Forumnyheter:

Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.

Huvudmeny

VHS bandspelare som tuggar vid eject

Startat av Jabberjaw, 22 juni 2024 kl. 12:29:08

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Jabberjaw

Har en VHS spelare som stundtals funkar 100% och ibland vid 'eject' av ett band får för sig att skrynkla ihop mitten av magnetremsan och spotta ut bandet

Är det någonting man kan åtgärda via en bandrengörare och lämpligt medel inuti själva trumman/spelaren. Eller är det när ett band är väldigt gammalt och slitet och helt enkelt skrynklar sig väldigt lätt. :-[ 

LG 699H är spelaren, en av deras sista från 2014. Och på dom få band som redan råkat ut för detta. Hur bör man göra för att dom skall spelas korrekt igen. Rädd för att den tuggar av remsan helt eftersom den blivit skrynklig på det stället.