Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.

Citat från: Jack P.W. skrivet 19 april 2026 kl. 15:31:56För mig var det Eckerö Linjen.För oss också även om det var 8 år sedan nu, tiden går
Citat från: Will Siv skrivet 19 april 2026 kl. 14:08:40Vilket skepp åkte ni med ditFör mig var det Eckerö Linjen.![]()
Jag brukade resa ombord på Rosella (Viking Line) från Kapelkär till Mariehamn, tills hon flyttade till Italien och nu ör sträckan stängd tills någon vill charta ett nytt skepp
Citat från: Will Siv skrivet 19 april 2026 kl. 14:05:28Har inte skrivit här för att jag nog rest näst minst av oss utomlandsJag är den som rest minst utomlands bara hälften av dom länderna har jag befunnit mig i & det är också länge sedan nu. Vill återvända till Danmark & även till Norge för första gången![]()
Men förutom här i Sverige:
Norge.
Åland.
Finland.
Danmark.
och jag har väl även tekniskt sett varit till Grekland (jag var med, fast inte "utanför".......)
Men som världsläget ser ut nu sen årtiondet började är det inte säkert att resa
Citat från: MOA skrivet 10 november 2020 kl. 21:40:56Danmark & Åland
Citat från: Jack P.W. skrivet 10 februari 2025 kl. 12:45:47Finland (oftast på Åland)Vilket skepp åkte ni med dit

CitatVilka länder har ni varit i?ganska många
Citat från: Jack P.W. skrivet 10 februari 2025 kl. 12:45:47Gammalt ämne, men några länder jag kan nämna att jag har varit i är bland annat:Uppdatering, jag besökte Spanien i höstas.
Finland (oftast på Åland)
Bulgarien
Danmark
Tyskland
Österrike
Italien
San Marino
Polen
Spanien
Citat från: MOA skrivet 10 februari 2025 kl. 14:03:34Vars ligger Lanzarote? Nu vill jag även åka till Norge för att jag älskar norskaDet är en av kanarieöarna, långt till öst från Gran Canaria och nordost från Fuerteventura.
Citat från: Lillefot skrivet 10 februari 2025 kl. 12:56:29Nu var det flera år sedan jag var utomlands, men dem jag minns:Vars ligger Lanzarote? Nu vill jag även åka till Norge för att jag älskar norska
- Danmark
- Finland
- Storbritannien
- Frankrike
- Tjeckien
- Gran Canaria
- Teneriffa
- Lanzarote
- Mallorca
- Turkiet