Forumnyheter:

Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.

Huvudmeny

Skriv svar

Meddelandet har följande fel som måste rättas till innan du kan fortsätta:
Varning - medan du läste inläggen, hann någon posta ett annat svar i ämnet. Du kanske bör se över ditt inlägg.
Begränsningar: 10 per inlägg (10 återstår), Maximal total storlek 13,67 MB, maximal storlek per fil 13,67 MB
Kryssa av de bifogade filer du inte längre vill bifoga
Klicka eller dra filer hit för att bifoga dem.
Andra tillval
Verifiering:
Lämna detta fält tomt:
Skriv in bokstäverna som syns på bilden
Lyssna på bokstäverna muntligt / Begär en ny bild

Skriv in bokstäverna som syns på bilden:
Vad heter sångerskan Pernilla Wahlgren i förnamn?:
Kortkommandon: ALT+S för att skicka/posta eller ALT+P för att förhandsgranska

Ämnessammanfattning

Skrivet av Tintin
 - Idag kl. 17:49:12
Citat från: Monsieur Hulot skrivet Idag kl. 14:54:35Självklart skulle även den DVD:n vara borta från marknaden :-\
Avsnittet med Svante Grundberg i Nattsudd-studion finns att se på YouTube (men de övriga 5 saknas). Han som laddat upp videon kallar det för barnprogram (men även om det är animerat är det mer riktat till vuxna).

https://www.folketsbio.se/film/38564/

Svante Grundberg DJ:ade (både musik och videos) på Rock At Sea mellan 2007-2018. Så ville man uppleva Nattsudd "live" hade man kunnat göra det. Jag åkte med båten under åren 2004 och 2005. 

 
Skrivet av Monsieur Hulot
 - Idag kl. 14:54:35
Citat från: Tintin skrivet Idag kl. 00:04:45Den ena halvan av Nattsudd var även med i ett avsnitt av Charles Nonsens (1988). Den senare har getts ut på DVD, men är utgången.
Självklart skulle även den DVD:n vara borta från marknaden :-\

@Daniel Hofverberg har du något minne av Nattsudd:)
Skrivet av Tintin
 - Idag kl. 00:04:45
Citat från: Monsieur Hulot skrivet Igår kl. 22:51:55Det är dags att lyfta en till raritet! :) Nattsudd som sändes från 1985 till 1991.
Den ena halvan av Nattsudd var även med i ett avsnitt av Charles Nonsens (1988). Den senare har getts ut på DVD, men är utgången. 

Skrivet av Monsieur Hulot
 - Igår kl. 23:41:12
Citat från: MOA skrivet Igår kl. 23:33:50Precis! Visste inte om det fanns ett ämne om Albert & Herbert så passande på att fråga här när vi snackat om det tidigare. Bra fråga va?
Mycket bra till och med!

Ja, det ska finnas ett ämne om Albert och Herbert.
Skrivet av MOA
 - Igår kl. 23:33:50
Citat från: Monsieur Hulot skrivet Igår kl. 22:34:53Lasse Holmqvist blir som liten Musse Pigg! ;D Dumburken är ett underbart avsnitt!
Precis! Visste inte om det fanns ett ämne om Albert & Herbert så passande på att fråga här när vi snackat om det tidigare. Bra fråga va?
Skrivet av Monsieur Hulot
 - Igår kl. 22:51:55
Det är dags att lyfta en till raritet! :) Nattsudd som sändes från 1985 till 1991.

Detta var då ett program med Björn Wallde och Svante Grundberg som pratade och spelade upp musik (bland annat äldre jazz) eller visade klipp från gamla filmer.

Jag har tyvärr ganska dålig koll på programmet, men jag tyckte att det i alla fall förtjänar att uppmärksammas i en tråd om rariteter. En av mina barndomsvänner har en äldre bror som älskade programmet, och då vill man ju passa på att lyfta fram det till hans ära! ;)
Skrivet av Monsieur Hulot
 - Igår kl. 22:34:53
Citat från: MOA skrivet Igår kl. 19:09:36Fel ämne för denna fråga men Monsieur som gillar Albert & Herbert, vad blir Lasse Holmqvist på en liten TV skärm?
Lasse Holmqvist blir som liten Musse Pigg! ;D Dumburken är ett underbart avsnitt!
Skrivet av MOA
 - Igår kl. 19:09:36
Fel ämne för denna fråga men Monsieur som gillar Albert & Herbert, vad blir Lasse Holmqvist på en liten TV skärm?
Skrivet av Nilsson
 -  3 augusti 2026 kl. 23:11:42
Citat från: Nilsson skrivet  3 augusti 2026 kl. 23:10:22Ja visst gör det och om du har exakt samma utgåva som jag har och det är ju den dvdn med 6 discar men är den från 2017
på ginza står det 2017
Skrivet av Nilsson
 -  3 augusti 2026 kl. 23:10:22
Citat från: Monsieur Hulot skrivet  3 augusti 2026 kl. 20:45:51Det låter ännu en gång mycket märkligt ??? På mitt exemplar av 2017 års nyutgåva är hela Mordet på Skolgatan 15 (1984) med.
Ja visst gör det och om du har exakt samma utgåva som jag har och det är ju den dvdn med 6 discar men är den från 2017
Skrivet av Tintin
 -  3 augusti 2026 kl. 20:59:27
Citat från: Monsieur Hulot skrivet  2 augusti 2026 kl. 20:26:08Synd att Flash inte finns längre :-\ Då hade jag direkt gått in och lyssnat på låten! Kanske inte troligt, men skulle vara kul om någon sparat musiken! Man kan ju alltid hoppas!
Jag har för mig (när musikspelaren fanns) att man inte kunde hitta länken till själva filen, men att spela in ljudet med ett program på datorn hade ju gått.

Vi får hoppas att någon annan sparat musiken. Annars (som sista utväg) kan man ju maila till kontaktmailen som finns på sidan och fråga om de kan lägga ut White Christmas på nytt. Sista inlägget i bloggen gjordes av Per Dunsö i Juni i år om Olas Ströms nya bok.
Skrivet av Monsieur Hulot
 -  3 augusti 2026 kl. 20:50:10
Citat från: Tintin skrivet  3 augusti 2026 kl. 19:14:31Stort tack för det som du lyckats gräva fram i den första delen.

Man får ju också ha i åtanke att de filmade och gjorde musiken till Toffelhjältarna går igen (vilken också annonserades under våren 1986).

Att få uppdraget att göra en julkalender och sedan vara upptagen med två andra projekt (som man ska göra bra) kan inte varit lätt. Hade gärna sett mer av Martyna Lisowska (men så blev de inte). Carina Carlsson dök ju däremot upp i Yezzp.

Hoppas slutet på del 1 av din sammanfattning är en "cliffhanger" ;)

Jag skrev ett mail till Vibery Press igår som gav ut Sekreteraren På Fersens Väg av Ola Ström i våras. En ljudboksinläsning är på gång, men sedan om det blir författarinläsning (eller inte) sa de inget om.

Apropå radioserierna med Ola Ström och Per Dunsö så misstänker jag att Sjusovarna och Ulla-Bella Camping att de kan vara sända i lokalradio. Leksaksliv sändes under våren 1995. Kan du hitta något om dem (som inte finns i Svensk mediedatabas) vore också kul :) 

https://solstollarna.se/radioserier.htm
Tack för uppskattning! :) Ja, del 2 av historien om 1988 års julkalender kommer innehålla detaljer om hur den nya kalendern blev och mottagandet.

Jag ska titta mer i tidningsarkivet i veckan om radioserierna du nämnt.
Skrivet av Monsieur Hulot
 -  3 augusti 2026 kl. 20:45:51
Citat från: Nilsson skrivet  3 augusti 2026 kl. 18:39:04Det är precis det exemplaret från Ginza som jag länkade som jag har i min ägo och resten av filmen saknas
Det låter ännu en gång mycket märkligt ??? På mitt exemplar av 2017 års nyutgåva är hela Mordet på Skolgatan 15 (1984) med.
Skrivet av Tintin
 -  3 augusti 2026 kl. 19:14:31
Citat från: Monsieur Hulot skrivet  3 augusti 2026 kl. 14:14:56Gästen Tintin ville att jag skulle göra lite efterforskningar om den förlorade julkalendern med Ola Ström och Per Dunsö och det har jag gjort! :) Men eftersom det är en ganska lång historia, har jag valt att dela upp dokumentationen i två inlägg.
Stort tack för det som du lyckats gräva fram i den första delen.

Man får ju också ha i åtanke att de filmade och gjorde musiken till Toffelhjältarna går igen (vilken också annonserades under våren 1986).

Att få uppdraget att göra en julkalender och sedan vara upptagen med två andra projekt (som man ska göra bra) kan inte varit lätt. Hade gärna sett mer av Martyna Lisowska (men så blev de inte). Carina Carlsson dök ju däremot upp i Yezzp.

Hoppas slutet på del 1 av din sammanfattning är en "cliffhanger" ;)

Jag skrev ett mail till Vibery Press igår som gav ut Sekreteraren På Fersens Väg av Ola Ström i våras. En ljudboksinläsning är på gång, men sedan om det blir författarinläsning (eller inte) sa de inget om.

Apropå radioserierna med Ola Ström och Per Dunsö så misstänker jag att Sjusovarna och Ulla-Bella Camping att de kan vara sända i lokalradio. Leksaksliv sändes under våren 1995. Kan du hitta något om dem (som inte finns i Svensk mediedatabas) vore också kul :) 

https://solstollarna.se/radioserier.htm
Skrivet av Nilsson
 -  3 augusti 2026 kl. 18:39:04
Citat från: Monsieur Hulot skrivet  1 augusti 2026 kl. 10:02:02Just det! Den gamla godbiten! Ett av många Albert & Herbert-inslag som inte finns på DVD. Bluff av Pan Vision att 2007 skriva Allt med Albert & Herbert, trots att hur många inslag som helst saknas.
I nyutgåvan från SF Studios saknas julkalendern, men däremot är hela Mordet på Skolgatan 15 (1984). Kalendern finns också utgiven av SF, dock separat.

Den gamla utgåvan var en stor blå box, medan den på Ginza är en liten beigefärgad. Är du säker på att andra akten saknas i den sistnämnda också? Är exemplaret du har blå eller beige? På den blåa saknas nämligen andra akten.

Jag har bägge versionerna och på den beigefärgade utgåvan är hela pjäsen med.
Det är precis det exemplaret från Ginza som jag länkade som jag har i min ägo och resten av filmen saknas