Forumnyheter:

Efter uppgradering av forumprogramvaran saknas vissa äldre bifogade filer just nu. Vi beklagar detta och arbetar med att lösa problemet.

Huvudmeny

Saker ni har svårt att komma över?

Startat av Disneyfantasten, 7 november 2021 kl. 21:34:16

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Disneyfantasten

Har ni några saker som ni har svårt att komma över?

Jag har bland annat följande;

- att 1972-års suveräna dubbning av Dumbo inte längre används och att enda sättet att allmänt se filmen idag på DVD, Bluray, TV, streaming och digitalt är med 1996-års vanskapta dubbning

- att de suveräna rösterna Guy De La Berg (Nalle Puh) och Charlie Elvegård (Kanin) gick bort alldeles för tidigt och deras nuvarande ersättarröster är helt värdelösa (Nalle Puhs företrädande röst innan Guy var också värdelös för den delen, enda gången de svenska Nalle Puh dubbningarna någonsin var problemfria var 2000-2010)

(det är dock inte skådespelarna jag vänder kritiken mot, men just hos dessa två karaktärer håller de inte)

- att Robert Gustafsson ersattes i Monsters University av Johan Ulveson

(jag brukar gilla det mesta som Johan Ulveson gör men som Wazowski håller han inte då han varken efterliknar Gustafsson eller Billy Crystal)

m.fl.

Adam

Sådana lägen är väl alltid förargelseväckande för många, inklusive mig i vissa fall, men när det gäller enskilda dubbningar blir inte alla lika nöjda. 🤷‍♂️
Glöm inte att tänka smart och kritiskt.
✌🤘

Fred

Att Peter Rangmar (After Shave-medlem och svenska rösten till Timon) gick bort alldeles för tidigt. Hade önskat att han hade ersatts av Per Fritzell istället för Anders Öjebo i Lejonkungen 2 (och följaktligen skulle Pumbaa i den filmen ha spelats av Jan Rippe och inte av Bo Maniette). Men det är Peters bortgång som jag sörjer mest och inte valet av röstskådespelare i Lejonkungen 2.


Jirr

Citat från: Disneyfantasten skrivet  7 november 2021 kl. 21:34:16
- att de suveräna rösterna Guy De La Berg (Nalle Puh) och Charlie Elvegård (Kanin) gick bort alldeles för tidigt och deras nuvarande ersättarröster är helt värdelösa (Nalle Puhs företrädande röst innan Guy var också värdelös för den delen, enda gången de svenska Nalle Puh dubbningarna någonsin var problemfria var 2000-2010)

70+ är väl inte den gängse uppfattningen av att gå bort "alldeles för tidigt".

Disneyfantasten

Citat från: Jirr skrivet  8 november 2021 kl. 23:47:01
70+ är väl inte den gängse uppfattningen av att gå bort "alldeles för tidigt".

Du får tänka på att både Guy och Charlie gick bort INNAN Covid-19 slog till!  ;)

Dessutom, enligt min uppfattning är det minst anmärkningsvärt att avlida om man är 90 eller äldre! (ju äldre man är desto mindre anmärkningsvärt är det att man dör)

Känns som att Guy och Charlie kunde ha varit kvar i dessa roller i åtminstone minst 20 år till...

jimstrom

Att Mediadubb trots att dom hade tillgång till Steve Kratz inte lät honom göra rollen som Michelangelo då han både är lik Townsend Colemans originalröst och har rätt kvalitet för att göra en surfer dude, jag menar lyssna bara på Gordon Lighter i James Bond Jr. :P
"Det finns ingen varnings skylt dumskalle, därför att jag stal den." - Kung Koopa (Super Mario Brödernas Super Show)

Lillefot

#6
Ursäkta bumpen, men Disneyfantasten föreslog att jag kunde posta något i tråden:

Att remaken av Resident Evil 3 var så barebones och meh. Originalspelet är min favorit i serien, och remaken tog bort praktiskt taget allt som gjorde det unikt. Hjälper inte heller att Nemesis, spelets monster som jagar dig runt Raccoon City blev ett rejält skämt.

Om vi menar dubbningsmässigt så har jag fortfarande svårt att acceptera att flera avsnitt ur Ducktales första säsong, samt Darkwing Duck blivit omdubbade. Jag säger inget om omdubbningarnas kvalitet, men det känns förargligt då de ursprungliga dubbningarna (enligt mig) inte har några allvarliga konstnärliga brister.
Du kommer aldrig vara perfekt, försöker du så riskerar du bara att må dåligt.
Ändringar kan komma både aktivt och passivt, och det kan ta tid.
Men det är helt okej.

Upphovsman till den svenska översättningen av I Wani Hug that Gator!.

Lilla My

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 11 februari 2023 kl. 10:18:16En sak är att fysisk media dör ut och att streaming tar över. När man kan ha serierna i sin helhet eller en del av den i sin samling så behöver man inte oroa sig eller betala för att ha tillgång till den varje månad. Sanningen är att Fysisk är mycket bättre och streming har sina dåliga nackdelar, t.e.x så kan serier eller filmer tas bort ifrån streaming tjäntsen medan det som är i bokhyllan är kvar där så att man har tillgång till det jämfört med streaming, fysisk så äger man det och behöver inte oroa sig för att ha tillgån medans på streaming så betalar man för att ha tillgång och det man kollar på kan tas bort lätt som en plätt.
Eller så har man det nedladdat digitalt. Best of both worlds.

Daniel Hofverberg

Citat från: Lilla My skrivet 11 februari 2023 kl. 18:12:43Eller så har man det nedladdat digitalt. Best of both worlds.
Ja, förutom att DRM-skydden som finns just nu gör att det nedladdade mycket väl kan bli värdelöst imorgon - som gör att det man lagligt köpt inte direkt kan beskrivas som köp, utan snarare hyra på obestämd tid; då butikens rättigheter kan gå ut som gör att man plötsligt inte längre kan se det man lagt ned sina hårt förvärvade slantar på... :(

Möjligtvis kan det finnas någon mindre distributör som inte har DRM-skydd, men jag har i alla fall hittills inte stött på någon.

För jag hoppas att du inte uppmuntrar till lagbrott här genom att ladda ned material illegalt...?

En vacker dag måste filmbolagen inse att DRM-skydden har spelat ut sin roll, så att man måste släppa filmer mer fritt för att vara användbart; så att köp faktiskt också innebär köp - det har ju skivbolagen fått inse den hårda vägen, som en gång i tiden hade mycket DRM-skydd men som sedan flertalet år tillbaka har släppt det helt fritt vid digitala köp.
(Osynliga vattenstämplar för att kunna spåra material som läckt ut på nätet är helt okej, men inte DRM-skydd som innebär tekniska begränsningar)

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 11 februari 2023 kl. 10:18:16En sak är att fysisk media dör ut och att streaming tar över. När man kan ha serierna i sin helhet eller en del av den i sin samling så behöver man inte oroa sig eller betala för att ha tillgång till den varje månad. Sanningen är att Fysisk är mycket bättre och streming har sina dåliga nackdelar, t.e.x så kan serier eller filmer tas bort ifrån streaming tjäntsen medan det som är i bokhyllan är kvar där så att man har tillgång till det jämfört med streaming, fysisk så äger man det och behöver inte oroa sig för att ha tillgån medans på streaming så betalar man för att ha tillgång och det man kollar på kan tas bort lätt som en plätt.
Jag håller fullständigt med dig, och jag tycker också det är oroväckande att fysiska medier alltmer håller på att dö ut. Streamingtjänster är absolut utmärkt som komplement, men inte som ersättning för fysiska medier då det som sagt inte finns några garantier för att det som finns idag verkligen finns kvar imorgon. Visserligen kommer det också mycket nytt, men det är ju en klen tröst om man är mitt inne i en spännande serie som man inte kan se klart... :(
(Visst får man oftast en viss förvarning innan filmer/serier försvinner, men inte alltid - jag var exempelvis mitt inne i säsong 2 av Beforeigners när alla nordiska serier på HBO Max plötsligt gick upp i rök från en dag till nästa...)

Förhoppningsvis är det inte för sent att vända utvecklingen, i takt med att fler personer inser nackdelarna med streaming och digitala köp - för än så länge upplever jag det som att gemene man inte alls har insett problemen med streaming. Det var faktiskt bara några månader sedan som min bror på fullaste allvar frågade mig "Vad är det för vits med att ha en DVD- eller Blu-Ray-spelare? Allting finns ju på streaming"...

Daniel Hofverberg

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 12 februari 2023 kl. 05:20:51Tror du att fysisk media kommer återhämta sig eller så kommer det inte gå att vända tillkaba klockan när det gäller blu ray och DVD utgåvor? Redan nu så är det en väldigt stor broms på utgåvor av äldre serier och Norden lär knappt få nånting jämfört med andra länder som har större marknader eller med svensk ljudspråk i utlänska DVD utgåvor i Europa.
När det gäller äldre filmer och serier är det nog inte realistiskt att mer kommer släppas på DVD eller Blu-Ray, så länge efterfrågan inte kraftigt ökar. Där är nog streaming och digitala köp det bästa man kan hoppas på inom överskådlig tid, för DVD kräver ju en större efterfrågan för att vara lönsamt (då det kostar så pass mycket med mastring, pressning och dylikt); och den bistra sanningen är att det inte är tillräckligt många i Norden som efterfrågar äldre filmer och serier. :(

Det kan förändras, men det kräver attitydförändringar från både konsumenter och distributörer, så det lär inte hända imorgon.

Men jag hoppas att nya filmer och serier ska fortsätta släppas på Blu-Ray, så att fysisk media inte dör ut - för så länge nya filmer ges ut fysiskt så finns det fortfarande hopp. Där finns det vissa orostecken på somliga nya filmer som inte släpps fysiskt (utan bara digitalt), och likaså en del nya filmer som bara släpps på DVD och inte på Blu-Ray. Men så länge de flesta nya filmer fortfarande släpps på Blu-Ray, så är det inte för sent och utvecklingen kan fortfarande vända - men slutar de flesta nya filmer att släppas fysiskt, är goda råd dyra och då är det sannolikt redan för sent...

(För tydlighetens skull: Nu räknar jag inte med filmer som produceras speciellt för streamingtjänster, såsom de sisådär 18 miljoner filmer som Netflix beställt - för sådana har ju nästan aldrig släppts på DVD/Blu-Ray, då ju liksom hela vitsen är att de ska vara exklusiva för en viss tjänst. Utan med "nya filmer" syftar jag alltså på filmer som inte är beställda av en tjänst; så huvudsakligen biovisade filmer men till viss del även filmer som produceras för digitala köp/uthyrning)

gstone

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 11 februari 2023 kl. 10:18:16En sak är att fysisk media dör ut och att streaming tar över. När man kan ha serierna i sin helhet eller en del av den i sin samling så behöver man inte oroa sig eller betala för att ha tillgång till den varje månad. Sanningen är att Fysisk är mycket bättre och streaming har sina dåliga nackdelar, t.e.x så kan serier eller filmer tas bort ifrån streaming tjänsten medan det som är i bokhyllan är kvar där så att man har tillgång till det jämfört med streaming, fysisk så äger man det och behöver inte oroa sig för att ha tillgång medans på streaming så betalar man för att ha tillgång och det man kollar på kan tas bort lätt som en plätt.
Jag är också väldigt väldigt upprörd över det här med fysiska media !

Det känns hemskt rent av domedagsatig :'( :'(

Det är verkligen fruktansvärt !

"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"

MOA


Disneyfantasten

Citat från: MOA skrivet 20 maj 2023 kl. 23:34:05Att Lasse Kronér medverkar i Dumbo

Det är ett av de minsta problemen jag har med den dubbningen, det största jag har är sångtexterna.

gstone

Citat från: MOA skrivet 20 maj 2023 kl. 23:34:05Att Lasse Kronér medverkar i Dumbo
Det är ju en av dom få bra sakerna med dubbningen  ???
"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"

gstone

Jag kom på en sak som jag har väldigt svårt att komma över.

Det är jag aldrig kommer få höra Sandra Caménisch sjunga Evil like Me.

Det gör mig väldigt ledsen.

Det känns som jag och andra dubbnings fan verkligen har gått miste om något där :( :(

"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"