Forumnyheter:

Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.

Huvudmeny

Lucia - SD i farten igen...

Startat av Goliat, 14 december 2022 kl. 08:53:12

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Steffan Rudvall

Citat från: A skrivet 14 december 2022 kl. 19:09:16Detta är helt förfärligt! Är det vanligt att sånt här händer i Sverige? Det här är ju diskriminering på hög nivå kan det verkligen vara tillåtet?
Tyvärr är diskriminering vanligare än man tror även jag har fått kämpa för att få igenom vissa Lucior....

Elios

Undrar vad som hade hänt om man bytt Lucia!? Då hade det ju inte varit nåt problem.
Tycker självklart det är lite tradigt men jag har intd firat Lucia på flera år. 
Känns som det här med köns identitet är ju väldigt nytt för en del folk och vet kanske inte mer än så.
Men Lucia är ju en hon från början så det var väl därför dom gjorde så. 

Goliat

Citat från: Elios skrivet 14 december 2022 kl. 19:34:33Undrar vad som hade hänt om man bytt Lucia!? Då hade det ju inte varit nåt problem.
Tycker självklart det är lite tradigt men jag har intd firat Lucia på flera år.
Känns som det här med köns identitet är ju väldigt nytt för en del folk och vet kanske inte mer än så.
Men Lucia är ju en hon från början så det var väl därför dom gjorde så.
Min syster som har mörkare hud blev vald som Lucia ett år, men samma dag kom det in klagomål från föräldrar, så de bytte ut henne mot en blond tjej. Tänk då på att hon var 12 år då, hon var så ledsen under flera veckor och mådde dåligt över det då det skulle visas på lokal tv-kanal, dessutom ställde de henne längst bak så hon fick aldrig synas heller när de filmade. Detta var nu väldigt länge sedan men det sker även rasism.

Steffan Rudvall

Citat från: Goliat skrivet 14 december 2022 kl. 20:27:56Min syster som har mörkare hud blev vald som Lucia ett år, men samma dag kom det in klagomål från föräldrar, så de bytte ut henne mot en blond tjej. Tänk då på att hon var 12 år då, hon var så ledsen under flera veckor och mådde dåligt över det då det skulle visas på lokal tv-kanal, dessutom ställde de henne längst bak så hon fick aldrig synas heller när de filmade. Detta var nu väldigt länge sedan men det sker även rasism.
Tro mig sånt här händer fortfarande...

Goliat