Dubbningshemsidans forum

Dubbningar => Dubbningar och röster => Ämnet startat av: Pigge skrivet 16 augusti 2006 kl. 13:16:54

Titel: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Pigge skrivet 16 augusti 2006 kl. 13:16:54
Jag har precis fått tag på Månen tur och retur på VHS från 80-talet. Det är alltså den gamla
Tele-Hachette/Belvisionversionen från 1964. Det som slog mig var att det inte var Bolme & c:o som dubbat denna utgåva

Det är helt andra röster och som vanligt inga credits >:(

Nu chansar jag vilt men jag tycker att det låter som om Olof Thunberg gör Haddocks röst och möjligtvis Jonas Bergström som Tintin men det är svårt att bara lyssna och kunna vara säker. Ingengör Wolff är garanterat Thunberg (låter som Bamse)  :D

Kalkyl och Dupontarna har jag ingen aning om vilka som gör deras röster. Jag kommer ihåg att jag såg några Tintin på VHS på 80-talet som barn och då var det också den här dubbningen (tror jag).

Vore fantastiskt kul om nån vet mer om denna dubb. Jan Nygren verkar i alla fall vara berättare/speakerröst

Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Pigge skrivet 28 augusti 2006 kl. 18:16:57
Finns det ingen som vet nåt om denna dubb? Det verkar ju finnas en enorm kunskap bland er här på forumet. All övrig info om Belvisionserien är också välkommen.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Daniel Hofverberg skrivet 31 augusti 2006 kl. 09:46:49
Tyvärr vet jag ingenting om den.

Vilken distributör har gett ut videoutgåvan? Om den distributören fortfarande skulle finnas kvar, så är det kanske inte omöjligt att få fram något därigenom.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Pigge skrivet 3 september 2006 kl. 15:19:20
Det var ju just Esselte Video som var distributör av dessa filmer.
Annars kan jag utläsa copyright: 1981 ARTEL Film & Television Productions, LTD

Jag har mejlat Esselte och frågat om Esselte Video men ej fått svar än. Vad jag vet så finns inte Esselte Video längre.

Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Daniel Hofverberg skrivet 3 september 2006 kl. 23:42:39
Oj, så pinsamt - klantigt av mig att inte läsa rubriken noggrannare...  ;)

Du har helt rätt - Esselte Video finns inte längre. Därmed är det nog mycket svårt att få fram dubbningsuppgifter från den här tiden; jag betvivlar att det Esselte som finns idag skulle ha arkiverat röstuppgifter från ett nedlagt dotterbolag.

Jag vet inte heller vilket dubbningsbolag som kan tänkas ha gjort en sån här dubb - på den där tiden fanns ju inte så många bolag i branschen, så det är inte alls omöjligt att den gjordes av någon allmän ljudstudio med inhyrd personal, så att det alltså inte är något vanligt dubbningsbolag som gjort den. Utan att veta något om det, så är det nog en återvändsgränd.

Jag har heller inte kontakt med någon av de skådisar som du lyckats att identifiera... Du känner inte igen någon mer skådis? Det bästa vore ju om det råkar medverka någon skådis som är möjlig att få kontakt med, så man kan fråga vederbörande direkt...
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: ddubbning skrivet 4 september 2006 kl. 17:56:59
Om man söker i databasen på Statens Ljud-och Bildarkivs webbplats på Tintin och Esselte Video finner man att det visserligen finns några Tintinutgåvor från Esselte Video noterade där. Den enda utgåva där dubbningscredits finns angivna i databasen är dock en kassett som innehåller " De sju kristallkronorna" och "Solens Tempel" : http://www.slba.se/arkiv/slbadoc.jsp?searchpage=slbasearch.jsp&search1_XITG=%22LE.TEMPLE.DU.SOLEIL%22&sort=&from=1&toc_length=15&doctype=KP&toctype=KP&currdoc=2
Titel: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Pigge skrivet 7 februari 2014 kl. 23:42:32
Hej!

Nu var det oherrans längesedan jag skrev något här men nu tänker jag ta upp ett intressant ämne igen. Jag håller nämligen i samarbete med Tintinöversättaren Björn Wahlberg på att försöka reda ut vilka som gör vilka röster i Esselteutgåvorna av de gamla Belvisionfilmerna.

Vad vi kommit fram till hittills:

Tintin - Jonas Bergström
Haddock - Olof Thunberg och Acke Düberg, olika i olika äventyr
Kalkyl - Jan Nygren

De är vi säkra på att det är rätt men nu kommer frågetecknet:

Dupondtarna? Borde rimligtvis vara Bo Bergstrand eftersom han omnämns som röst i denna dubb men det är svårt när man har oerhört begränsat material att jämföra med. Jag har hittat några klipp av ett barnprogram från 70-talet som heter "Ballongen spricker" där Bo är en av skådespelarna men där talar han med sin "normala" röst och det är svårt att jämföra. Det kan ju vara Acke också men då skulle han få oerhört mycket att göra i de äventyr där han är Haddock också så det verkar orimligt.

Birollerna har jag utelämnat nu i detta inlägg men jag har lyckats lyssna ut ett flertal i alla fall som jag kan skriva i nåt senare inlägg.

Vore kul att få igång en tråd med lite funderingar över denna dubb!

/Pierre


Titel: SV: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Pigge skrivet 8 februari 2014 kl. 00:05:45
En sak till!

Jag har själv dessa äventyr i Esselteutgåva:

Månen tur & retur, Krabban med guldklorna, Det hemliga vapnet, Tintin i Hajsjön och Solens tempel.

Är det någon här som råkar ha Den mystiska stjärnan/Den svarta ön och Enhörningen/Rackham med den svenska Esseltedubben? Jag söker med ljus och lykta efter de nu för att kunna färdigställa vårt lilla projekt!
Titel: SV: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Varsågod skrivet 11 februari 2014 kl. 12:07:47
Dessa länkar kan kanske vara till hjälp:

http://www.youtube.com/watch?v=opqSGG-x7JU (http://www.youtube.com/watch?v=opqSGG-x7JU)

http://www.youtube.com/watch?v=j6QSngMTkwk

Varsågod
Titel: SV: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Pigge skrivet 11 februari 2014 kl. 16:29:20
Tack för ditt svar men tyvärr så är det fel dubbning. Eller borde jag säga tvärtom att det där är den rätta! :-)

Hur som helst så gjordes en annan dubbning när Esselte släppte dessa filmer på VHS och det är den dubbningen som Björn och jag håller på analysera till en artikel i Generations T:s årsbok.

SVT-dubben (den som hörs på länkarna ovan) har vi redan bra koll på.

Det är ett svårt projekt, jag vet. Det finns inte mycket information att tillgå. Björn ska göra en intervju med Jonas Bergström för att se om han kommer ihåg nåt från dubbningstillfällena.


Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Elios skrivet 29 januari 2020 kl. 05:58:03
Vet att jag har haft någon gammal Vhs med Esselte videos förr. Tror det var Tintin men minns inte riktigt. Kan då ha varit med Jonas Bergström som Tintin och Olof Thunberg som Hadock. Eller jag minns iallafall att Thunberg var med iallafall.
Vet inte dock om det var Solens Tempel eller någon annan.
Titel: SV: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Elios skrivet 1 januari 2023 kl. 21:05:02
Spelades inte Dupontarna av Dan Bratt? 
Titel: SV: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Steffan Rudvall skrivet 1 januari 2023 kl. 21:11:26
Citat från: Elios skrivet  1 januari 2023 kl. 21:05:02Spelades inte Dupontarna av Dan Bratt?
Nej utan av Håkan Mohede men det är fel dubb tråden handlar inte om den.
Titel: SV: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Daniel Hofverberg skrivet 1 januari 2023 kl. 21:16:52
Citat från: Steffan Rudvall skrivet  1 januari 2023 kl. 21:11:26Nej utan av Håkan Mohede men det är fel dubb tråden handlar inte om den.
Och i Esselte Videos dubbning, som tråden handlar om, så var det väl Jonas Bergström som spelade Dupont och Dupond; om inte mitt minne sviker mig.
Titel: SV: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Elios skrivet 2 januari 2023 kl. 01:40:31
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet  1 januari 2023 kl. 21:16:52Och i Esselte Videos dubbning, som tråden handlar om, så var det väl Jonas Bergström som spelade Dupont och Dupond; om inte mitt minne sviker mig.

Är det ofta samma person som spelar Dupontarna eller har det nånsin spelats av två olika i samma film? 
Titel: SV: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Steffan Rudvall skrivet 2 januari 2023 kl. 01:55:26
Citat från: Elios skrivet  2 januari 2023 kl. 01:40:31Är det ofta samma person som spelar Dupontarna eller har det nånsin spelats av två olika i samma film?
I SVT:s dubbningar av Belevision serien spelas de ju av Bert-Åke Varg respektive Fredrik Ohlsson. I filmen Enhörningens hemlighet från 2011 spelas de av Christian Fex respektive Magnus Roosmann.
Titel: SV: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Elios skrivet 2 januari 2023 kl. 05:58:55
Citat från: Steffan Rudvall skrivet  2 januari 2023 kl. 01:55:26I SVT:s dubbningar av Belevision serien spelas de ju av Bert-Åke Varg respektive Fredrik Ohlsson. I filmen Enhörningens hemlighet från 2011 spelas de av Christian Fex respektive Magnus Roosmann.
Vad tycker du är bäst? Att två olika spelar dem eller en och samma!? ^^
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 18 september 2024 kl. 19:09:08
Svarar på ett gammalt ämnen då jag undrar om dessa obskyra dubbningar.
I Esselte videos dubb av Tintin och Hajsjön så spelar dock Bo Bergstrand Tintin.
Jag hörde likheter med Bo:s Michelangelo röst och jag kom fram till med hjälp av @jimstrom att Bo spelar Tintin i den dubben och gissningsvis så spelar han också Tintin i Esselte:s dub av serien.

Fick veta av Irene Lindh att Tintin och Hajsjön dubbades på Lidingö hos någon person som senare köpte en studio vid St.Eriksplan-Odengatan. Vilket jag skulle uppskatta om någon vet vilken studio det kan ha varit........
Rent gissningsvis så tror jag också att Lars-Olof Skeppholm stod för översättning då han var the go to för Esselte:s textremsor och han översatte också Esselte:s dub av Tintin Solens Tempel.
Jag vet att när jag kollat på VHS filmer utgivna av Esselte så har Lars-Olof:s namn nästan alltid ståt i början som Översättare.
Tyvärr så verkar Lars-Olof inte längre vara i livet då jag inte hittar honom någonstans annars hade han varit en bra person att fråga.

Jag skulle uppskatta om någon har avsnitt digitaliserade så vi kan försöka identifiera rösterna.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 19 september 2024 kl. 12:30:30
Är denna med Svensk dub eller Fransk originalversion?
Vet att min Norska kontakt nämnde på Discord att många filmer hade Svensk dub och text i Norge innan Norge på allvar började dubba på 90-talet.
https://eventyrhuset.no/products/download-stream-tintin-s-eventyr-den-svarte-oya-den-mystiske-stjernen-1979-vhs-big-box-norwegian-subtitles?_pos=66&_sid=00ade27ee&_ss=r
Vill gärna kunna hitta mer info om Esseltes dubbningar och inga kopior av deras vhs dubbade avsnitt är rippade online.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 19 september 2024 kl. 14:26:07
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 19 september 2024 kl. 12:30:30Är denna med Svensk dub eller Fransk originalversion?
Vet att min Norska kontakt nämnde på Discord att många filmer hade Svensk dub och text i Norge innan Norge på allvar började dubba på 90-talet.
https://eventyrhuset.no/products/download-stream-tintin-s-eventyr-den-svarte-oya-den-mystiske-stjernen-1979-vhs-big-box-norwegian-subtitles?_pos=66&_sid=00ade27ee&_ss=r
Vill gärna kunna hitta mer info om Esseltes dubbningar och inga kopior av deras vhs dubbade avsnitt är rippade online.
När Eventyrhuset hade en YouTube-kanal minns jag att de banden från Esselte var på svenska. @Goliat samlade ju in samtliga dubbningar på svenska med med Belvision-serien, men någonstans i tråden Ovanliga dubbningar på archive.org skrev han att han plockat bort dem pga platsbrist. Om de är helt borta (eller om någon annan har dem sparade oklart).

https://www.dubbningshemsidan.se/forum/index.php?topic=12952.0

Själv är jag mest intresserad av dubbningen från TV med så bra bild och ljud som möjligt. Bra TV-inspelningar eller de "mytomspunna" isländska DVD:erna (att kunna synka ljudet till). Månen tur och retur (Esseltes omdubbning) är väl en av de som är mest samlingsvärda eftersom Olof Thunberg gör Kapten Haddock.

Jag såg att medlemstidskriften Tintinism skrivit lite om Tintin i hajsjön 2002, men det är nog mer allmänt om filmen. Ingen av Esseltes omdubbningar var med på Tintin Filmfestival 2015, men man fick se mycket annat trevligt på bio den helgen och träffa några inbjudna hedersgäster.

https://www.generationt.se/?p=1476

https://www.generationt.se/?p=1057
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 19 september 2024 kl. 14:31:22
Citat från: Tintin skrivet 19 september 2024 kl. 14:26:07När Eventyrhuset hade en YouTube-kanal minns jag att de banden från Esselte var på svenska. @Goliat samlade ju in samtliga dubbningar på svenska med med Belvision-serien, men någonstans i tråden Ovanliga dubbningar på archive.org skrev han att han plockat bort dem pga platsbrist. Om de är helt borta (eller om någon annan har dem sparade oklart).

https://www.dubbningshemsidan.se/forum/index.php?topic=12952.0

Själv är jag mest intresserad av dubbningen från TV med så bra bild och ljud som möjligt. Bra TV-inspelningar eller de "mytomspunna" isländska DVD:erna (att kunna synka ljudet till). Månen tur och retur (Esseltes omdubbning) är väl en av de som är mest samlingsvärda eftersom Olof Thunberg gör Kapten Haddock.

Jag såg att medlemstidskriften Tintinism skrivit lite om Tintin i hajsjön 2002, men det är nog mer allmänt om filmen. Ingen av Esseltes omdubbningar var med på Tintin Filmfestival 2015, men man fick se mycket annat trevligt på bio den helgen och träffa några inbjudna hedersgäster.

https://www.generationt.se/?p=1476

https://www.generationt.se/?p=1057
Ahh hoppas någon sparat ned dem.
Annars får jag köpa banden och digitalisera dem🫤, mest intresserad av att försöka identifiera rösterna och bevara dubbningarna.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: MOA skrivet 19 september 2024 kl. 16:29:12
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 18 september 2024 kl. 19:09:08Jag vet att när jag kollat på VHS filmer utgivna av Esselte så har Lars-Olof:s namn nästan alltid ståt i början som Översättare.
Tyvärr så verkar Lars-Olof inte längre vara i livet då jag inte hittar honom någonstans annars hade han varit en bra person att fråga.

Jag skulle uppskatta om någon har avsnitt digitaliserade så vi kan försöka identifiera rösterna.
Inte ens en dödsannons går att hitta?
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 19 september 2024 kl. 17:41:24
Citat från: MOA skrivet 19 september 2024 kl. 16:29:12Inte ens en dödsannons går att hitta?
Han dog 2022.
https://gravar.se/forsamling/kyrkogardsforvaltningen-i-gustavsberg-ingaro-forsamling/gustavsbergs-kyrkogard/ml-1/lars-olof-skeppholm-a3146
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Daniel Hofverberg skrivet 19 september 2024 kl. 20:28:18
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 19 september 2024 kl. 17:41:24Han dog 2022.
https://gravar.se/forsamling/kyrkogardsforvaltningen-i-gustavsberg-ingaro-forsamling/gustavsbergs-kyrkogard/ml-1/lars-olof-skeppholm-a3146
Vet du att det är rätt Lars-Olof Skeppholm?
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 19 september 2024 kl. 20:38:06
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 19 september 2024 kl. 20:28:18Vet du att det är rätt Lars-Olof Skeppholm?
Det verkar inte vara något särskilt vanligt namn.
Denne person är också i rätt ålder, född 1939 så han var då i 40 års åldern när han jobbade som översättare för Esselte video.
Finns 16 Skeppholm i Sverige, och ingen vid namn Lars-Olof Skeppholm.
Finns en Lars Skeppholm men då han är född 1975 så är det omöjligt att han kan ha översatt för Esselte video då han var ett litet barn när Lars-Olof översatte på 80-talet.

Så jag är 99,9% säker på att den länkade personen är rätt Lars-Olof Skeppholm.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: MOA skrivet 19 september 2024 kl. 21:18:41
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 19 september 2024 kl. 20:38:06Det verkar inte vara något särskilt vanligt namn.
Denne person är också i rätt ålder, född 1939 så han var då i 40 års åldern när han jobbade som översättare för Esselte video.
Finns 16 Skeppholm i Sverige, och ingen vid namn Lars-Olof Skeppholm.
Finns en Lars Skeppholm men då han är född 1975 så är det omöjligt att han kan ha översatt för Esselte video då han var ett litet barn när Lars-Olof översatte på 80-talet.

Så jag är 99,9% säker på att den länkade personen är rätt Lars-Olof Skeppholm.
Måste vara släktingar om namnet är så ovanligt
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Daniel Hofverberg skrivet 19 september 2024 kl. 22:29:32
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 19 september 2024 kl. 20:38:06Det verkar inte vara något särskilt vanligt namn.
Denne person är också i rätt ålder, född 1939 så han var då i 40 års åldern när han jobbade som översättare för Esselte video.
Finns 16 Skeppholm i Sverige, och ingen vid namn Lars-Olof Skeppholm.
Finns en Lars Skeppholm men då han är född 1975 så är det omöjligt att han kan ha översatt för Esselte video då han var ett litet barn när Lars-Olof översatte på 80-talet.

Så jag är 99,9% säker på att den länkade personen är rätt Lars-Olof Skeppholm.
Åldersmässigt verkar det rimligt i alla fall. Det sista som Svensk Mediedatabas har med som Lars-Olof Skeppholm har översatt är en film utgiven 2003, och är det rätt person så började han ju närma sig pensionsåldern då.
(Dock med reservation för att det inte är alltid som SMDb har utsatt översättare, så han kan mycket väl ha gjort något efter det också)
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 19 september 2024 kl. 23:05:29
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 19 september 2024 kl. 22:29:32Åldersmässigt verkar det rimligt i alla fall. Det sista som Svensk Mediedatabas har med som Lars-Olof Skeppholm har översatt är en film utgiven 2003, och är det rätt person så började han ju närma sig pensionsåldern då.
(Dock med reservation för att det inte är alltid som SMDb har utsatt översättare, så han kan mycket väl ha gjort något efter det också)
Födelsedatumet och dödsdatumet stämmer också med dödsannonsen jag hittade.
https://www.svenskfilmdatabas.se/sv/item/?type=person&itemid=328924

Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 20 september 2024 kl. 18:39:46
Vist var Olof Thunberg haddock på några VHS ?
Titel: SV: Tintin - Esselte Video
Skrivet av: Will Siv skrivet 20 september 2024 kl. 18:54:46
Det finns två ämnen om detta

@Erika  , kan du slå ihop dom ???
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Will Siv skrivet 20 september 2024 kl. 18:59:03
btw, jag har frågat om det här tidigare, men kan någon fixa röstklipp på Olof som Haddock  ???
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 21 september 2024 kl. 03:00:03
Citat från: Will Siv skrivet 20 september 2024 kl. 18:59:03btw, jag har frågat om det här tidigare, men kan någon fixa röstklipp på Olof som Haddock  ???
Absolut.

Jag kollade igenom mitt eget hyr-exemplar av Månen tur och retur lite snabbt ikväll. Kan försöka göra ett bättre mix av ljudklipp med Olof Thunberg som Kapten Haddock senare. Det är inte som på skivorna och banden med Åke Lindströms klassiska kraftuttryck där man kan välja och vraka utan mycket bomber och granater i Olof Thunbergs tolkning.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: MOA skrivet 21 september 2024 kl. 11:04:13
Citat från: Tintin skrivet 21 september 2024 kl. 03:00:03Absolut.

Jag kollade igenom mitt eget hyr-exemplar av Månen tur och retur lite snabbt ikväll. Kan försöka göra ett bättre mix av ljudklipp med Olof Thunberg som Kapten Haddock senare. Det är inte som på skivorna och banden med Åke Lindströms klassiska kraftuttryck där man kan välja och vraka utan mycket bomber och granater i Olof Thunbergs tolkning.
Kan inte säga att han låter bra, hör mer Bamse än Haddock
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Stefan Norgren skrivet 29 september 2024 kl. 13:29:46
Hejsan
Kom in på den här tråden angående Esseltes hyrvideofilmer. 
Letar alltid efter Tintin på loppisar, samlar lite själv och säljer vidare också.
Tänkte på Tintin i Hajsjön Esselte hyrvideofilm, vad kan den tänkas gå för...är det någon som vet?
Sålde för många år sedan på tradera en månen tur och retur del 1 och del 2 på samma videokassett. Det roliga va att det var en biblioteksfilm för utlåning i bra skick. La ut den på tradera och fick sålt den för 2500kr.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 29 september 2024 kl. 19:51:43
Citat från: Tintin skrivet 21 september 2024 kl. 03:00:03Absolut.

Jag kollade igenom mitt eget hyr-exemplar av Månen tur och retur lite snabbt ikväll. Kan försöka göra ett bättre mix av ljudklipp med Olof Thunberg som Kapten Haddock senare. Det är inte som på skivorna och banden med Åke Lindströms klassiska kraftuttryck där man kan välja och vraka utan mycket bomber och granater i Olof Thunbergs tolkning.
Kan du digitalisera några av vhs:erna och lägga ut?
Vill försöka identifiera rösterna i dubbningarna.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 29 september 2024 kl. 23:02:34
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 29 september 2024 kl. 19:51:43Kan du digitalisera några av vhs:erna och lägga ut?
Vill försöka identifiera rösterna i dubbningarna.
Jag har Månen tur och retur från Esselte Video i bra skick digitaliserad, men jag kommer nog inte skaffa ett Internet Archive konto enbart för en uppladdning (så någon får gärna hjälpa till att dela filen). Jag antar (med tanke på att Olof Thunberg spelar Kapten Haddock) att fler här på forumet gärna vill se den. Det blir en enkel VHS-rip (men med bra bild och ljud).

Jag har även Det hemliga vapnet, Solens tempel och Tintin i hajsjön från Esselte Video, men dessa tagna från hyr-VHS:er och inspelade med hjälp av TV-kort för mer än 20 år sedan (innan jag hade DVDrecorder och hade möjlighet att digitaliera dem på annat sätt). Jag tittar på Tintin i hajsjön ibland eftersom jag växte upp med Esselte Video:s version som barn, men såg biodubbningen först 2002 när jag köpte filmen på DVD. 

När det kommer till de övriga från Belvision, så är det med SVT:s dubbning jag vill ha dem, och drömmen vore att hitta originalband med bra TV-inspelningar där man kan kan föra över dem och försöka förbättra bild och ljud själv. På Island har man gett ut Belvision-serien under en begränsad tid på DVD. Svårfunna, men sägs ha den bästa bildkällan man kan hitta på köpfilm. Jag har skrivit lite om dessa i en annan tråd och även länkat till en video som visar att att orginalfilmerna är i bra skick.

https://www.dubbningshemsidan.se/forum/index.php?topic=12952.msg138695#msg138695
https://www.dubbningshemsidan.se/forum/index.php?topic=12952.msg172152#msg172152

Jag vet att jag laddade ned några från Eventyrshusets kanal på YouTube också (med norska inbrända undertexter) när de fanns, men väldigt osäker på om jag har dem sparade. De jag nämnt är de "vanliga" man oftast hittar på VHS.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 29 september 2024 kl. 23:38:05
Citat från: Tintin skrivet 29 september 2024 kl. 23:02:34Jag har Månen tur och retur från Esselte Video i bra skick digitaliserad, men jag kommer nog inte skaffa ett Internet Archive konto enbart för en uppladdning (så någon får gärna hjälpa till att dela filen). Jag antar (med tanke på att Olof Thunberg spelar Kapten Haddock) att fler här på forumet gärna vill se den. Det blir en enkel VHS-rip (men med bra bild och ljud).

Jag har även Det hemliga vapnet, Solens tempel och Tintin i hajsjön från Esselte Video, men dessa tagna från hyr-VHS:er och inspelade med hjälp av TV-kort för mer än 20 år sedan (innan jag hade DVDrecorder och hade möjlighet att digitaliera dem på annat sätt). Jag tittar på Tintin i hajsjön ibland eftersom jag växte upp med Esselte Video:s version som barn, men såg biodubbningen först 2002 när jag köpte filmen på DVD. 

När det kommer till de övriga från Belvision, så är det med SVT:s dubbning jag vill ha dem, och drömmen vore att hitta originalband med bra TV-inspelningar där man kan kan föra över dem och försöka förbättra bild och ljud själv. På Island har man gett ut Belvision-serien under en begränsad tid på DVD. Svårfunna, men sägs ha den bästa bildkällan man kan hitta på köpfilm. Jag har skrivit lite om dessa i en annan tråd och även länkat till en video som visar att att orginalfilmerna är i bra skick.

https://www.dubbningshemsidan.se/forum/index.php?topic=12952.msg138695#msg138695
https://www.dubbningshemsidan.se/forum/index.php?topic=12952.msg172152#msg172152

Jag vet att jag laddade ned några från Eventyrshusets kanal på YouTube också (med norska inbrända undertexter) när de fanns, men väldigt osäker på om jag har dem sparade. De jag nämnt är de "vanliga" man oftast hittar på VHS.
Lägg upp de avsnitt du har på send.gb eller liknande och skicka till @BPS så kan han nog lösa uppladdning 🙂.
Bps är den som jag skickar mina egna rips till då jag inte har något Archive konto.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Daniel Hofverberg skrivet 29 september 2024 kl. 23:56:44
Citat från: Tintin skrivet 19 september 2024 kl. 14:26:07Själv är jag mest intresserad av dubbningen från TV med så bra bild och ljud som möjligt. Bra TV-inspelningar eller de "mytomspunna" isländska DVD:erna (att kunna synka ljudet till).
Jag har alla avsnitt utom ett av Tintins äventyr, inspelat från SVT under 1980-talet - det jag av förståeliga skäl inte kunde spela in var Krabban med guldklorna, som av någon anledning hoppades över på 1980-talet och inte sänts sedan 1971 (vilket var innan jag föddes). Ingen toppenkvalitet, men jag restaurerade så gott jag kunde och gjorde DVD:er för flertalet år sedan. :)

Jag skulle gärna lägga upp dem på Archive, men tyvärr har jag hittills inte hittat åt mina utbrända DVD-skivor; och jag har inte kvar filerna på datorn. :(

Men de bör väl förhoppningsvis dyka upp tids nog...

Sen vill jag minnas att jag hade fått tag i Krabban med guldklorna från en kontakt också, om än i lite sämre kvalitet. Jag kan inte svära till 100% på att jag minns rätt dock, men har ett minne av det.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 30 september 2024 kl. 00:52:32
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 29 september 2024 kl. 23:56:44Jag har alla avsnitt utom ett av Tintins äventyr, inspelat från SVT under 1980-talet - det jag av förståeliga skäl inte kunde spela in var Krabban med guldklorna, som av någon anledning hoppades över på 1980-talet och inte sänts sedan 1971 (vilket var innan jag föddes). Ingen toppenkvalitet, men jag restaurerade så gott jag kunde och gjorde DVD:er för flertalet år sedan. :)
Det låter trevligt. 

Jag är född 1978 (på samma dag som Hergé faktiskt), så det är ju SVT:s dubbning jag växte upp med (med undantag för Tintin i hajsjön på hyrvideo och Solens tempel på LP-skiva). @Goliat samlade ju in samtliga dubbningar till Belvison-serien, men sedan i Ovanliga dubbningar-tråden skrev han att tagit bort dessa pga platsbrist (oklart om någon annan fick tillgång till dem innan). Krabban med guldklorna från Esselte Video var den enda jag hyrde på VHS förutom Tintin i hajsjön, men jag minns inte mycket av den. Lyckligtvis finns SVT-dubbningen av den att se på YouTube. Jag har även sett Månen tur och retur och Den mystiska stjärnan (med SVT-dubbningen) samt Solens tempel (med originaldubbningen) på bio 2015.

https://www.generationt.se/?p=1057

Månen tur och retur från Esselte Video kan jag ordna och ladda upp i veckan. Med tanke på att det är en gammal hyr-utgåva har den väldigt bra bild och ljud. De andra är mer som "studiekopior" rent bildmässigt. Förvisso (med tanke på att Det hemliga vapnet, Solens tempel och Tintin i hajsjön finns i HD) så skulle det ju gå att synka om ljudet till HD-utgåvorna, men det är ganska mycket jobb och jag tittar som sagt sällan på Esselte Video-utgåvorna.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 30 september 2024 kl. 01:20:57
Krabban med guldklorna (del 1 av 6)

https://www.youtube.com/watch?v=CW1E2ssjeEc

Ett kortare utdrag av föreläsning på Tintin Filmfestival 2015.

https://www.youtube.com/watch?v=A-7taXWHF7c
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: BPS skrivet 30 september 2024 kl. 22:23:55
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 29 september 2024 kl. 23:38:05Lägg upp de avsnitt du har på send.gb eller liknande och skicka till @BPS så kan han nog lösa uppladdning 🙂.
Bps är den som jag skickar mina egna rips till då jag inte har något Archive konto.
Ja det skulle jag nog kunna lösa, än så länge har jag haft tur med Archive... men jag vet inte hur det ska gå till praktiskt då Tintin ju inte är en medlem på forumet.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 3 oktober 2024 kl. 12:54:59
Citat från: BPS skrivet 30 september 2024 kl. 22:23:55Ja det skulle jag nog kunna lösa, än så länge har jag haft tur med Archive... men jag vet inte hur det ska gå till praktiskt då Tintin ju inte är en medlem på forumet.
Som utlovat kommer här Månen tur och retur i Esselte Videos omdubbning med Olof Thunberg som Kapten Haddock. Av gammal vana la jag upp filen på Sprend.com, så det vore bra om någon som vill återpublicera den (t ex BPS) laddar ned den först, då jag tror att det kan finnas ett allmänt intresse hos fler att se den.

https://sprend.com/download?C=eb24531d1eb54cc78df3b490bc09fe04

Hyr-utgåvan av Månen tur och retur är den enda jag äger i original från Esselte Video och jag köpte den såklart av intresse för att få höra höra hur Olof Thunberg låter i rollen som Kapten Haddock.

Han gör en OK, men blyg insats om man jämför mot andra skådespelare som porträtterat Kapten Haddock. Några egna kraftuttryck finns, men de är inte lika minnesvärda som Åke Lindströms, varav jag har för mig att krabbsaltade tångräkor från SVT-dubbningen även fick komma med i boken Kapten Haddocks ordbok : från alabasterskalle till ökenråtta av Björn Wahlberg. Åke Lindström ska enligt uppgift ha tagit det från en gammal svensk pilsnerfilm.

Olof Thunberg gör även rösterna till Herr Baxter och Wolff i Esselte Videos omdubbning. För att vara en hyr-utgåva är mitt exemplar av Månen tur och retur i väldigt gott skick. Antingen har den haft väldigt få utlåningar eller varit i ägo hos en privat samlare. Några störningar finns, framförallt mot slutet (men mindre). Förutom damm och smuts är bilden ganska brusig, så jag valde att brusreducera för att göra själva tittarupplevelsen mer angenäm.

@DingoPictures2005 önskade ju även fler av Esselte Videos omdubbningar och jag har de som som getts ut som spelfilmer (och idag finns tillgängliga i HD-versioner). Dessa är inspelade med TV-kort och i en lägre upplösning. Solens tempel på DVD har ju dock Esselte Videos dubbning och brukar gå att hitta billigt begagnat. Jag kan titta på det senare i veckan.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Steffan Rudvall skrivet 3 oktober 2024 kl. 15:20:02
Citat från: Tintin skrivet  3 oktober 2024 kl. 12:54:59@DingoPictures2005 önskade ju även fler av Esselte Videos omdubbningar och jag har de som som getts ut som spelfilmer (och idag finns tillgängliga i HD-versioner). Dessa är inspelade med TV-kort och i en lägre upplösning. Solens tempel på DVD har ju dock Esselte Videos dubbning och brukar gå att hitta billigt begagnat. Jag kan titta på det senare i veckan.
Vad menar du med spelfilmer? Spelfilm innebär ju en vanlig så kallad live action film och de två har ju inte dubbats... 
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 3 oktober 2024 kl. 16:02:24
Citat från: Tintin skrivet  3 oktober 2024 kl. 12:54:59Som utlovat kommer här Månen tur och retur i Esselte Videos omdubbning med Olof Thunberg som Kapten Haddock. Av gammal vana la jag upp filen på Sprend.com, så det vore bra om någon som vill återpublicera den (t ex BPS) laddar ned den först, då jag tror att det kan finnas ett allmänt intresse hos fler att se den.

https://sprend.com/download?C=eb24531d1eb54cc78df3b490bc09fe04

Hyr-utgåvan av Månen tur och retur är den enda jag äger i original från Esselte Video och jag köpte den såklart av intresse för att få höra höra hur Olof Thunberg låter i rollen som Kapten Haddock.

Han gör en OK, men blyg insats om man jämför mot andra skådespelare som porträtterat Kapten Haddock. Några egna kraftuttryck finns, men de är inte lika minnesvärda som Åke Lindströms, varav jag har för mig att krabbsaltade tångräkor från SVT-dubbningen även fick komma med i boken Kapten Haddocks ordbok : från alabasterskalle till ökenråtta av Björn Wahlberg. Åke Lindström ska enligt uppgift ha tagit det från en gammal svensk pilsnerfilm.

Olof Thunberg gör även rösterna till Herr Baxter och Wolff i Esselte Videos omdubbning. För att vara en hyr-utgåva är mitt exemplar av Månen tur och retur i väldigt gott skick. Antingen har den haft väldigt få utlåningar eller varit i ägo hos en privat samlare. Några störningar finns, framförallt mot slutet (men mindre). Förutom damm och smuts är bilden ganska brusig, så jag valde att brusreducera för att göra själva tittarupplevelsen mer angenäm.

@DingoPictures2005 önskade ju även fler av Esselte Videos omdubbningar och jag har de som som getts ut som spelfilmer (och idag finns tillgängliga i HD-versioner). Dessa är inspelade med TV-kort och i en lägre upplösning. Solens tempel på DVD har ju dock Esselte Videos dubbning och brukar gå att hitta billigt begagnat. Jag kan titta på det senare i veckan.
Stort tack, gjorde en nedladdning vore bra om @BPS också gör en nedladdning och lägger ute.
Om BPS inte hinner ladda ned så har ju nu dock filen så jag kan skicka den i dm.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 3 oktober 2024 kl. 16:15:56
Vet vi ens om Esselte video VHS utgåvorna har andra dunbbnimgae av BeleVesion serien än när den gick på tv i Sverige på 60-talet  ?
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Steffan Rudvall skrivet 3 oktober 2024 kl. 16:24:02
Citat från: gstone skrivet  3 oktober 2024 kl. 16:15:56Vet vi ens om Esselte video VHS utgåvorna har andra dunbbnimgae av BeleVesion serien än när den gick på tv i Sverige på 60-talet  ?
Ja det vet vi, för att det uppenbarligen inte är samma röster.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: BPS skrivet 3 oktober 2024 kl. 16:43:54
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 29 september 2024 kl. 23:38:05Lägg upp de avsnitt du har på send.gb eller liknande och skicka till @BPS så kan han nog lösa uppladdning 🙂.
Bps är den som jag skickar mina egna rips till då jag inte har något Archive konto.
Den bearbetas fortfarande men bör snart vara klar.

https://archive.org/details/tintins-aventyr-esselte-video
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: A skrivet 3 oktober 2024 kl. 16:59:27
Om Tintins äventyr - Det hemliga vapnet har dubbats för Esselte borde den också laddas upp för dubbningen som finns på DVD är en ny med samma röster som 90-talsserien.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 3 oktober 2024 kl. 17:40:30
Citat från: Steffan Rudvall skrivet  3 oktober 2024 kl. 15:20:02Vad menar du med spelfilmer? Spelfilm innebär ju en vanlig så kallad live action film och de två har ju inte dubbats...
Det kanske gick lite fort när jag skrev, men förutom Solens tempel och Tintin i hajsjön så är ju Det hemliga vapnet från Belvision också gjord som en film. Alla tre såldes i en box av Atlantic Film.

Det är de dubbningarna jag har också från Esselte Video, dock inspelade med TV-kort för länge sedan och i en lägre upplösning.

Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: BPS skrivet 3 oktober 2024 kl. 17:49:58
Citat från: Tintin skrivet  3 oktober 2024 kl. 17:40:30Det kanske gick lite fort när jag skrev, men förutom Solens tempel och Tintin i hajsjön så är ju Det hemliga vapnet från Belvision också gjord som en film. Alla tre såldes i en box av Atlantic Film.

Det är de dubbningarna jag har också från Esselte Video, dock inspelade med TV-kort för länge sedan och i en lägre upplösning.
Det hemliga vapnet hade också varit intressant att lägga ut om du har den lätt tillgänglig...
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 3 oktober 2024 kl. 18:38:45
Citat från: BPS skrivet  3 oktober 2024 kl. 17:49:58Det hemliga vapnet hade också varit intressant att lägga ut om du har den lätt tillgänglig...
Det har jag, och jag har även suttit ett tag med bättre bildversion från YouTube i 1080p och båda ljudspåren. Så tankarna att synka om den har funnits (men inte blivit av).

Jag tyckte att det var svårt (i det här fallet) att synka enbart efter ljud. Det ena introt är lite kortare, och precis som i seriealbumet så åskar det en del i början. Tror att det hade varit lättare om man haft tillgång till ett videoredigeringsprogram med PiP (Picture-in-picture).


Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 3 oktober 2024 kl. 20:34:12
Citat från: BPS skrivet  3 oktober 2024 kl. 17:49:58Det hemliga vapnet hade också varit intressant att lägga ut om du har den lätt tillgänglig...
Här är Det hemliga vapnet med Esselte Videos dubbning.

https://sprend.com/download?C=4fe5eaa18ee948fa9c14475186edf898

Som tidigare nämnt är det inspelat med TV-kort från en hyr-utgåva. Jag spelade alltid in okomprimerat, men bild och ljud är encodat i ett äldre format. Ljudet är OK, men bilden skulle vinna på att synkas till en bättre bildkälla.

Olof Thunberg dyker upp även i denna dubbning i en liten roll. I seriealbumet heter figuren Överste Sponsz (men är i filmen omdöpt). 
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: BPS skrivet 3 oktober 2024 kl. 21:02:09
Jag är osäker på vad jag ska skriva det är ju inte Olof Thunberg som spelar Haddock i Det hemliga vapnet och dessutom undrar jag fortfarande om det är Bosse Bergstrand eller Jonas Bergström som spelar Tintin i själva Belvision serien... Jonas spelar ju Dupondtarna men är han också Tintin som vissa sagt på forumet eller är det Bosse som är det?
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 3 oktober 2024 kl. 21:27:45
Citat från: BPS skrivet  3 oktober 2024 kl. 21:02:09Jag är osäker på vad jag ska skriva det är ju inte Olof Thunberg som spelar Haddock i Det hemliga vapnet och dessutom undrar jag fortfarande om det är Bosse Bergstrand eller Jonas Bergström som spelar Tintin i själva Belvision serien... Jonas spelar ju Dupondtarna men är han också Tintin som vissa sagt på forumet eller är det Bosse som är det?
Nej, Olof Thunberg spelar Kapten Haddock endast i Månen tur och retur. I Det hemliga vapnet är det Axel "Acke" Düberg som spelar honom. Bo Bergstrand spelar Tintin.

Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: BPS skrivet 3 oktober 2024 kl. 21:39:43
Här kommer nu Tintins Äventyr - Det hemliga vapnet

https://archive.org/details/det-hemliga-vapnet-esselte-video
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 4 oktober 2024 kl. 23:47:15
Apropå Esselte Video utgåvorna, så minns jag att det fanns en sida där kunde se bilder på de mindre vanliga (dvs Den mystiska stjärnan/Den svarta ön och Enhörningens hemlighet/Rackham den Rödes skatt). Jag kan inte hitta den nu, men minns att själva VHS-fodralen var i svart lite skörare plast (som var vanligt på tidiga hyr-utgåvor) och troligen är det därför som de är svårare.

Tidigt 80-tal var mycket sånt redan borta från videohyllorna. Om det såldes av, kasserades eller skickades tillbaka till filmbolagen oklart. Men Esselte Video-utgåvorna gavs även ut i Norge (med norska pålagda undertexter) och för inte så många år sedan vet jag att någon/några fanns på Eventyrhusets YouTube-kanal. Vi pratar kanske två år tillbaka.

Jag hoppas att Månen tur och retur kan sprida lite glädje på forumet. Även om vissa av Esselte Videos utgåvor med hårda VHS-fodral är mer förekommande/"vanliga" så är väl upplevelsen att de mer sällan dyker upp på Tradera numera, och gör de det så vet oftast säljarna vad de är värda.

På Island har samtliga äventyr av Belvision-serien getts ut på DVD (under en kort tid). Man kan se den isländska dubbningen på Youtube-kanalen Barnatíminn, men det brusar i början på samtliga (förutom Den mystiska stjärnan). Om de någonsin bestämmer sig för att restaurera och ge ut Belvision-serien på fysisk media hoppas jag att att de även inkluderar Det sönderslagna örat och Kung Ottokars spira. De är gjorda i svartvitt och visades endast i Frankrike och England. Man kan se första avsnittet av Det sönderslagna örat på YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=lgiPYfIE4Z8

Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: ssimon skrivet 5 oktober 2024 kl. 09:59:35
Citat från: Tintin skrivet  4 oktober 2024 kl. 23:47:15Apropå Esselte Video utgåvorna, så minns jag att det fanns en sida där kunde se bilder på de mindre vanliga (dvs Den mystiska stjärnan/Den svarta ön och Enhörningens hemlighet/Rackham den Rödes skatt). Jag kan inte hitta den nu, men minns att själva VHS-fodralen var i svart lite skörare plast (som var vanligt på tidiga hyr-utgåvor) och troligen är det därför som de är svårare.

Tidigt 80-tal var mycket sånt redan borta från videohyllorna. Om det såldes av, kasserades eller skickades tillbaka till filmbolagen oklart. Men Esselte Video-utgåvorna gavs även ut i Norge (med norska pålagda undertexter) och för inte så många år sedan vet jag att någon/några fanns på Eventyrhusets YouTube-kanal. Vi pratar kanske två år tillbaka.

Jag hoppas att Månen tur och retur kan sprida lite glädje på forumet. Även om vissa av Esselte Videos utgåvor med hårda VHS-fodral är mer förekommande/"vanliga" så är väl upplevelsen att de mer sällan dyker upp på Tradera numera, och gör de det så vet oftast säljarna vad de är värda.

På Island har samtliga äventyr av Belvision-serien getts ut på DVD (under en kort tid). Man kan se den isländska dubbningen på Youtube-kanalen Barnatíminn, men det brusar i början på samtliga (förutom Den mystiska stjärnan). Om de någonsin bestämmer sig för att restaurera och ge ut Belvision-serien på fysisk media hoppas jag att att de även inkluderar Det sönderslagna örat och Kung Ottokars spira. De är gjorda i svartvitt och visades endast i Frankrike och England. Man kan se första avsnittet av Det sönderslagna örat på YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=lgiPYfIE4Z8
Älskar Tintin. Inte sett klippet innan och tyckter det va förvånansvärt underhållande trots sin ålder. Ok animation och bra takt.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Historielektions Soveren skrivet 5 oktober 2024 kl. 10:34:54
Citat från: BPS skrivet  3 oktober 2024 kl. 21:39:43Här kommer nu Tintins Äventyr - Det hemliga vapnet

https://archive.org/details/det-hemliga-vapnet-esselte-video
Inte så lyckat att Jan Nygren spelar Madame Castafiore
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 5 oktober 2024 kl. 12:30:06
Citat från: ssimon skrivet  5 oktober 2024 kl. 09:59:35Älskar Tintin. Inte sett klippet innan och tyckter det va förvånansvärt underhållande trots sin ålder. Ok animation och bra takt.
De är lite annorlunda gjorda, men animationsstil och berättarmässigt ligger de närmare albumen än de senare Belvision-äventyren i färg. På användarens YouTube-kanal finns lite fler stillbilder och en kort video av introt till Kung Ottokars spira.

Vill du se mer Tintin så finns även dockfilmen Krabban med guldklorna från 1947 (med engelska undertexter) att se på YouTube. För några år sedan synkade en användare på YouTube delar av det engelska ljudspåret från Ellipse-Nelvana-serien till dockfilmen. Funkar förvånansvärt bra och hade troligen även gått att göra med något av de svenska ljudspåren. 

https://www.youtube.com/watch?v=a-SKhRX0yso

https://www.youtube.com/watch?v=3lMB33koCHw
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 5 oktober 2024 kl. 13:19:28
Citat från: Historielektions Soveren skrivet  5 oktober 2024 kl. 10:34:54Inte så lyckat att Jan Nygren spelar Madame Castafiore
Det är samma i Tintin i hajsjön från Esselte Video som jag växte upp med.

Förutom Irene Lindh (som gör flera roller i Solens tempel och Tintin i hajsjön) och rösten vid 24.49 i Det hemliga vapnet är det nog sparsamt med kvinnor i omdubbningen.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Steffan Rudvall skrivet 5 oktober 2024 kl. 14:16:22
Citat från: Tintin skrivet  5 oktober 2024 kl. 13:19:28Det är samma i Tintin i hajsjön från Esselte Video som jag växte upp med.

Förutom Irene Lindh (som gör flera roller i Solens tempel och Tintin i hajsjön) och rösten vid 24.49 i Det hemliga vapnet är det nog sparsamt med kvinnor i omdubbningen.
Frågan är ju varför Irene Lindh inte spelar Castafiore trots att hon faktiskt medverkar i dubbningarna.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 5 oktober 2024 kl. 15:53:02
Citat från: Steffan Rudvall skrivet  5 oktober 2024 kl. 14:16:22Frågan är ju varför Irene Lindh inte spelar Castafiore trots att hon faktiskt medverkar i dubbningarna.
Min gissning är en begränsad budget/dubbningsteam och att man provade och improviserade sig fram under tagningarna helt enkelt. Lite samma med äventyren på skiva och band, där man ofta spelade in dessa under några timmar på en Söndag (med ett par gästskådespelare) och improviserade fram vem som kunde passa för rollen (varav det ibland kan bli lite förvirrande varför inte samma skådespelare kommer tillbaka och gör samma roll igen).

Det gick fort i inspelningsstudion när man spelade in Tintin-äventyren och troligen fanns inga dokument vem som spelade rollen på tidigare skiva.

Ett annat exempel från Tintin i Hajsjön är Madame Fläck, som förvisso inte har så många repliker, men också spelas av en man såväl i original som omdubbning. Förvisso kan det ju vara en utklädd man (men förklaras aldrig riktigt). Hon förblir Madame t om efter upptäckten.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 5 oktober 2024 kl. 20:07:13
Citat från: Steffan Rudvall skrivet  5 oktober 2024 kl. 14:16:22Frågan är ju varför Irene Lindh inte spelar Castafiore trots att hon faktiskt medverkar i dubbningarna.
Hon kanske inte kunde sjunga opera 
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 5 oktober 2024 kl. 20:07:48
Citat från: Historielektions Soveren skrivet  5 oktober 2024 kl. 10:34:54Inte så lyckat att Jan Nygren spelar Madame Castafiore
Herre gud dom måste skoja 😱😅😅😒
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 5 oktober 2024 kl. 20:08:43
Citat från: Steffan Rudvall skrivet  5 oktober 2024 kl. 14:16:22Frågan är ju varför Irene Lindh inte spelar Castafiore trots att hon faktiskt medverkar i dubbningarna.
Jag undrar vem spelar henne radioteatern som gjords ganska nyligen ?
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: BPS skrivet 5 oktober 2024 kl. 20:11:43
Citat från: gstone skrivet  5 oktober 2024 kl. 20:08:43Jag undrar vem spelar henne radioteatern som gjords ganska nyligen ?
Menar du Det hemliga vapnet? Den är inte ny utan från 2007...

Citat från: gstone skrivet  5 oktober 2024 kl. 20:07:13Hon kanske inte kunde sjunga opera
Sången är i franskt original så det borde inte påverka något.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 5 oktober 2024 kl. 20:13:41
Citat från: BPS skrivet  5 oktober 2024 kl. 20:11:43Menar du Det hemliga vapnet? Den är inte ny utan från 2007...

Jag som trodde dem och Matilda radioteatern gjorde typ här om året 😅😅
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 5 oktober 2024 kl. 20:15:16
Citat från: BPS skrivet  5 oktober 2024 kl. 20:11:43Sången är i franskt original så det borde inte påverka något.
Gud det blir bara värre och värre 😩😖😤
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: BPS skrivet 5 oktober 2024 kl. 20:16:40
Citat från: gstone skrivet  5 oktober 2024 kl. 20:13:41Jag som trodde dem och Matilda radioteatern gjorde typ här om året 😅😅
Matilda är ännu äldre den är från 96
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 5 oktober 2024 kl. 20:17:44
Citat från: BPS skrivet  5 oktober 2024 kl. 20:16:40Matilda är ännu äldre den är från 96
nu tappar jag hakan !
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: BPS skrivet 5 oktober 2024 kl. 20:48:24
Citat från: gstone skrivet  5 oktober 2024 kl. 20:17:44nu tappar jag hakan !
Det är helt enkelt repriser det görs ju inte så mycket radioteater längre förutom radiojulkalendern.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 5 oktober 2024 kl. 22:28:52
Citat från: BPS skrivet  5 oktober 2024 kl. 20:48:24Det är helt enkelt repriser det görs ju inte så mycket radioteater längre förutom radiojulkalendern.
Barn idag gillar inte radio ;D

Dom gillar bara Youtube Kids
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Steffan Rudvall skrivet 6 oktober 2024 kl. 12:29:45
Citat från: Tintin skrivet  5 oktober 2024 kl. 15:53:02Ett annat exempel från Tintin i Hajsjön är Madame Fläck, som förvisso inte har så många repliker, men också spelas av en man såväl i original som omdubbning. Förvisso kan det ju vara en utklädd man (men förklaras aldrig riktigt). Hon förblir Madame t om efter upptäckten.
Jag såg om DVD utgåvan nyligen och hon är en förklädd man då hans kompaner flera gånger refererar till honom som Ramses men Tintin och gänget fortsätter kalla honom madam. 
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 6 oktober 2024 kl. 15:36:45
Citat från: Steffan Rudvall skrivet  6 oktober 2024 kl. 12:29:45Jag såg om DVD utgåvan nyligen och hon är en förklädd man då hans kompaner flera gånger refererar till honom som Ramses men Tintin och gänget fortsätter kalla honom madam.
Jag har också tänkt på det (men tycker inte att det så bra förklarat i de svenska dubbningarna av filmen när de använt manliga röstskådespelare i båda fallen). På originalspråk är det iaf en kvinna som gör rösten (och det verkar vara så i den engelska dubbningen med).

https://en.wikipedia.org/wiki/Tintin_and_the_Lake_of_Sharks

Tänkte ni förresten på att den klassiska nedräkningen saknas i Esselte Videos omdubbning av Månen tur och retur när månraketen ska skjutas upp ?. De börjar på engelska, men sedan blir det tyst. Både i SVT:s originaldubbning (Bert-Åke Varg) och på skiva/band (Lars Edström) finns denna med, och oavsett om man är/var inne på Tintin eller inte så kunde man under 80-talet höra hur Lars Edström räknade ned i radio i ett utav radioprogrammen som då gick.



Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 6 oktober 2024 kl. 18:55:52
Citat från: Tintin skrivet  6 oktober 2024 kl. 15:36:45Jag har också tänkt på det (men tycker inte att det så bra förklarat i de svenska dubbningarna av filmen när de använt manliga röstskådespelare i båda fallen). På originalspråk är det iaf en kvinna som gör rösten (och det verkar vara så i den engelska dubbningen med).

https://en.wikipedia.org/wiki/Tintin_and_the_Lake_of_Sharks

Tänkte ni förresten på att den klassiska nedräkningen saknas i Esselte Videos omdubbning av Månen tur och retur när månraketen ska skjutas upp ?. De börjar på engelska, men sedan blir det tyst. Både i SVT:s originaldubbning (Bert-Åke Varg) och på skiva/band (Lars Edström) finns denna med, och oavsett om man är/var inne på Tintin eller inte så kunde man under 80-talet höra hur Lars Edström räknade ned i radio i ett utav radioprogrammen som då gick.
Det verkar stå unknown vid English cast🤔.
Dock är det förståeligt då Engelska dubbningar sällan har utsatt cast och ingen eldsjäl har dokumenterat Engelska dubbningar.
I Usa så brukar dubbningar generellt vara avskydda också.
Jag vet att det finns någon Amerikansk Tintin remake med Daniel Craig om jag inte missminner mig.
Amerikanerna är liksom kända för att sno filmer rakt av och bara casta Amerikanska skådespelare till rollerna och göra om dem på engelska, vet att de Svenska filmerna En Man som heter Ove och Intermezzo blivit slaktade av Amerikanerna på detta sätt, dock antar jag att man ändrat filmerna till Amerikansk miljö i dessa remakes🤔.

Jag är tyvärr inte duktig på Engelska röstskådespelare kan bara hur Rob Paulsen, Jim Cummings, Russi Taylor och de mer välkända amerikanska röstskådespelarna låter, dock säger en magkänsla mig att den Engelska dubben av Tintin och typ alla Engelska dubbningar för den delen har random personer från gatan i rollerna.
Då Amerikanerna som sagt gör remakes istället för att dubba eller texta.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 6 oktober 2024 kl. 21:34:09
Citat från: DingoPictures2005 skrivet  6 oktober 2024 kl. 18:55:52Det verkar stå unknown vid English cast🤔.
Dock är det förståeligt då Engelska dubbningar sällan har utsatt cast och ingen eldsjäl har dokumenterat Engelska dubbningar.
Jag la också märke till att de inte skrivit ut credits för den engelska dubbningen på Wikipedia, men såg filmen på YouTube med engelskt tal. Scenen vid brunnen på natten. Rösten påminner lite om Angela Lansbury (Mord och inga visor) men det är troligen någon annan. I både originaldubbning/omdubbning säger de att Agent Ramses har exploderat, men i den engelska dubbningen är det "Agent Ramses just blew her cover, sir!"
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: DingoPictures2005 skrivet 6 oktober 2024 kl. 22:50:33
Citat från: Tintin skrivet  6 oktober 2024 kl. 21:34:09Jag la också märke till att de inte skrivit ut credits för den engelska dubbningen på Wikipedia, men såg filmen på YouTube med engelskt tal. Scenen vid brunnen på natten. Rösten påminner lite om Angela Lansbury (Mord och inga visor) men det är troligen någon annan. I både originaldubbning/omdubbning säger de att Agent Ramses har exploderat, men i den engelska dubbningen är det "Agent Ramses just blew her cover, sir!"
Angela Lansbury är det garanterat inte.
Inga kändare amerikaner dubbar, tror jag.
Jag tror ej heller att Amerikanska dubbningar har någon budget överhuvudtaget.
Detta då Amerikanerna istället snor utländska filmer hellre än att dubba ontop of that så blir endast barnfilmer dubbade till Engelska för det mesta, oftast så går icke Engelska filmer bara att se med Engelsk text då det är en super liten minoritet av Amerikaner som ser utländska filmer.
Jag gissar på att typ alla som gör Engelska dubbningar är antingen originalskådespelaren om de kan prata bra Engelska eller någon person från gatan om originalskådespelaren ej kan dubba sig själv🤔.

Das Boot, Sjunde Inseglet, Godzilla (några av de japanska filmerna) och ett antal andra vuxenfilmer har blivit dubbad till Engelska, men det är sällan som utländska blir dubbade där, då Amerikanerna som sagt gör remakes istället.

Och som sagt även Tintin har Amerikanerna stulit conceptet på ett okreativt sätt med, då det finns Amerikaniserade remakes på Tintin där bland annat Daniel Craig medverkar i.
Vilket redan där utesluter att någon kändare namn hörs i den Engelska dubben.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Tintin skrivet 7 oktober 2024 kl. 00:17:44
Citat från: DingoPictures2005 skrivet  6 oktober 2024 kl. 22:50:33Angela Lansbury är det garanterat inte.
Nej, det tror inte jag heller. Det var bara rösten som påminde om henne.
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 29 december 2024 kl. 22:55:48
Citat från: BPS skrivet  3 oktober 2024 kl. 21:39:43Här kommer nu Tintins Äventyr - Det hemliga vapnet

https://archive.org/details/det-hemliga-vapnet-esselte-video
vem spelar vem på svenska ?
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: BPS skrivet 29 december 2024 kl. 23:23:39
Citat från: gstone skrivet 29 december 2024 kl. 22:55:48vem spelar vem på svenska ?
Tintin  -  Bo Bergstrand
Kapten Haddock  -  Axel Düberg
Dupondtarna  -  Jonas Bergström
Professor Kalkyl  -  Jan Nygren 
Bianca Castafiore  -  Jan Nygren
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: gstone skrivet 29 december 2024 kl. 23:56:12
Citat från: BPS skrivet 29 december 2024 kl. 23:23:39Tintin  -  Bo Bergstrand
Kapten Haddock  -  Axel Düberg
Dupondtarna  -  Jonas Bergström
Professor Kalkyl  -  Jan Nygren
Bianca Castafiore  -  Jan Nygren
Tack 👍🙏
Titel: SV: Tintin Esselte video utgåvorna
Skrivet av: Will Siv skrivet 25 mars 2026 kl. 21:50:02
Citat från: Tintin skrivet  6 oktober 2024 kl. 21:34:09I både originaldubbning/omdubbning säger de att Agent Ramses har exploderat, men i den engelska dubbningen är det "Agent Ramses just blew her cover, sir!"
*exponerats.