Forumnyheter:

På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.

Huvudmeny

Skriv svar

Meddelandet har följande fel som måste rättas till innan du kan fortsätta:
Varning: Det har inte skrivits nya inlägg i detta ämne på 120 dagar.
Om du inte är säker på att du faktiskt vill svara i det här ämnet, så bör du överväga att istället starta ett nytt ämne.
Begränsningar: 10 per inlägg (10 återstår), Maximal total storlek 13,67 MB, maximal storlek per fil 13,67 MB
Kryssa av de bifogade filer du inte längre vill bifoga
Klicka eller dra filer hit för att bifoga dem.
Andra tillval
Verifiering:
Lämna detta fält tomt:
Skriv in bokstäverna som syns på bilden
Lyssna på bokstäverna muntligt / Begär en ny bild

Skriv in bokstäverna som syns på bilden:
Vad är 2 + 2? Skriv svaret med BOKSTÄVER.:
Kortkommandon: ALT+S för att skicka/posta eller ALT+P för att förhandsgranska

Ämnessammanfattning

Skrivet av Nilsson
 - 10 november 2025 kl. 16:00:06
Citat från: BPS skrivet 10 november 2025 kl. 15:35:19Jag tror att SVT helt enkelt vill ha det som julkalender och då kör man med 48 avsnitt så att man kan släppa två per dag i 24 dagar.
Ja då fick man lära sig det.Inte tänkt på det tidigare.
Skrivet av BPS
 - 10 november 2025 kl. 15:35:19
Citat från: MB skrivet 10 november 2025 kl. 15:32:39Är det något problematiskt just de två eller?
Jag tror att SVT helt enkelt vill ha det som julkalender och då kör man med 48 avsnitt så att man kan släppa två per dag i 24 dagar.
Skrivet av MB
 - 10 november 2025 kl. 15:32:39
Citat från: BPS skrivet  9 november 2025 kl. 17:57:32Det är väl ingen överraskning att den även i år kommer att sändas i repris från 1 december. I år blir det som förra året två avsnitt om dagen och man hoppar över avsnitt 20 och 48.

https://www.svtplay.se/jultomtens-larling
Är det något problematiskt just de två eller?
Skrivet av Daniel Hofverberg
 - 10 november 2025 kl. 15:31:57
Citat från: Nilsson skrivet 10 november 2025 kl. 13:05:22Så många år som den gått i repris, varje december som vanligt :)
Ja, men däremot har det inte varit konsekvent hur många avsnitt de sänder av serien - det har varierat lite från år till år, men har sällan eller aldrig innefattat alla avsnitt...
Skrivet av Nilsson
 - 10 november 2025 kl. 13:05:22
Citat från: BPS skrivet  9 november 2025 kl. 17:57:32Det är väl ingen överraskning att den även i år kommer att sändas i repris från 1 december.

https://www.svtplay.se/jultomtens-larling
Så många år som den gått i repris, varje december som vanligt :)
Skrivet av Erika
 - 10 november 2025 kl. 12:21:32
Citat från: gstone skrivet 10 november 2025 kl. 08:15:09Så tomten är singel
Tror det är huvudsakligen inom amerikansk populärkultur Jultomten brukar vara gift, medan i andra sammanhang är han sällan det. I nordiska julkalendrar är Jultomten (om han ens förekommer) oftast singel.
Skrivet av gstone
 - 10 november 2025 kl. 08:15:09
Citat från: BPS skrivet 10 november 2025 kl. 08:01:42Stina Rautelin, men hon är inte tomtemor utan hans hushållerska.
Så tomten är singel
Skrivet av BPS
 - 10 november 2025 kl. 08:01:42
Citat från: gstone skrivet 10 november 2025 kl. 02:23:31Vem spelar tomte mor ?
Stina Rautelin, men hon är inte tomtemor utan hans hushållerska.
Skrivet av gstone
 - 10 november 2025 kl. 02:23:31
Vem spelar tomte mor ?
Skrivet av BPS
 -  9 november 2025 kl. 17:57:32
Det är väl ingen överraskning att den även i år kommer att sändas i repris från 1 december. I år blir det som förra året två avsnitt om dagen och man hoppar över avsnitt 20 och 48.

https://www.svtplay.se/jultomtens-larling
Skrivet av Daniel Hofverberg
 -  5 december 2024 kl. 13:29:44
Citat från: Jonas9881 skrivet  5 december 2024 kl. 13:22:33Det har du väl rätt i, men ville bara visa att vissa bolag har skyldighet att svara kunderna.

Men vet inte hur det är om dubbningsbolagen måste svara deras kunder som är filmbolagen.
Ja, alla företag har något slags ansvar gentemot deras (nuvarande) kunder - men för dubbningsbolag är det som sagt de som beställt dubbningarna (TV-kanaler, filmbolag eller dylikt) som är deras kunder, och inte de slutliga konsumenterna.

Sen gällde den här artikeln ett norskt företag enligt norsk lagstiftning, så det är inte säkert att exakt samma regler gäller i Sverige.
Skrivet av Jonas9881
 -  5 december 2024 kl. 13:22:33
Citat från: MB skrivet  5 december 2024 kl. 12:54:29Lager 157 är ingen dubbstudio, dubbningsbolagens konsumenter är filmbolagen inte vi som ser det dubbade materialet...
Det har du väl rätt i, men ville bara visa att vissa bolag har skyldighet att svara kunderna.

Men vet inte hur det är om dubbningsbolagen måste svara deras kunder som är filmbolagen.
Skrivet av MB
 -  5 december 2024 kl. 12:54:29
Citat från: Jonas9881 skrivet  5 december 2024 kl. 12:36:19Men hörde du inte om nyheten om att den var norska eller danska studenter som frågade Lager 157 om frågor och sedan ville inte företaget svara på det, och då stämde studenterna företaget och Lager 157 blev fällda och fick betala 450 000 kr.

Hittade artiklen om någon vill läsa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/ungdomarna-anmalde-kladforetaget-fran-gallstad-nu-doms-lager-157-ber-om-ursakt

Visst dom kanske inte hade skyldighet att svara, men varför får man isåfall en saftig böter och även dömdes företaget för att ej svara på frågorna studenterna ställde till dom?

Har för mig att Sverige inte har denna regel ännu, och att det förmodligen inte kunde ha skett i Sverige på det viset.

Men det känns ju faktiskt som att Lager 157 hade skyldigheter att svara studenterna så som jag tolkar texten.
Lager 157 är ingen dubbstudio, dubbningsbolagens konsumenter är filmbolagen inte vi som ser det dubbade materialet...
Skrivet av Jonas9881
 -  5 december 2024 kl. 12:36:19
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet  5 december 2024 kl. 09:34:13Inga företag har skyldighet att svara på mail, oavsett hur stora de är. Man kan tycka att de flesta borde det, men någon skyldighet har de förstås inte.

Men om min teori stämmer att SVT inte har beställt dubbningen, så är nog sannolikheten inte så stor att Eurotroll gjort dubben. Annars borde det som sagt ha funnits utsatta dubbcredits, att döma av tidsperioden sannolikt i form av rullande credits i sidled under eftertexterna; som SVT gjorde på den tiden när Jultomtens lärling först sändes (2008).
Men hörde du inte om nyheten om att den var norska eller danska studenter som frågade Lager 157 om frågor och sedan ville inte företaget svara på det, och då stämde studenterna företaget och Lager 157 blev fällda och fick betala 450 000 kr.

Hittade artiklen om någon vill läsa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/ungdomarna-anmalde-kladforetaget-fran-gallstad-nu-doms-lager-157-ber-om-ursakt

Visst dom kanske inte hade skyldighet att svara, men varför får man isåfall en saftig böter och även dömdes företaget för att ej svara på frågorna studenterna ställde till dom?

Har för mig att Sverige inte har denna regel ännu, och att det förmodligen inte kunde ha skett i Sverige på det viset.

Men det känns ju faktiskt som att Lager 157 hade skyldigheter att svara studenterna så som jag tolkar texten.
Skrivet av Will Siv
 -  5 december 2024 kl. 12:29:13
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet  5 december 2024 kl. 11:41:57Så det var efter att serien började sändas på SVT...?
Det är möjligt att Nick kan visat ha serien tidigare, den kom först 2006 så antagningen då eller 2007, innan SVT köpte in den (som du säger, om det var SVT som köpte in den först så borde det ju varit credits)
Citat från: MB skrivet  5 december 2024 kl. 11:44:47Vilken karaktär tror du spelas av Annelie Bhagavan?
I ett avsnitt spelar hon en förmögen, men trevlig dam som råkar "konkurera" med julen när hon skänker leksaker till barn varenda dag.