Grattis Hofverberg =)
Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.
Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg gjorda i tavlor som du har tillgång till.
Visa inläggCitat från: gstone skrivet 29 augusti 2026 kl. 01:34:34Så länge jag faktiskt kan se den på svenska så klagar jag inteOtroligt mycket svensk dubb hade gått förlorad om man enbart förlitade sig på det som släppts fysiskt. Att mycket finns att streamas är såklart positivt, men tyvärr så har man ju ingen aning om när en given film/serie helt plötsligt tas bort.
hur man äldre serier går äns att streama på svenska
är tacksam för det som går att se( utan att ta till olagliga medel)
Citat från: gstone skrivet 23 augusti 2026 kl. 10:16:29Vilka 21 avsnitt20 var det visst. De 13 släppta på DVD:
Citat från: gstone skrivet 23 augusti 2026 kl. 13:24:04spelar det så stor roll ?Ja. Skulle aldrig se serien utan Harryson som Joakim. För egen del gäller samma sak för det mesta animerat som man sett som liten. Blir bara att man stör sig på att karaktärerna inte låter som man minns annars.
Citat från: BPS skrivet 29 juni 2025 kl. 21:59:39Det är ju synd att kanalen blivit så svårtillgänglig annars hade man ju spelat in avsnitten därifrån om de nu går med originaldubbningen...Fast de visar med största sannolikhet samma 21 (har jag för mig) avsnitt som de alltid har cirkulerat runt. Åtminstone var det samma avsnitt som visades mellan 2013-2019 när jag aktivt spelade in från Disney Channel/XD. Det är de avsnitten som släppts på DVD samt några till. Samtliga från första säsongen. Kan kolla upp exakt vilka det var. Riktigt märkligt att inte alla de avsnitten återanvändes på D+. Fast om det rör sig om avsnitt som de inte har överhuvudtaget på D+ så är det såklart mer förståeligt.
Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 27 mars 2021 kl. 18:30:14
Ugh det är verkligen inte bra nyheter, är inte överraskad heller med tanken på hur Nickelodeon har hanterat sina serier och ljudband, det enda som var bra var att viaplay hade "all grown up" säsong 2 - 4, dom hade inre säsong 1 & 5 vilket var synd, så få se hur ljudbanden är för dom på svenska.
Citat från: Anders M Olsson skrivet 12 mars 2019 kl. 09:02:51
En märklig sak, förresten är att det stora Ä:et inte syns på förstasidan i listan över nya inlägg.
Citat från: TrondM skrivet 5 januari 2019 kl. 13:08:27
Det er laget 65 episoder av serien, så det vil vel ta et par år å komme gjennom hele.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 15 maj 2018 kl. 16:53:06
... men väntar också på ett halvt dussin paket från Kina värda mellan 5 och 30 kronor
Citat från: Richardo skrivet 8 maj 2018 kl. 13:55:38
Om alla DVD:er tillslut kommer att gå ur tiden, kommer alla DVD:erna med filmer som jag har köpt att tillsut föruttna inom två generationer?
Citat från: TonyTonka skrivet 3 maj 2018 kl. 19:56:10
Uppdatering:
Jag har nu alla de vanliga avsnitten jag vill ha förutom några i säsong 5 som jag struntar i, och saknar nu endast Jul och Halloween-avsnittet.
Är det förresten någon som vet om de två avsnitten som utgör säsong 6 har dubbats till svenska?
Citat från: sickstew skrivet 11 april 2018 kl. 12:06:05
Visst ska de finnas en scen i serien myggan där de gör parodi på Teletubbies?