Det har jag sett! Du råkar inte veta hur många VHS-volymer det finns på svenska?
Vilka avsnitt innehåller det bandet du själv har? Ifall jag ska hålla utkik ^^
Ett par av de avsnitten jag minns skarpt är de med Reptar på is, Monstret under Chuckies säng samt avsnittet när de är inne i Chuckie för att hämta något frö... Även "The last babysitter"
Jag har tänkt vänta tills jag hittar dessa avsnitt på svenska innan jag ser dem igen
Serien gick ju några år in på 2000-talet också, och jag minns att Dill, Tommys bror som föds i Rugrats-filmen, är med i de avsnitten.
Avsnitten på min VHS är:
1. Monsters in the Garage (Handling: Någon för oväsen i källaren, och medan de vuxna tror att det var Hunden Spike är barnen övertygande om att det var något mer skräckinjagande)
2. Touchdown Tommy (Handling: Mammorna lämnar bebisarna ensam hemma med papporna, och medan de tittar på fotbollsmatchen bråkar bebisarna om en nappflaska med chokladmjölk)
3. Let there be light (Handling: Det blir strömavbrott, och tillsammans försöker bebisarna lista ut vart ljuset har gömt sig)
4. The Inside Story (Handling: Chuckie råkar svälja ett vattenmelonfrö och tror att den kommer att växa i magen. Därför tycker Angelica att de ska gå in i Chuckies mage och hämta fröet.)
5. The Baby vanishes (Handling: När Angelicas pappa säger att mamma använder smink för att få rynkor att "försvinna" tror Angelica att den kan få henne att försvinna (bli osynlig) också)
Jag har även haft en fd hyrfilm med Rugrats kallad "Berättelser från Vaggan" men jag har för mig att bandet gått sönder och att jag endast har fodralet kvar.