Forumnyheter:

Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.

Huvudmeny

Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg gjorda i tavlor som du har tillgång till.

Visa inlägg

Inlägg - Kodaq

#1
Tänkt på det för andra kanaler också. Tex om man letar efter vem som gjort en låt, animerat eller skådespelat så får man aldrig se. I sånna fall få man vell använda förstornings glas  :P

Synd att disneychannel också blivit så :'(

Och föresten jag personligen tycker det bara blir roligare om fler kommer in så skriv på!
#2
Dubbningar och röster / SV: Jobb som dubbare?
8 oktober 2006 kl. 11:51:49
Har inte sett programet än (har inte disney channel :P) men sett reklamerna.
Om du mailar mig maila gärna de nummer till de som tar hand om dubbningarna i stockholms området.
Eller är det så att man ringer någon sedan bestämmer dom vart man ska gå och ha dubbningarna?

men kan jag få några exempel som är bra att ha när man ska spela in ett röstprov eller ha prov dubbning?

tack för all hjälp ;D

jag mailar och påminner om några dagar :P
#3
Dubbningar och röster / SV: Jobb som dubbare?
2 oktober 2006 kl. 23:43:33
Juste det var en ennan sak jag gärna ville fråga...om man nu ska börja jobba som dubbare... vart kommer man att få arbeta? (jag hoppas inte jag behöver åka ned till köpenhamn varje gång) För att jag tror inte jag skulle ha den tiden...

och en till fråga.. jobbar dom bolagen bara med tecknade eller jobbar dom dessutom med otecknade filmer. och i sånna fall tror du man kan bestämma att bara arbeta med tecknade? För ett biografbesök på snowdogs dubbat till svenska fick mej att må illa  :P.
(Förlåt till alla dom som antingen tycker om den filmen, känner personer som var med eller var med själva)

och jag mailar och påminner sen :P

Tackar för svar!
#4
Dubbningar och röster / SV: Jobb som dubbare?
1 oktober 2006 kl. 22:14:17
Jag kollade adresserna och jag blev intresserad av företagen som brukar dubba disney filmer (Sun och KM studios) och jag undrar om du kunde skicka lite mer information tex kontaktpersonsnamn eller andra telefonnummer. Om du vet några andra bra disney dubbnings företag så skicka gärna information om dom också  ;D Juste vad är Disney Character Voices International för något?

(förlåt men min mail brukar ibland inte funka att maila till så jag skrev ett till svar  :P)

Jag söker mest efter något disneyfilmsjobb men skulle också tänka mig att försöka komma med i anime dubbningen också  ;) så om du vet några kontaktpersoner eller nummer kan du skicka lite av dom också.

tackar!  ;D
#5
Dubbningar och röster / SV: Jobb som dubbare?
30 september 2006 kl. 01:59:43
Tackar jag ska kolla in adresserna! Och juste föresten jag undrar om det kan vara möjligt att ha annat job (eller i mitt fall skola) samtidigt som man dubbar eller har man det hela dagen eller hur är det egentligen?

Och hur blir det med inspelningarna egentligen? jag har hört att firmerna inte alls har tid till att sitta å ha "auditions" och föredrar därför inspelning på band eller liknande.

Jag vet heller inte så mycket om lön men det bryr jag mig faktiskt inte så mycket om... man ska göra det man tycker är kul!!

kanske lite mycket frågor men jag är ny som sagt och därför mycket nyfiken  :D

jag mailar dig om jag hittar någon firma jag finner en firma jag blir förtjust i.

tack så mycket! ;D
#6
Dubbningar och röster / SV: Jobb som dubbare?
27 september 2006 kl. 12:47:37
Hej mitt namn är William och jag är intresserad att börja jobba som dubbare...skull först vilja veta hur det funkar och några bolag eller personer man kan kontakta om man nu är intresserad.

Vad är det man behöver läst i skolan för att bli dubbare?

Jag skulle väldigt gärna vilja komma in i dubbningsbranchen.. någon hjälp?

kan skicka mer information om det behövs om mig själv  ;)
#7
Dubbningar och röster / SV: Dubbar du om 2 år?
24 september 2006 kl. 13:58:13
Hej på er alla...jag e ny här och har länge velat bli dubbare till bl.a. disneyfilmer och sånt...
Detta forum verkar nog vara rätt ställe att få hjälp på. :)
Jag kan för det första inte såå mycket om dubbning och hur man nu skulle kunna få jobb som det. så kan någon lära mig lite mer? det vore väldigt tacksamt! ;D