Forumnyheter:

Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.

Huvudmeny

Den trevliga och positiva tråden!

Startat av Adam Larsson, 25 februari 2022 kl. 21:31:04

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Monsieur Hulot

Citat från: MOA skrivet 23 februari 2026 kl. 23:34:22Så jag får se när Ragnar rymmer & inte får glömma konservöppnaren, hoppas att jag gillar det bara
Hoppas verkligen du gillar det avsnittet! :)

MOA

Kan inte beskriva känslan men Battletoads boss musik i lägre pitch tar mig till en annan värld

MOA

Huvudet som sprutar eld var en klurig boss som blev svår att besegra, stressigt svårt med mer än ett huvud. Lyckades besegra bossen med minst 3 hjärtan, galet & svårt

Daniel Hofverberg

I fredags gick äntligen Lytens uppköp av Northvolt igenom, så att batterifabriken i Skellefteå och batteriutvecklingsenheten i Västerås kan starta upp igen. Mycket glädjande, då det här har tagit oerhört lång tid sedan konkursen. :)

Lyten ska visserligen börja i betydligt blygsammare utsträckning - istället för 4000 anställda siktar de på 600 anställda det närmaste året - men för en halvliten kommun som Skellefteå gör även den arbetskraften väldigt stor skillnad (då arbetslösheten blev rekordhög efter Northvolts konkurs).

Som del av affären ska även det amerikanska företaget EdgeConneX starta en gigantisk serverhall i Skellefteå, precis bredvid batterifabriken, som på sikt ska bli Europas största serverhall. Enligt lokaltidningen Norran beräknas det leda till 400 - 600 nya jobb i Skellefteå. Låter spontant som en bra idé, då Lyten inte alls kommer använda lika stort utrymme som Northvolt hade, så att det finns gott om plats bredvid batterifabriken - och Skellefteå är nog en av relativt fåtal orter i landet som har väldigt gott om tillgänglig el, och vi vet ju alla att serverhallar slukar väldigt mycket el.
(Och om diverse tjänster kan använda serverhallar i Sverige istället för andra länder i Europa och/eller USA är det bättre för miljön och klimatet, i och med att Sverige nästan uteslutande har fossilfri energi; med andra ord inga utsläpp)

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/lytens-kop-av-northvolt-i-skelleftea-klart
https://www.dn.se/ekonomi/lyten-slutfor-kopet-av-northvolt/
https://via.tt.se/pressmeddelande/4266635/edgeconnex-planerar-etablering-i-sverige-som-del-av-europeisk-expansionsstrategi-for-datacenter

Monsieur Hulot

@MOA har du kommit någonstans med din video där du tittar på Farbrorn som inte vill va stor? :) Om du har kanske du förstår varför jag tycker om avsnitt 6!

MOA

Citat från: Monsieur Hulot skrivet Igår kl. 14:03:12@MOA har du kommit någonstans med din video där du tittar på Farbrorn som inte vill va stor? :) Om du har kanske du förstår varför jag tycker om avsnitt 6!
Faktiskt så är den videon planerad till i övermorgon! Nu tänker jag även fråga om Monsieur tycker att detta är en trovärdig återskapning av originalet:

https://www.youtube.com/watch?v=lCZRRVtwjho

Monsieur Hulot

Citat från: MOA skrivet Igår kl. 15:02:15Faktiskt så är den videon planerad till i övermorgon! Nu tänker jag även fråga om Monsieur tycker att detta är en trovärdig återskapning av originalet:

https://www.youtube.com/watch?v=lCZRRVtwjho
Hehe, en rolig hyllning till introt! Jag ser fram emot din video när den kommer! :) Ska bli kul att se vad du tycker!

MOA

Enögda molnet var inte så svårt att besegra, det var svårare att smälta isen omkring den. Dog 2 gånger

MOA

Idag utförde jag en bittersöt gärning: Jag skaffade fika för att min kompis skulle hälsa på mig men när jag kom hem fick jag reda på att hon inte kunde komma. Åt upp fikat som var menat för mig medans farsan fick äta fikat som var menat till henne. Det dåliga var att hon inte kunde besöka mig medans det bra var att kunde bjuda någon annan på fika