Forumnyheter:

Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.

Huvudmeny

Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg gjorda i tavlor som du har tillgång till.

Visa inlägg

Inlägg - gorehound

#1
Titta inte då. Sluta spamma tråden.
#2
Här är första trailern


Hur stor chans är det att serien får en svensk dubb tror ni?
#3
Den ser fantastisk ut 
#5
Är det någon som vet vem som dubbar Jessie i detta avsnitt?

Vanligtvis är det Annelie Berg som gör hennes röst

Ställ in på svenskt ljudspår i videons inställningar


#6
Citat från: Monsieur Hulot skrivet 13 november 2025 kl. 12:23:59Den ursprungliga Pelle Svanslös-filmen från 1981 har ju inte helt oväntat rest över stora delar av världen och dubbats till flera språk, bland annat engelska.

Det finns två engelskspråkiga versioner av filmen, en brittisk och en amerikansk. Jag vet inte huruvida ovanliga de är, men det skulle ju vara kul att få ta del av dem båda och se vilken version som är den bästa.

Här är lite som jag kunde hitta av de andra dubbningarna av filmen. Skulle vara kul att se den brittiska dubben också

Italiensk version (första 5 minuterna från en italiensk TV-inspelning)
https://www.facebook.com/reel/441274628234352/

Fransk version
https://www.facebook.com/reel/2508946006052611/

Tysk version

https://www.dailymotion.com/video/x8eqgke

Spansk version

https://www.dailymotion.com/video/x57n7y4

Finsk version
https://archive.org/details/pekka.Topohanta.1981.vhsrip.findub
#7
Filmer och TV-serier / Belfort & Lupin
4 november 2025 kl. 20:33:23
Är det någon som vet om denna franska tecknade serie kommer släppas med svensk dubb?

I Finland visas den på YLE den 15 november
https://arenan.yle.fi/1-73603045

#8
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 10 oktober 2025 kl. 19:05:32Vill du fortsätta projektet så kan jag leta fram fler avsnitt - jag tror att jag ska ha de flesta avsnitten av serien, om än inte alla. :)
Ja det hade varit riktigt kul att få prova :)
#9
Citat från: Goliat skrivet 10 oktober 2025 kl. 12:41:15Jag påbörjade synkning för några år sedan men då jag inte fick fler än några enstaka så blev det inte av.
Skulle vara roligt att se dessa :)
#10
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 12 juli 2025 kl. 23:52:27Jag vill jättegärna lägga upp allt jag har på Archive, men för det krävs att någon tar sig tid att synka till en bättre bildkälla; och det har jag tyvärr inte tid och ork att göra just nu. Kanske du kan hjälpa till med det...? :)
Nja, det vet jag inte om jag skulle hålla med om. Den håller kanske ingen Disney-klass, men jag tycker animationen är rätt så bra; och det är traditionellt handtecknat.

Den där stillbilden gör dock inte kvaliteten rättvisa - här finns ett helt avsnitt av serien:

https://www.youtube.com/watch?v=788_dTNMwd0

Animationen är för övrigt gjord i Nordkorea (!), trots att serien i sig huvudsakligen är italiensk.
Håller på att glo igenom denna med sambon, jag skulle gladeligen vilja göra ett försök att synka några avsnitt :)
#11
Off-topic / SV: Gnälltråden
3 oktober 2025 kl. 11:58:47
Citat från: Simon Axelsson skrivet  2 oktober 2025 kl. 19:56:42Efter att ha skjutit upp den från 19 september till 14 november tycks UIP nu ha ställt in den svenska biopremiären av Justin Tippings footballskräckis Him. Den har förvisso inte fått några vidare recensioner, men ändå! Varför?!
fick mail från Uip om detta. Tråkigt, de ansåg nog helt enkelt att det inte var värt det. Box office verkar inte ha gått så bra dessvärre i jämförelse med andra skräckfilmer i år.
#12
Citat från: Oscar Isaksson skrivet 26 september 2025 kl. 15:12:12Hoppas det här är ovanligt nog.;) Gammal Inspelning från Cartoon Network, runt 1995.

https://archive.org/details/cartoon-network-blandat

Glad fredag! ;D
Härliga minnen tack för uppladdningen :D
#13
Skulle det inte släppas ett nytt Mulle Meck-spel? Eller minns jag fel :)

Edit:

Utvecklas av Shaping Games
https://shapinggames.com/
#14
Off-topic / SV: TV-spel & konsoler
26 september 2025 kl. 10:52:07
Spelkonsoler jag har:

Nintendo
  • NES
  • SNES
  • N64
  • Gamecube
  • Wii
  • Wii U
  • Switch
  • Switch 2
  • Gameboy
  • Gameboy Advance
  • GBA SP
  • DS
  • DS Lite
  • 3DS XL

Sega
  • Master System
  • Mega Drive
  • Saturn
  • Dreamcast
  • Game Gear

Playstation
  • PS1
  • PS2
  • PS3
  • PS4
  • PS5 Pro
  • PSP
  • PS Vita

Microsoft
  • Xbox
  • Xbox 360
  • Xbox One 
  • Xbox Series X

Övriga
  • Atari Jaguar
  • PC Engine
  • PC Engine duo
  • Några kinaskit-konsoler
#15
Stel och livlös animation, röstskådespelet känns oengagerad. Kul med mer svensk animerad film, men jag tycker att kidsen förtjänar bättre kvalitet än detta.
Får ju hoppas att slutproduktionen är bättre.