Johan Hedenberg
Farkas "Bulk" Bulkmeyer Johan Hedenberg
Eugene "Skull" Skullovitch - Magnus Rongedal
❤️❤️❤️❤️
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 5 mars 2025 kl. 22:31:52Är du säker? För Vicki Benckert ville ju minnas att det var hon som spelade Kimberly, när jag kontaktade henne häromveckan.Kommer direkt från 3 av dem som dubbade rösterna. Jag fick kontakt på Facebook.
Kommer dina uppgifter från röstidentifiering eller från annat håll?
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 5 mars 2025 kl. 22:48:02Kommer direkt från 3 av dem som dubbade rösterna. Jag fick kontakt på Facebook.Vicki borde ju veta bäst när det kommer till vilken karaktär hon spelar. Dock så måste nog hålla med om att det låter mer som Vendela i alla fall i videon du länkat till.
3 st som sa att Vicki benckert dubbde rita repulsa.
Sen av dem minnes även andra röster till rätt roller
Men du kan ju sända henne denna link Vicky benckert
Från youtube
https://youtu.be/K3jid1_z1d4?feature=shared
+ Bild rösterna
Och det är logiskt att Vicki benckert dubbade rita röst hon står 1 på dubb lista och ha hon översättning power Rangers med.
Det andra alternativ är Vendela Duclos
Men ingen av 3
Som jag fick kontakt med som dubbat rösternan
Sa Vendela Duclos var rita repulsa
Utan det var den rosa Rengern.
Men tänker det är bra om du kontakta Vicky benckert igen och visa video link och namnlista.
Men nu ska alla namnen var rätt på listan iallafall ❤️❤️
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 6 mars 2025 kl. 00:47:19Att någon kan säga till 100 procent hur många avsnitt som dubbades? Även de om inte sändes i tv3Minst 40 i alla fall, då det var så många som sändes under vårsäsongen långt innan Siljefallet.
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 6 mars 2025 kl. 00:47:19Att dem personen som kan kontakta Vicki benckert och visa video för henne eller sända så hon själv kan kolla på det.Jag kan kontakta Vicki igen och skicka YouTube-länken, så kanske hon kan dra egna slutsatser. :)
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 7 mars 2025 kl. 00:34:48Lägga uppKom Power Rangers på vhs i Norge också?
Bild på vhs utgåvan på wikipedia
Jag sparat 4 vhs utgåvor. Finns fler.
Men sålda alla utom 1 som jag har kvar.
Ånga jag sålde dem
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 14 mars 2025 kl. 10:19:08Kom Power Rangers på vhs i Norge också?
Länge viljat se den norska dubben, Speciellt då Åsleik Engmark medverkar i den som var en fantastisk norsk komiker och skådespelare, som bland annat spelat Woody på norska.
https://norske-dubber.fandom.com/no/wiki/Mighty_Morphin_Power_Rangers_(TV-serie)?so=search
Norska tv inspelningar är att inget jag vill investera i, i blindo.
Då jag lärde mig från misstaget med de norska inspelade betabanden.
Yes, wiki sidan skapade jag med creditlistor från svenska inspelningar.
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 14 mars 2025 kl. 13:03:50Så om jag fattar dig rätt ? Fiskade du power Rangers information om de svenska röster mm på wikipedia? 😎Nej, listan på Wikipedia tog jag själv bort för att felinfo inte ska spridas.
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 7 mars 2025 kl. 00:12:25All information kommer upp rätt innan jag ska publicera information på wikipedia!! men sen finns inte det ? Med ???Du behöver upprätta källor till info.
Jätte konstigt!
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 14 mars 2025 kl. 14:41:33Nej, listan på Wikipedia tog jag själv bort för att felinfo inte ska spridas.
Röst identifieringar från random personer ska absolut inte användas som information till grejer.
Speciellt inte när det kommer från random personer, många här på forumet har gjort väldigt stora fel när de identifierat röster.
Visst jag själv är väldigt säker på örat som jag brukar säga, men även den bäste kan göra fel, Jag har gjort endel felidentiferingar däribland Mia Kihl som Snövit (EuroDisney reklamen).
Jag brukar dock säga med tusen procentig säkerhet när jag identifierar röster när det är saker jag är bombsäker på.
Mycket info som inte stämmer har kommit från röst identifieringar av privatpersoner däribland informationen om att Bert-Åke Varg spelar Vaktmonsteret i Törnrosa som spridits som fakta.
Norska credits fick jag tag på från en creditlista på en svensk tv inspelning.
Citat från: Latinokillen0808 skrivet 11 november 2025 kl. 20:07:58För jag fick tag på 3 st som dubbade serien Power Rangers. Och alla 3 sa samma sak till vem som dubbade vem rösterna innan jag skrev listanHej!
Vem kan du själv dubbel kolla rösterna och sen lägga ut det på Wikipedia skulle vara uppskattat.
För få tag på alla det kan de kontakteerna har inte.