Nu även uppe på youtube i HD! (fast med ännu mera pitchat ljud och en ram runt sig)
http://www.youtube.com/watch?v=kF4vanGkWFA
http://www.youtube.com/watch?v=kF4vanGkWFA
Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.
Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg gjorda i tavlor som du har tillgång till.
Visa inläggCitat från: Eriksson skrivet 30 september 2012 kl. 23:08:41
Underbart! Det blev ju jättebra! Alla passar utmärkt i sina roller, särskilt Madoka. Hoppas nästa del är klar snart.
Är Daily Motion i allmänhet mindre noga med upphovsrätten än vad YouTube är?

Men alla som har hjälpt till ska få stå med någonstans i episoden, det kan ni vara säkra på!


Sen skickar jag mer än gärna runt hela episoden till folk som vill ha den, kanske lägger upp den på en fildelningsajt, såsom sendspace eller något dylikt.




Det är en jättebra ide! Är en del som frågat innan om vart man kan höra karaktärerna, så det tror jag nog att jag ska klippa ihopa ASAP, blir antagligen sent idag eller imorgon under dagen!
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 14 juni 2012 kl. 02:01:39
Hur har du förresten löst det hela tekniskt med bakgrundsljudet? Har du tillgång till M&E-spår eller någon form av neutral musikbakgrund till avsnitten, eller hur gör du med musik och ljudeffekter?

Sen har jag även en hel del spel jag tar ljudeffekter från, och även ambient "musik". De ljueffekterna jag inte kan hitta gör jag själv, och det funkar betydligt bättre än jag trott!

Har själv gjort ett puffskydd utav strumpebyxor och en galje! Har inte prövat med ett riktigt puffskydd, men jag tycker att det jag har här låter rätt bra med tanke på att det kostade mig inte en krona! 






Dock är direktöversättningen till japanska rätt så annorlunda jämfort med vad de kommit fram till (Det går ju inte att direktöversätta från japanska till engelska, så jag tyckte det var bra att de tog sig lite friheter med texten! Budskapet av orginaltexten finns ju fortfarande där så!)