Forumnyheter:

Efter uppgradering av forumprogramvaran saknas vissa äldre bifogade filer just nu. Vi beklagar detta och arbetar med att lösa problemet.

Huvudmeny

Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg gjorda i tavlor som du har tillgång till.

Visa inlägg

Inlägg - Sabelöga

#1
Citat från: TonyTonka skrivet 19 januari 2026 kl. 00:54:26Är inte Wikipedia också användargenererat? ^^
Jo, och just därför får inte Wikipedia användas som källa på Wikipedia enligt https://sv.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wikipedia_som_källa_på_Wikipedia  ;)
#2
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 17 januari 2026 kl. 13:55:32@Sabelöga tänker du kanske har något bra råd då du är Wikipedia expert hursomhelst.
Info från dessa troll sidor verkar hamna i mängder på isländska Wikipedia.
Jag har försökt både skriva i deras Discord och på det isländska Wikipedia forumet vad för slags människor som ligger bakom dessa Fandoms, men de tänker typ "Inte så farligt" då de ghostade mig i Discorden och tog bort tråden på forumet.

Det har även kommit info i mängder från trollsidor till Wikipedia som lagts ut som fakta.
Bland annat att Ólafur Darri Ólafsson spelar Black Bart, att Edda Björg Eyjólfsdóttir medverkar i På andra sidan Häcken, På andra sidan Häcken hade också dessa trolls, trollgjorda rollista upplagd under typ en månads tid, det var först igår som jag med hjälp av William la in rätt röster på sidan.
Även annan vansinnes info som att Edda Björgvinsdóttir medverkar i Fågelkriget har hamnat på Wikipedia.

Jag har försökt få bort denna infon så gått det går men när det handlar om typ 100+ sidor med eventuell fel information från troll sidor så vet jag verkligen inte vad jag ska göra.
Nu senast så tog jag bort ett tiotal roller från Valur Freyr Einarsson's sida.
Parafraserar det jag skrev i DM; är informationen uppenbart felaktig, källös eller härstammar från opålitliga källor är det okontroversiellt att ta bort informationen. Finns det problemanvändare bör man försöka kontakta dom och förklara varför deras redigeringar eller källor problematiska. Hjälper inte det bör man gå till administratörerna.

Med det sagt länkas inte Fandom wikierna så ofta på isWP. Se specialsida. Däremot hindrar inte det från att information därifrån läggs in utan källa så klart och det gör det ju bara svårare att hitta det om man inte råkar snubbla över det.

I allmänhet bör Fandom undvikas som källa på Wikipedia då det till huvudsak består av användargenererat innehåll. Ser att det finns 720 sidor på svWP som länkar till Fandom ändå, dessa borde kanske gås igenom.

Finns det ingen källa alls och det inte går att hitta trovärdig källa bör det vara okontroversiellt att helt sonika ta bort texten och hänvisa till just bristen på källa.

Citat från: DingoPictures2005 skrivet 17 januari 2026 kl. 14:04:02Även på svenska Wikipedia så verkar denna sortens felinfo från trolls kommit upp på.
Det står exempelvis på Jakob Þór Einarsson's sida att han medverkar i Svampbob något som bara står online på dessa troll Fandoms.
Visst kan det vara info från en typ dvd rollista men tyvärr så fruktar jag att infon är från Fandom.
Detta står dock inte längre sedan LexLuxor05's redigering med redigeringssammanfattningen "+ puts och källor, tar även bort Svambob då jag inte hittar någon "bra" källa till informationen" Detta är helt korrekt, finns det ingen "bra" källa bör man ta bort informationen. Hellre för lite information än felaktig.
#3
Citat från: DingoPictures2005 skrivet  6 september 2025 kl. 15:20:33@Sabelöga då du är expert.....

Kan Danskefilmstemmer användas som källa på Wikipedia?
Vet att deras admins sagt att källors, källor måste stå om det inte är en första parts källa och även att IMDb inte ska användas då den sidan inte har moderering.
Tänkt lägga till på Ove Sprogøe sida att han varit aktiv som röstskådespelare i flera produktioner.
Hm, ja det borde det väll göra kan man tycka. Redigerar aldrig på daWP så är inte insatt. 

Det finns för övrigt en förteckning över vilka filmer han varit röst i här: https://da.wikipedia.org/wiki/Ove_Sprogøes_filmografi#Tegnefilm Det skulle kunna utökas (om det finns mer) och källbeläggas där det behövs.

Du skulle kunna läsa igenom https://da.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Verificerbarhed#Pålidelige_kilder för daWP:s bedömning av trovärdiga källor. Jag tycker den borde kunna accepteras.
#4
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 27 januari 2025 kl. 11:31:03De 2 personer jag pratar om verkar ha bestämt sig för att Dubbningshemsidan automatiskt är dålig.
Har försökt nämna allt möjligt för dem men de verkar vara helt låsta vid sin teori att Dubbningshemsidan är en opålitlig källa.
Har även nämnt för dem att bland annat Mikaela Tidermark och Peter Sjöquist talat gott om hemsidan, och att @Daniel Hofverberg synts/hörts i media som Sveriges radio och Tv4 och talat om sidan men de räcker inte för dem.
Vilket är riktigt synd😕😥.
Håller med om att det är synd.

Citat från: DingoPictures2005 skrivet 27 januari 2025 kl. 13:03:44Ska käll länkarna till Discogs, Yt och IMDb tas bort?
Eller är det bara någon trolling som kommenterat det?
@Sabelöga
Nu vet jag inte vad du pratar om?
#5
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 27 januari 2025 kl. 03:16:26Verkligen patetiskt att svenska Wikipedia har så dåliga moderatorer.
Tänk på att det är människor du talar om. Du kan diskutera med dom om saken istället för att spy galla här.
#6
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 26 januari 2025 kl. 22:15:25https://en.wikipedia.org/wiki/Draft:Andreas_Nilsson_(actor)

@Sabelöga Kan du godkänna denna artikeln?
Tog mig hela kvällen att skriva.
Då du sa att alla wikipedia sidor har olika regler så borde dubbningshemsidan godtas som källa då alla vettiga människor förstår att det är en bra hemsida, Vilket troligen inte de svenska moderatorerna på wikipedia är, då infon jag la in på Toy Story sidan med länk till WillDubGuru med officiella creditlistor togs bort med motiveringen "Onödig info", vilket är jävligt patetiskt bara då info om Inspelningstekniker finns på bland annat Asterix och Britterna och det är ju onödigare än personer som faktiskt hörs......
Tror nog inte det, brukar inte redigera på engelskspråkiga Wikipedia, så jag känner mej inte bekväm med att tolka deras regler.

I rutan längst upp i artikeln står det:
CitatReview waiting, please be patient.
This may take 2 months or more, since drafts are reviewed in no specific order. There are 1,926 pending submissions waiting for review.
Så, ha tålamod antar jag. Du kanske kan påpeka att artikeln är färdig och kan flyttas på Wikipedia:WikiProject Articles for creation/Help desk/New question eller fråga mer om hur processen går till.

Har du förresten lagt till taggar? Det ska tydligen göra det lättare för granskare att hitta och gå igenom artikeln.
#7
Filmer och TV-serier / SV: Julkalendern
10 januari 2025 kl. 15:13:43
Citat från: MOA skrivet 10 januari 2025 kl. 15:10:12Slunkit? Va?
Dåtid av slinka. Jämför dricka -> druckit.
#8
Filmer och TV-serier / SV: (Fråga) SVT play
1 januari 2025 kl. 23:21:47
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 31 december 2024 kl. 13:22:01Det ser du om du går till Granskningsnämndens webbdiarium och söker på "Snödrömmar":
https://webbdiarium.mprt.se/

(Det går tyvärr inte direktlänka till sökresultatet, så du får själv söka på "Snödrömmar" i sökfältet och klicka på Sök)

I tre av fallen står det lite grand vad anmälan handlar om, tillräckligt för att bilda sig en viss uppfattning, men i resterande fall står det ingenting annat än programmets namn; så att man måste begära ut de offentliga handlingarna för att se vad anmälarna egentligen klagar på.
Intressant, tack för länk!
#9
Om Dubbningshemsidan / SV: Önska creditlistor
29 december 2024 kl. 07:12:29
Citat från: MB skrivet 23 december 2024 kl. 18:57:58Självklart inte, länken leder bara till mailinkorgen hos den personen som tryckt på länken så om du trycker på länken ser du din egna inkorg om jag trycker på den ser jag min.
Dessutom är det väll Säpo man skulle ringa ;) @gstone 
#10
Dubbningar och röster / SV: Isländska röster
29 december 2024 kl. 07:11:08
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 29 december 2024 kl. 01:02:44Yes dessa är dom jag har hittils, visa Disney filmer finns också på WillDubGuru men vill dokumentera de mindre kända isländska dubbningarna.
Glöm isånnafall inte att kolla på https://leitir.is/ ;)
#11
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 27 december 2024 kl. 23:26:20Är du från Älvdalen om jag får fråga?

Undrar detta då typ all min mors släkt härstammar från Älvdalen och jag har också tillbringat mycket tid i Åsen🙂, där Morfar byggde en stuga 1979 som mamma numera äger🙂.
Nej, men jag är intresserad av språk och dubbning :) 
#12
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 25 december 2024 kl. 19:23:44Då lär uppgiften på Therese Reuterswärds sida och Brisby och NiMHs sida bli borttagna när någon admin städar på Wikipedia😕.
Kanske det.  :(
#13
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 25 december 2024 kl. 15:03:45https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Therese_Reutersw%C3%A4rd
@Sabelöga varför blir Dubbningshemsidan godkänd som källa här men inte på Bernard och Bianca i Australien?
Filmografi har Dubbningshemsidan + sökning Therese Reuterswärd som källa......
Därför att ingen har bemödat sig ta bort det (än så länge). Det finns fortfarande kvar en massa referenser till Dubbningshemsidan men likförbannat får man (tydligen) inte lägga till en ny.
#14
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 23 december 2024 kl. 23:07:13Kan du försöka få dem att godkänna Dubbningshemsidan?

Det blir liksom dumt om dubbningar ej ska stå på Wikipedia på grund av att seriösa sidor inte ses som pålitliga.
Har försökt argumentera för det flera gånger. Dom anser inte att Dubbningshemsidan är en pålitlig källa. Tyvär. Det blir ju liksom svårt att skriva om ämnet om den enda ämnesexperten underkänns, menmen, så är det. Jag har givit upp på den här debatten och i förlängningen ämnet i sig.

Citat från: DingoPictures2005 skrivet 23 december 2024 kl. 23:09:26Alla större sidor innehåller tyvärr ett fåtal felaktigheter.
Men 99,9% av det som står på Dubbningshemsidan stämmer (på den svenska avdelningen).

Jag tror också att NorskeDubberWiki innehåller fler fel än Dubbningshemsidan, men även Wikipedia lär innehålla felaktigheter också så.....
Jag vet, tror jag sa det, men det dög tydligen inte..
#15
Citat från: DingoPictures2005 skrivet 23 december 2024 kl. 20:19:07Varför godkänns inte Dubbningshemsidan som källa på Wikipedia?
Fick källanvisningen till Dubbningshemsidan på Bernard och Bianca i Australien jag la in på Wikipedia borttagen.
https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Bernard_och_Bianca_i_Australien
@Sabelöga @Daniel Hofverberg
Vi hade den här diskussionen på Wikipedia förra månaden..

https://sv.wikipedia.org/wiki/Diskussion:Ensam_hemma_igen#Dubbningshemsidan_som_källa

Citat från: DingoPictures2005 skrivet 23 december 2024 kl. 20:22:21Värt att nämna är att NorskeDubberWiki godkänns som källa på norska Wikipedia...... Och Danskefilmstemmer godkänns som källa på danska Wikipedia.

Vet detta då jag redigerade Ducktales danska Wikipedia sida med Danskefilmstemmer som referens.

På den norska Wikipedia så la jag inte information på Tummelisa, Änglahund och lite annat med NorskeDubberWiki som källa angivelse.
Eftersom alla Wikipediaversioner är självständiga projekt skiljer sig också synen på källor och vilka som godkänns.