Forumnyheter:

Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.

Huvudmeny

Restauration av Disney produktioner

Startat av Steffan Rudvall, 12 augusti 2021 kl. 18:41:04

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Mathilda Gustafsson

The Masked Offender/Things That Go Piglet in the Night från Nya Äventyr med Nalle Puh har jag hört inte heller har en riktig restauration. Hur ser den ut?

Steffan Rudvall


Citat från: Mathilda Gustafsson skrivet 10 augusti 2022 kl. 18:15:12The Masked Offender/Things That Go Piglet in the Night från Nya Äventyr med Nalle Puh har jag hört inte heller har en riktig restauration. Hur ser den ut?
Den är uppskalad dock mycket bättre än Piff och Puff avsnittet.

Mathilda Gustafsson

Disney serierna som har restaurerats är det någon som har dragit upp mättnaden till max eller ska det se ut så? Jag minns till exempel Nalle Puhs magiska värld och där är det ju mycket mörkare

MOA

Citat från: Mathilda Gustafsson skrivet 14 juni 2024 kl. 19:36:20Disney serierna som har restaurerats är det någon som har dragit upp mättnaden till max eller ska det se ut så? Jag minns till exempel Nalle Puhs magiska värld och där är det ju mycket mörkare
Jag har det på DVD men inte sett på evigheter nu. Tror att jag hade 4 om det inte släpptes fler, orkar inte kolla nu

Steffan Rudvall

Citat från: Mathilda Gustafsson skrivet 14 juni 2024 kl. 19:36:20Disney serierna som har restaurerats är det någon som har dragit upp mättnaden till max eller ska det se ut så? Jag minns till exempel Nalle Puhs magiska värld och där är det ju mycket mörkare
Färgerna ska nog vara så från början då även andra äldre VHS utgåvor har starkare färger än Nalle Puhs magiska värld utgåvorna.

MB

Hur ligger det till med The Simpsons? Har hört att många klagar men har inte riktigt fattat vad det är för fel.

Steffan Rudvall

Citat från: MB skrivet 22 januari 2025 kl. 00:09:08Hur ligger det till med The Simpsons? Har hört att många klagar men har inte riktigt fattat vad det är för fel.
Felet är att man inte gjort någon riktig restaurering så det som finns på Disney Plus är en uppskalad version som dessutom automatiskt visas beskuren till 16:9.