Forumnyheter:

Efter uppgradering av forumprogramvaran saknas vissa äldre bifogade filer just nu. Vi beklagar detta och arbetar med att lösa problemet.

Huvudmeny

Julkalendern

Startat av TonyTonka, 1 december 2011 kl. 13:02:23

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Brukar ni se svenska, norska och danska julkalendrar? (En röst per land = 3 röster per person)

SVENSKA: Ja, alla eller de flesta år
13 (48.1%)
SVENSKA: Nej, sällan eller aldrig
6 (22.2%)
SVENSKA: Ibland, om den verkar sevärd
8 (29.6%)
NORSKA: Ja, alla eller de flesta år
2 (7.4%)
NORSKA: Nej, sällan eller aldrig
10 (37%)
NORSKA: Ibland, om den verkar sevärd
6 (22.2%)
NORSKA: Bara om de sänds i svensk TV
1 (3.7%)
DANSKA: Ja, alla eller de flesta år
2 (7.4%)
DANSKA: Nej, sällan eller aldrig
10 (37%)
DANSKA: Ibland, om den verkar sevärd
5 (18.5%)
DANSKA: Bara om de sänds i svensk TV
2 (7.4%)

Antal personer som röstat: 27

Anders M Olsson

På tredje försöket fick jag äntligen ett någorlunda vettigt svar. Inte för att det säger speciellt mycket, men det är i alla fall ett svar:
CitatMen, så kommer vi ju till själva kärnfrågan, varför vi visar "Häxjakten", när vi nu inte har visat "Tidsresan 2". Det har helt enkelt att göra med att vi har haft möjlighet att köpa in "Häxjakten", men inte "Tidsresan 2". Det beror på hur DR gör dem tillgängliga för inköp.

När det gäller den äldsta "Tidsresan" (från 2014) har vi dessvärre inte längre reprisrättigheter för den, så den kan vi inte visa igen. Jag skickar ditt önskemål om "Tidsresan 2" till inköpsavdelningen, så får vi hålla tummarna för framtiden.

Daniel Hofverberg

Citat från: Anders M Olsson skrivet 25 augusti 2025 kl. 14:36:20På tredje försöket fick jag äntligen ett någorlunda vettigt svar. Inte för att det säger speciellt mycket, men det är i alla fall ett svar:
Ett egendomligt svar - bara för att SVT inte varit medproducenter för Tidsresan 2, så borde de rimligtvis kunna köpa in serien från DR ändå; det finns väl inget TV-bolag som inte vill sälja rättigheter till sina produktioner...?

Men åtminstone ett någorlunda vettigt svar, som åtminstone ser ut som att en läskunnig levande människa har skrivit...

Erika

TV2 Danmarks julkalender i år, uppföljare till 2023 års Valdes jul, har fått titeln Valdes Jul – Vintermiraklet.

Dessutom kommer TV2 Danmark redan nästa år sända en helt ny julkalender, I nissernes tjeneste