Mycket intressant! Tack för tipset! Det går för övrigt även att ladda hem programmet med svtplay-dl.
Men det är ju lite underligt att textning av de engelska replikerna saknas helt på den norska versionen. Den svenska versionen på youtube är textad rakt igenom, men med betydligt sämre bildkvalité och dessutom upphackad i ett antal kortare delar.
När vi ändå är lite off-topic: Jag sökte lite mer på tv.nrk.no och hittade en väldigt trivsam programserie som jag hade mycket nöje av på åttiotalet och början på nittiotalet, nämligen Erik Diesens välgjorda resebrev ("Billedbrev" och "Nye billedbrev") från olika ställen runt om i världen, med glimtar bl.a. från Walt Disney World och Epcot i Florida:
https://tv.nrk.no/serie/billedbrevObs - klicka på någon av de tidiga säsongerna i menyn i vänsterkanten. De nyare säsongerna har inget att göra med Erik Diesens originalserie. Erik Diesen gick bort 1999.
https://tv.nrk.no/serie/nye-billedbrevJag har inte sett de här programmen på många år, så det var ett kärt återseende! Rekommenderas!