Forumnyheter:

På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.

Huvudmeny

Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg gjorda i tavlor som du har tillgång till.

Visa inlägg

Inlägg - snape

#1
Citat från: King Owl skrivet  7 augusti 2021 kl. 06:57:40
Det kan inte ha varit så att det var en reklamfilm? Fanns en reklam med en som på slutet gick med ena benet i rännan och korta benet på trotoarkanten så det såg ut som personen gick "normalt". Minns dock inte vad det var för gag/skämt eller reklam för vad. Var tvungen att fråga min syster igår och fick svar idag, hon har bara vagt minne av att vi drev med och härmade reklamfilmen. Men detta var nog från mitten av 90-talet.

Lite off topic, men vi drev med UFO Sverige också som var med i reklamen med kaffe och citerade med hemmagjorda mössor av aluminiumfolie som mamma inte gillade att vi slösade upp. 😂 Dock säkert inte visas under samma period. O ne vi hade inte särskilt mycket för oss.

Sedan har vi det här med falska minnen. Jag minns en film skräckfilm med Björn Skifs i, även tre till bekanta minns den med honom. Dock fick jag inte tag i filmen fören flera år senare och mysteriet löste sig. Det var Kjell Bergqvist i Besökarna. Men av någon anledning fick vi för oss att det var Björn, de är inte ens lika varandra. Det var faktiskt tack vare en mindes att Johannes Brost var med i den också som vi lyckades finna den. Så falska minnen kan göra mycket. Men inte konstigt egentligen, Björn gjorde film där han köper o flyttar in i ett hus med sin familj också.

Näe reklamen låter inte bekant. Det var tecknat och ena benet var ett vuxet mansben som till och med var hårigt haha. Jag är medveten om att det låter supergalet men både jag och syrran minns detta av någon anledning, kanske för att det var så bisarrt. Kanske både hon och jag har hallucinerat ihop ett falskt minne  ;D Slängde ändå ut frågan ifall någon on the off chance skulle råka ha sett samma sak.
#2
Citat från: Elios skrivet  6 augusti 2021 kl. 19:26:21
Vet du vilken kanal det gick på?^^

svt 1, tror nog att det var något program från bolibompa. Killen med olika ben behöver inte ens ha varit huvudrollen, kan va att han bara va med en sekund och det satte sig på minnet av någon anledning  ;D
#3
Minns inte exakt men jag skulle säga tidigt 2000tal. Är själv född 1992 och har för mig att jag såg det kanske när jag var mellan 12-14 år?
#4
Jag har ett vagt minne av ett tecknat barnprogram om en pojke med ett vanligt barnben och ett stort vuxenben. Det är tyvärr det enda jag kommer ihåg, jag minns inga andra karaktärer eller annat. Han haltade fram och sa något om att han behöver börja träna det andra benet snart. Är detta någon feberdröm jag haft som barn eller minns någon annan det här barnprogrammet?