Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.

Citat från: MOA skrivet 31 januari 2026 kl. 19:01:46Lika efternamn & har han dubbat något annat? En liten coincidensDet är främst spel utgivna av Levande Böcker som han har dubbat för.
Citat från: Lillefot skrivet 31 januari 2026 kl. 17:29:09Det är en bra gissning, men Janssons röstskådespelare i det spelet (samt i det gamla Andra klass) är faktiskt Peter Landgren.Lika efternamn & har han dubbat något annat? En liten coincidens
Citat från: Disneyfantasten skrivet 31 januari 2026 kl. 17:24:20Låter som Peter Wanngren spelar flugan Jansson i detta spel.Det är en bra gissning, men Janssons röstskådespelare i det spelet (samt i det gamla Andra klass) är faktiskt Peter Landgren.
https://www.youtube.com/watch?v=-tSO4SQZ6J8
Enligt min uppsökning kom spelet 1998 och spelets engelska titel är JumpStart For Second Graders, och Peter Wanngren var mig veterligen inte alls dubbningsaktiv efter 1990-talet.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 26 september 2025 kl. 00:38:00Henrik Bennetter var tidigare programledare och TV-hallåa, men är sedan 2010 dubbningsprojektledare för SVT; som ansvarar för SVTs dubbningar, övervakar och håller kontakten med dubbningsstudiorna.Som jag trodde, helt rätt
Just nu är han en av två personer på SVT som jobbar med dubbning.
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 26 september 2025 kl. 00:38:00Henrik Bennetter var tidigare programledare och TV-hallåa, men är sedan 2010 dubbningsprojektledare för SVT; som ansvarar för SVTs dubbningar, övervakar och håller kontakten med dubbningsstudiorna.Det jag speciellt minns av Henrik Bennetter som TV-hallåa var när han 1998 introducerade Star Trek Voyager klädd i Star Trek-uniform!
Just nu är han en av två personer på SVT som jobbar med dubbning.

Citat från: gstone skrivet 25 september 2025 kl. 13:56:08Vem är Henrik Bennetter ?Henrik Bennetter var tidigare programledare och TV-hallåa, men är sedan 2010 dubbningsprojektledare för SVT; som ansvarar för SVTs dubbningar, övervakar och håller kontakten med dubbningsstudiorna.
Citat från: MOA skrivet 25 september 2025 kl. 14:03:45T. Någon som vet vem Camilla Westergren är?Kanske släkt med Meg Westergren ?🤔
Citat från: gstone skrivet 25 september 2025 kl. 13:56:08Vem är Henrik Bennetter ?Tror han är projektledare på SVT eller något. Någon som vet vem Camilla Westergren är?