Forumnyheter:

Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.

Huvudmeny

Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg gjorda i tavlor som du har tillgång till.

Visa inlägg

Inlägg - MOA

#1
Citat från: Monsieur Hulot skrivet Igår kl. 22:46:27Hurdå? :( Det är inget ifrågasättande men vad menar du?
Han tycker säkert inte att det är bra, är säkert ingenting för honom. gstone borde uttrycka sig bättre än det där
#2
Citat från: Elios skrivet Igår kl. 11:09:45Det var faktiskt Anna Bergendahl som vann.
Minns att den var lika dålig, hur det gick för Darin minns jag inte
#3
Citat från: Monsieur Hulot skrivet Igår kl. 21:35:21Nej då, jag förstår att det inte var du som satte i musiken ;) Ja, det finns en del sketcher från julkalendern som inte släppts på hemvideo (VHS och DVD). Jag ska naturligtvis göra en sådan lista också i närtid.
Skulle också underlätta med en lista av alla bilder som visas i videon
#4
Citat från: Monsieur Hulot skrivet Igår kl. 21:26:51Tänk att så mycket material plockats bort för kalendern! Dock undrar jag om musiken som spelas i bakgrunden har så mycket med Fem myror att göra, men det är en helt annan historia.

Det finns såklart fler sketcher som inte finns med i julkalendern, men det har vi ju redan gått igenom i tråden och om det skulle bli aktuellt att göra en lista över samtliga sketcher som inte finns med där så får det nog bli nästa år ;)
Vet att musiken är irriterande men jag satte inte in den. Angående videons sista text, hur många kalender sketcher släpptes aldrig på DVD?
#5
En sak som är sann är att det finns 3 ungerska dubbningar av AOSMB3 & jag fattar inte hur jag kunde göra en så stor tabbe
#6
Off-topic / SV: Namnsdagar.
Igår kl. 19:33:02
Citat från: Will Siv skrivet  3 december 2025 kl. 19:07:07Grattis Lydia ("Beetlejuice"), Cornelia Jacobs och Cornelia Bratt.
Oh Lydia, Lydia, have you seen Lydia? Lydia The Tatooed Lady
#7
Citat från: DingoPictures2005 skrivet Igår kl. 19:07:13Jag håller på att hjälpa Daniel med en isländsk avdelning men problemet är att jag skulle behöva mer hjälp av allmänheten för att sammanställa rollistor då min tid inte räcker till.

Däremot så har jag kunnat hitta ganska säkra belägg på att dessa människor är trolls, Bland annat så har en forum medlem visat bilder på egengjorda rollistor folk bakom Dubbing Database gjort för att jävlas.

Andra användare där har också hittat på saker som en äldre Ungersk dub av Alice i Underlandet som min kompis William visade.

Som sagt läs allt för kontext.
När gjorde ungerska dubbningen av Alice I Underlandet & stod det inte någon liknande sak om Peter Pan? Man blir så trött
#8
Citat från: Monsieur Hulot skrivet Igår kl. 14:11:13Jag såg om TV-serien Farbrorn som inte vill va' stor (1979). Mycket mysig serie :) Gösta Ekman är perfekt som berättaren! Favoritavsnittet är nog utan tvekan det sista som handlar om Att rymma.
Aldrig sett men ingen dubbning va? Står här någonstans att Gösta Ekman inte ville jobba med dubbning & vissa kändisar vill inte det. Rymde Farbrorn hemifrån i sista avsnittet?
#9
Citat från: Monsieur Hulot skrivet Igår kl. 14:05:28@Daniel Hofverberg förlåt om jag frågar igen, men vet du om du har Fem myrors julshow liggande någonstans?
Påminde Monsieur om julklappen & vad tycker han om länkade videon?
#10
Citat från: Beck skrivet Igår kl. 14:54:50




Jag minns All-New Super Friends Hour och The World's Greatest Super Friends, de var dubbade till svenska och visades på TV3 i början av 90-talet.

Ja, det var i stort sett samma roller, Johan Wahlström (Läderlappen) ersattes senare av Sven-Åke Wahlström.
Tror inte att det var något annat dubbningsbolag förutom Media Dubb som översatte.
Brorsan, logiskt eller
#11
Citat från: Disneyfantasten skrivet Igår kl. 11:31:27Faktiskt så hade Disney lite lösa planer på att göra det, fast en fristående adaption med titeln Chronicles of The Prydain, och personligen tror jag den har mest potential att lyckas med en spelfilms-adaption då den hade blivit mer unik från Disneys övriga nyinspelningar som släppts på 2010 & 2020-talen då den inte skulle kännas som någon blek kopia av sin tecknade motsvarighet. (jämfört med Pinocchio från 2022 och Peter Pan & Lena från 2023 som båda fått en betydligt barnsligare ton i jämförelse, Mulan från 2020 som har en stor brist på utveckling, Lejonkungen 2019 som är en händelselös, tråkig och blek kopia av den tecknade samt Lady och Lufsen från 2019 som mest känns tråkig och intetsägande)
När var detta planerat? Fattar att det aldrig blev av
#12
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet Igår kl. 00:59:27Vilket är ironiskt, då det nog är den film som skulle vinna mest på en live-actionremake...
Ja men det är filmen som nästan dödade Disney
Tänk efter: Skapade Disney några live action remakes på filmer som bombade & aldrig blev populära?
#13
Off-topic / SV: Hoppastråden
Igår kl. 11:01:37
Citat från: Monsieur Hulot skrivet  4 december 2025 kl. 23:34:35Okänd sedan 1982 och har mycket riktigt aldrig släppts på hemvideo.
Alla sketcher där återanvändes i Julkalendern om jag fattat rätt. Alla sketcher där släpptes inte heller på VHS eller DVD
#14
Off-topic / SV: Multilanguage
Igår kl. 09:04:43
Nästa tur leder oss till alla länder som vunnit 4 gånger, den ena är ingen överraskning

https://www.youtube.com/watch?v=y5em2dTID5M
#15
Off-topic / SV: Hoppastråden
4 december 2025 kl. 23:33:56
Citat från: Monsieur Hulot skrivet  4 december 2025 kl. 23:31:00Fem myrors julshow?
Precis! Inte sänts på TV sedan julafton 1982 & aldrig släppts på VHS & DVD va?