Forumnyheter:

Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.

Huvudmeny

Coronaviruset

Startat av gstone, 16 mars 2020 kl. 17:09:32

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Daniel Hofverberg

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet  2 februari 2022 kl. 17:07:22
På tal om smitningen så ökar det kraftfullt när det gäller spridningen i Sverige, praktsstaget så blev hela Jönköping smittat på en dag när det gäller spridningen av covid. Va ska man göra när det ser så här dåligt ut? Hela situationen är ut ur kontroll.
Det enda man kan göra är att ta sin tredje vaccindos så fort som möjligt, och fram tills dess vara så försiktig som möjligt och inte träffa fler personer inomhus än nödvändigt. Nu i dagarna har ju gränsen för att få ta den tredje dosen sänkts från 5 månader till 3 månader efter den andra dosen, så nu är det ju ganska många som har möjlighet att ta den tredje dosen - det är ju inte många som fått sin andra dos senare än början av november månad, så de flesta har möjlighet att boka tid för sin tredje dos nu; och i så fall bör man göra det så fort man får möjlighet. :)
(Det är säkert olika mellan olika regioner hur lätt det är att få tid, men här i Västerbotten är det faktiskt ganska gott om lediga vaccintider just nu, efter att det fram tills nyligen varit fullt överallt)

Uppenbarligen hjälper den tredje vaccindosen mycket mot Omikron, i och med att de enda personer som inte blev smittade av min mosters begravning var just de som hunnit få den tredje vaccindosen; medan alla andra blev smittade och de flesta ganska påtagligt sjuka - det talar ju sitt eget tydliga språk. :)

För att förtydliga: Ingen som blev smittad på min mosters begravning behövde läggas in på sjukhus, förmodligen till största delen tack vare att alla utom de yngsta (de under 12 år) var vaccinerade med två doser, men de flesta blev sängliggande med hög feber. Men av de tre som hunnit få den tredje dosen blev en person smittad men med oerhört milda och nätt och jämnt märkbara symptom medan de andra två inte blev smittade alls.


Men visst, det är ett tufft läge just nu, både i Sverige och de flesta andra länder i världen. Däremot har det ju börjat sjunka i bl.a. Norge och Storbritannien, så det verkar som att den nuvarande vågen kommer att bli relativt kort. Den tros ju nå sin topp i Sverige nu inom den närmaste veckan, för att sen börja dala ganska kraftigt. Vi får hoppas att Folkhälsomyndigheten har rätt om det, så att det värsta är över inom någon månad...

TonyTonka

Läste på Aftonbladet att regeringen väntas slopa alla restriktioner från och med den 9 februari, åsikter på det?
- Why do farts smell so funny?
- They're made of laughing gas!
~Timon and Pumbaa's Jungle Games

Daniel Hofverberg

Citat från: TonyTonka skrivet  3 februari 2022 kl. 02:28:42
Läste på Aftonbladet att regeringen väntas slopa alla restriktioner från och med den 9 februari, åsikter på det?
Jag tycker att det känns lite riskabelt, och framförallt att ta bort alla restriktioner vid ett och samma tillfälle - har man inte lärt sig någonting av i höstas, då alla länder i världen hade lite för bråttom att ta bort alla restriktioner...?

Självklart bör vissa restriktioner kunna tas bort, nu när relativt få blir allvarligt sjuka eller dör. Exempelvis känns det tämligen meningslöst att förbjuda serveringsställen med alkohol att ha öppet efter kl. 23:00, vilket säkerligen får en högst marginell påverkan på smittspridningen. Men det borde verkligen ske stegvis, och ta bort några restriktioner i taget med åtminstone 2 - 3 veckor mellan, så att man hinner se om det får någon större negativ påverkan, istället för att göra allt vid ett och samma tillfälle.

Jag kan inte låta bli att tänka att det här åtminstone delvis har politiska motiv - trots allt börjar ju många att tröttna på restriktioner nu, och vill man ha en chans att vinna valet till hösten så får man nog inte fatta särskilt många impopulära beslut...

Men jag hoppas verkligen att de fortfarande behåller rekommendationen att jobba hemifrån om möjligt, för det kommer garanterat ge den största effekten på smittspridningen. Trots allt står ju arbetsplatser och hemmen för närmare 75 - 80% av all smittspridning, så om så många som möjligt jobbar hemifrån gör det garanterat större skillnad på smittspridningen än alla "hårda" restriktioner tillsammans. Sådana beslut står ju huvudsakligen Folkhälsomyndigheten snarare än regeringen bakom, så det finns förhoppningsvis en chans att de behåller den rekommendationen ett litet tag till - tills dess att smittspridningen faktiskt har sjunkit markant, istället för att slopa allt när smittspridningen är som högst...

TonyTonka

Jag tror att jag klarade mig från corona, nu har det ju gått över en vecka sedan min syster testade positivt, och jag är inte mer sjuk än vanligt*. Och dessutom är hon i princip nu.  :D

*Med det menar jag att jag är snuvig typ 24/7, misstänker starkt att jag är allergisk mot något. ^^
- Why do farts smell so funny?
- They're made of laughing gas!
~Timon and Pumbaa's Jungle Games

Daniel Hofverberg

Citat från: TonyTonka skrivet  8 februari 2022 kl. 04:25:18
Jag tror att jag klarade mig från corona, nu har det ju gått över en vecka sedan min syster testade positivt, och jag är inte mer sjuk än vanligt*. Och dessutom är hon i princip nu.  :D

*Med det menar jag att jag är snuvig typ 24/7, misstänker starkt att jag är allergisk mot något. ^^
Faran är väl inte riktigt över än, men visst verkar det lovande. Det kan väl ta upp till 14 dagar som mest, men känner du inga symptom inom några dagar bör det vara lugnt. :)

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet  3 februari 2022 kl. 16:21:19
Få se om resten av den svenska befolkningen kommer ta dos 3 av phfizer för att få skydd mot omikron varianten, redan nu så har andra länder börjat med dos 4. Få se vad som händer när det kommer till den biten.
Ja, jag hoppas verkligen att så många som möjligt tar dos 3 så fort som möjligt. Det är nog enda sättet att stoppa smittspridningen; i synnerhet nu när alla restriktioner upphör imorgon.

T.o.m. rekommendationen att jobba hemifrån tas ju bort imorgon, vilket känns oroväckande med tanke på att smittspridningen är rekordhög... :(

Jag betvivlar inte att det snart börjar vara läge att ta bort restriktionerna - många andra länder har ju redan gjort det - men varför gör man återigen samma misstag att ta bort alla restriktioner och rekommendationer samtidigt...? Alla länder gjorde ju det misstaget i höstas, och nu tydligen igen - logiskt sett hade det väl varit smartare att göra det stegvis, och ta bort ett par rekommendationer åt gången; så man fortfarande hinner ändra sig om det visar sig öka smittspridningen påtagligt.

Nu finns ju inte ens rekommendation kvar om att hålla avstånd, vilket känns lite si och så - plus att man inte ens kan provta sig från och med imorgon (om man inte jobbar inom sjukvård), som gör att det inte ens går att veta hur smittspridningen utvecklar sig... :(

Nu har ju även Melodifestivalen kört igång, och efter att den första deltävlingen i lördags hade relativt begränsat med publik och avstånd, så gissar jag att SVT nu på lördag kommer nyttja de borttagna restriktionerna så att man klämmer Globen full; helt utan avstånd mellan sällskapen och utan vaccinpass. Då behöver man ju inte vara ett geni för att lista ut vad som kommer att hända... :(

Soscla

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet  8 februari 2022 kl. 09:23:31

T.o.m. rekommendationen att jobba hemifrån tas ju bort imorgon, vilket känns oroväckande med tanke på att smittspridningen är rekordhög... :(

Nu har ju även Melodifestivalen kört igång, och efter att den första deltävlingen i lördags hade relativt begränsat med publik och avstånd, så gissar jag att SVT nu på lördag kommer nyttja de borttagna restriktionerna så att man klämmer Globen full; helt utan avstånd mellan sällskapen och utan vaccinpass. Då behöver man ju inte vara ett geni för att lista ut vad som kommer att hända... :(

Jag väljer att naivt tro/hoppas att även om man inte måste jobba hemifrån imorgon kommer många arbetsplatser inte dra tillbaka sina arbetare direkt utan kanske göra lite pö om pö? Hoppas hoppas!
Stön på din Globen (jag menar Avicii Arena)-kommentar. Suck och sttööön, och så blir det färre igen två veckor senare när alla har trillat dit ughh! >_<
It's so fluffy I'm gonna die!

Daniel Hofverberg

Citat från: Soscla skrivet  8 februari 2022 kl. 10:51:51
Jag väljer att naivt tro/hoppas att även om man inte måste jobba hemifrån imorgon kommer många arbetsplatser inte dra tillbaka sina arbetare direkt utan kanske göra lite pö om pö? Hoppas hoppas!
Ja, hoppas kan man alltid...

Citat från: Soscla skrivet  8 februari 2022 kl. 10:51:51
Stön på din Globen (jag menar Avicii Arena)-kommentar. Suck och sttööön, och så blir det färre igen två veckor senare när alla har trillat dit ughh! >_<
Ja, precis - det bådar inte gott att packa hela Avicii Arena full utan något avstånd...

När folk dessutom har betalat mellan 700 och 1000 kr för biljetterna, så kan man ju ana ungefär hur många som väljer att kasta pengarna i sjön genom att stanna hemma om de känner sig halvkrassliga... Alltså lär det bli många som far dit även med symptom, och då kan det ju inte sluta på så jättemånga olika sätt... :'(

Västerbottensteatern (regionsteatern här i Västerbotten) har sedan början av pandemin infört att man får presentkort på hela biljettsumman om man känner sig det minsta krasslig, så att man inte förlorar pengarna man lagt ut om man får symptom - ett utmärkt initiativ, som alla borde ta efter. Men tyvärr verkar inte många andra ha följt deras exempel, utan i de allra flesta fall vid arrangemang, konserter, teatrar och biografer så förlorar man allt man har lagt ut om man är sjuk - och då är det ju också oundvikligt att många som bara är lite sjuka, och inte har hög feber och därför inte orkar fara någonstans, ändå kommer att envisas och fara trots att man lär smitta ner andra...

Sabelöga

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet  8 februari 2022 kl. 09:23:31
Faran är väl inte riktigt över än, men visst verkar det lovande. Det kan väl ta upp till 14 dagar som mest, men känner du inga symptom inom några dagar bör det vara lugnt. :)
Ja, jag hoppas verkligen att så många som möjligt tar dos 3 så fort som möjligt. Det är nog enda sättet att stoppa smittspridningen; i synnerhet nu när alla restriktioner upphör imorgon.

T.o.m. rekommendationen att jobba hemifrån tas ju bort imorgon, vilket känns oroväckande med tanke på att smittspridningen är rekordhög... :(

Jag betvivlar inte att det snart börjar vara läge att ta bort restriktionerna - många andra länder har ju redan gjort det - men varför gör man återigen samma misstag att ta bort alla restriktioner och rekommendationer samtidigt...? Alla länder gjorde ju det misstaget i höstas, och nu tydligen igen - logiskt sett hade det väl varit smartare att göra det stegvis, och ta bort ett par rekommendationer åt gången; så man fortfarande hinner ändra sig om det visar sig öka smittspridningen påtagligt.

Nu finns ju inte ens rekommendation kvar om att hålla avstånd, vilket känns lite si och så - plus att man inte ens kan provta sig från och med imorgon (om man inte jobbar inom sjukvård), som gör att det inte ens går att veta hur smittspridningen utvecklar sig... :(

Nu har ju även Melodifestivalen kört igång, och efter att den första deltävlingen i lördags hade relativt begränsat med publik och avstånd, så gissar jag att SVT nu på lördag kommer nyttja de borttagna restriktionerna så att man klämmer Globen full; helt utan avstånd mellan sällskapen och utan vaccinpass. Då behöver man ju inte vara ett geni för att lista ut vad som kommer att hända... :(
Men varför är det ens ett problem att restriktionerna hävs? Symptomen på smittan är ju lindriga och anses inte vara samhällsfarliga. Så vad är problemet? Jag förstår inte vad folk oroar sej för.   :-\
Houba !

Daniel Hofverberg

Citat från: Sabelöga / Raltseye skrivet  8 februari 2022 kl. 12:21:29
Men varför är det ens ett problem att restriktionerna hävs? Symptomen på smittan är ju lindriga och anses inte vara samhällsfarliga. Så vad är problemet? Jag förstår inte vad folk oroar sej för.   :-\
Det är procentuellt färre som får svår sjukdom jämfört med tidigare varianter, men fortfarande är det ju folk som blir inlagda på sjukhus, behöver intensivvård eller till och med dör - så det är inte lindrigt för alla, bara för fler än förut...

Sen är det ju också ett ganska stort spann inom vad som formellt sett klassas som lindriga symptom, eftersom det bara innefattar de som inte blir inlagda på sjukhus. Men att vara sängliggande i två veckor med hög feber, hosta och snuva tycker jag inte är jättelindrigt trots allt... :(

Jag är fortfarande lite halvkrasslig trots att det för mig gått tre veckor, och framförallt har jag ingen ork längre. Förut brukade jag gå mellan 4 och 6 kilometer varje dag utan ansträngning, och nu blir jag helt slut bara av att gå en kilometer i lugnt tempo; och måste stanna och vila efter bara några hundra meter...


Om hela Sveriges befolkning blir sängliggande i två veckor ungefär samtidigt, så förstår man ju ungefär hur bra det kommer att gå med samhällsviktig verksamhet; såsom elnät, vattenverk, o.s.v... Nu kommer ju dock inte hela befolkningen bli rejält sjuk, för har man tagit sin tredje vaccindos får man ju oftast väldigt lindriga symptom - men det är ju än så länge bara ungefär halva Sveriges befolkning som har det, så många som återstår än.

Sabelöga

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet  8 februari 2022 kl. 12:42:16
Det är procentuellt färre som får svår sjukdom jämfört med tidigare varianter, men fortfarande är det ju folk som blir inlagda på sjukhus, behöver intensivvård eller till och med dör - så det är inte lindrigt för alla, bara för fler än förut...

Sen är det ju också ett ganska stort spann inom vad som formellt sett klassas som lindriga symptom, eftersom det bara innefattar de som inte blir inlagda på sjukhus. Men att vara sängliggande i två veckor med hög feber, hosta och snuva tycker jag inte är jättelindrigt trots allt... :(

Jag är fortfarande lite halvkrasslig trots att det för mig gått tre veckor, och framförallt har jag ingen ork längre. Förut brukade jag gå mellan 4 och 6 kilometer varje dag utan ansträngning, och nu blir jag helt slut bara av att gå en kilometer i lugnt tempo; och måste stanna och vila efter bara några hundra meter...


Om hela Sveriges befolkning blir sängliggande i två veckor ungefär samtidigt, så förstår man ju ungefär hur bra det kommer att gå med samhällsviktig verksamhet; såsom elnät, vattenverk, o.s.v... Nu kommer ju dock inte hela befolkningen bli rejält sjuk, för har man tagit sin tredje vaccindos får man ju oftast väldigt lindriga symptom - men det är ju än så länge bara ungefär halva Sveriges befolkning som har det, så många som återstår än.
Jo, men hur många är detta? Är det verkligen tillräckligt många för att ens märkas?
Houba !

Daniel Hofverberg

Citat från: Sabelöga / Raltseye skrivet  8 februari 2022 kl. 16:16:54
Jo, men hur många är detta? Är det verkligen tillräckligt många för att ens märkas?
Är det halva befolkningen så rör det sig ju om 5 miljoner människor, så i så fall lär det märkas...

Problemet är ju bara att man inte kan veta hur många som får milda symptom och hur många som blir svårt sjuka - det går ju inte att förutse förrän det är för sent... Det enda man kan vara säker på är att de allra flesta av de som fått den tredje vaccindosen får väldigt milda symptom, men de resterande 6 miljonerna kan man ju aldrig förutspå hur det kommer att gå för.


Men just nu är ju samhällsviktig verksamhet ett större problem än sjukvården, som med nöd och näppe klarar av den nuvarande mängden av personer som behöver sjukvård. Men för att ta ett konkret exempel: Jag läste precis att alla bibliotek i Skellefteå är stängda den här veckan, då alla som jobbar på biblioteken är sjuka i Covid-19...! :o

Nu är väl bibliotek kanske inte världens viktigaste verksamhet - de allra flesta kan väl leva utan att gå till bibliotek på någon vecka - men tänk dig att detsamma skulle gälla de som jobbar på energibolag, vattenverk, o.s.v. - i synnerhet sådana positioner (felsökningstekniker och liknande) som kräver mycket utbildning och som inte är så lätta att hitta vikarier för...

Daniel Hofverberg

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet  8 februari 2022 kl. 20:49:27
Det är inte förvånande när det kommer till allt det här, Sverige borde ha lagt restriktioner i början av 2020 när covid dök up i Sverige i Jönköping. Landet borde ha gjort mycket bättre. Kollade på hur många som är sjuka, minst 2.5 millioner i Sverige och 16 500 har gått bort. Daniel det här är ut av 10 millioner, hela Sverige inte bara den vuxna befolkningen. Bara så du inte är förvirrad också ni andra som läser detta ämne.
Under våren 2020 fanns det nog ärligt talat inte så mycket mer som gick att göra. På den tiden fanns ju ingen pandemilag och inga möjligheter enligt svensk lag att införa särskilt många restriktioner. Att sätta publiktak på offentliga tillställningar (som relativt snabbt sattes till 50 personer) och att förbjuda besökare på äldreboenden var i stort sett de möjligheter som fanns, men inte särskilt mycket mer. Att stänga ner verksamheter, begränsa folk i affärer och liknande saker gick inte med den tidens lagstiftning.

Däremot kan man väl med all rätt hävda att det tog för lång tid att införa pandemilagen för att ge möjligheter att faktiskt vidta åtgärder, som dröjde ända tills i januari 2021 innan den klubbades igenom av riksdagen. Självklart tar det alltid lång tid att stifta lagar, med alla remissinstanser och godkännanden av riksdagen, men med tanke på att andra lagar gått snabbare än så kan jag inte låta bli att tänka att regeringen inte prioriterade den frågan alltför hårt... Hade man satsat mer tid och krut så borde man ha kunnat få igenom pandemilagen någon gång under hösten 2020; kanske i tid innan den andra vågen.

Även med pandemilagen går det heller inte att genomföra konkreta lockdowns i Sverige av samma slag som i en del andra länder - det stöds helt enkelt inte av grundlagen, och grundlagen går ju inte att förändra utan två regeringsbeslut och tillhörande riksdagsomröstning med ett riksdagsval mellan, så det blir ju alltså tidigast nu i september som det är möjligt att göra något åt. Och med tanke på att det krävs att både nuvarande och nästa regering är överens, så är det osannolikt att sådana inskränkningar kan ske.

Så under den första vågen fanns helt enkelt inte mycket mer att göra, men under den andra och tredje vågen kan man säkert diskutera vad som var rätt åtgärder. Men åtgärder under en våg verkar ju påverka kommande vågor ytterst lite, då de flesta länder haft tuffare restriktioner under den första vågen än kommande vågor utan synbara effekter.


Men det kommer nog att dröja åratal innan vi möjligen kan veta exakt vilka åtgärder som är rätt att sätta in i sådana här situationer - än så länge har det över hela världen mest handlat om gissningar... Jag tror dock att vi kan vara ganska säkra på att alla länder i världen kommer finna att de gjort både bra och dåliga saker, men att inte alla åtgärder fanns någon anledning till - det vore ju statistiskt omöjligt att göra allting rätt i en situation som ingen i världen varit med om förut. Problemet är bara att veta vilka som är vilka...?

Goliat

Jag var likadan när jag var sjuk i Covid, hade ingen ork i kroppen, trött och seg. Det höll i sig i flera månader efter.

Va faktiskt orolig efter någon månad. Pratade med 1177 och de sa att de inte vet om man kommer bli "pigg" igen, för en del hade det varit så i ett helt år. Jag kände mig också sjuk under hela perioden. Detta var dock innan vaccinet.

Tänker på de stackarna som aldrig kommer tillbaka, min fostermamma är fortfarande dålig och har fått men för livet och speciell maskin som hjälper till att andas i perioder pga lungorna som tog stryk. Så jag hade turen (om man kallar det för tur) att bara vara hemskt trött, seg och känna sig sjuk i flera månader.

Men håll ut, det går över. Förstår dig. Blev också andfådd, men det är ju pga att det sätter sig i lungorna.

Goliat

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 23 februari 2022 kl. 12:17:13
Kan nån ens förklara varför folk i Sverige inte gåt och tar phfizer? Vaccinationsmängden borde vara hög när det kommer till den tredje dosen men det har inte ens nått halva Sverige när det gäller befolkningen.

Alla reagerar olika. Pfizer/BioNTech fick jag alla sprutor IFS. I vår stad har nog alla mellan 30-39 fått den sprutan, de gav moderna till 40-49. Men sista tror jag man fick välja.

Goliat

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 23 februari 2022 kl. 14:08:13
Okej, det förklarar ändå inte varför resten av befolkningen inte vaccinerar sig. Mängden som har den tredje dosen är inte så hög jämfört med andra länder.

Aha, du menade så. Nej, men det sprids massa missinformation som folk tror på. Fejkade konton som berättar om "biverkningar" utan bevis eller fakta, när man går in på deras profiler såg jag flera som är anti-waxare. Missinformation om att man kan bli sjuk flera år efteråt också vilket inte finns, då vaccinet går ur kroppen. Men det är mycket fördomar också och rädsla bakom.

Men jag håller med. Önskar flera tog.