Forumnyheter:

Efter uppgradering av forumprogramvaran saknas vissa äldre bifogade filer just nu. Vi beklagar detta och arbetar med att lösa problemet.

Huvudmeny

HBO Nordic/HBO Max

Startat av Samlaren, 27 mars 2020 kl. 15:54:30

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

KurageDHH

Tyvärr finns inte Batman: The Animated Series med idag. :'(
Veckans släpp som finns på instagram har nu tagits bort. Är allt blivit ett stort misstag eller?

Daniel Hofverberg

Citat från: KurageDHH skrivet 15 februari 2023 kl. 13:23:19Tyvärr finns inte Batman: The Animated Series med idag. :'(
Veckans släpp som finns på instagram har nu tagits bort. Är allt blivit ett stort misstag eller?
Jag börjar också undra om det, för jag hittar i alla fall inga spår av Batman: The Animated Series. :(

Gjorde de ett misstag, så att de publicerade släpp för något annat land än Norden, eller...?

Kommer du ihåg vad mer som fanns med på veckans släpp, så man kan kolla om något av det andra utlovade har tillkommit? Länken fungerar ju inte alls längre, och jag lade tyvärr inte något annat på minnet...

Daniel Hofverberg

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 26 mars 2023 kl. 06:54:03Har det skett nån ändring eller har ingenting förändrats när det gäller utbud av Cartoon Network tecknade serier?
Ja, en del nyare Cartoon Network-serier har dykt upp på senare tid - Jellystone, Jade Armor, Monsterön, Barnens lägerö, Apple & Onion, Craig - bäckens kung, m.fl. :)

Om du syftar på äldre serier, så tror jag ärligt talat att det kommer att dröja (eller utebli helt), så länge WarnerMedia har nuvarande ledning. Sedan WarnerMedia och Discovery gick ihop har ju målsättningen tyvärr varit att ta bort allt från HBO Max som inte lockar jättemycket tittare, som bland annat resulterat i att samtliga nordiska serier försvunnit liksom en del amerikanska filmer och serier (till och med enstaka HBO-originalserier), så äldre serier kan vi nog bara drömma om... :(

Om HBO Max och Discovery+ går ihop under en helt ny tjänst, vilket ju säkerligen skulle innebära att livstidserbjudandet med halva priset (som alla fick när tjänsten var ny) försvinner, så är det nog läge att säga upp tjänsten; eller åtminstone inte abonnera hela tiden. Men så länge erbjudandet med halva priset finns kvar, så kan man ju inte göra det då det bara är så länge abonnemanget är aktivt som erbjudandet finns kvar...

Daniel Hofverberg

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 26 mars 2023 kl. 13:33:02Dom serierna du nämnde som är tillgänglig är inte ens intresserande överhuvudtaget, ta inte illa upp.
Du kanske inte är intresserad av de serierna, men det är förmodligen andra som är det - de hade knappast lagts upp om inte en enda person i världen vore intresserad...

Jag är åtminstone ganska säker på att mina syskonbarn tycker om Jellystone, så den är förmodligen ganska många som uppskattar. Dessutom är det värdefullt om den blir populär, för då kan även gamla Björnen Yogi bli populär på samma gång - de gamla kortfilmerna och serierna är det ju nästan inga barn idag som känner till, men om de uppskattar Jellystone så är ju sannolikheten stor att de lär uppskatta även gamla goda Björnen Yogi.

Erik Friman

Den nya tjänsten, som HBO Max sammanslås med Discovery+, byter namn till "Max" och lanseras i USA den 23 maj.

https://www.moviezine.se/nyheter/hbo-max-byter-namn-nytt-pris

Daniel Hofverberg

Citat från: Erik Friman skrivet 12 april 2023 kl. 20:38:32Den nya tjänsten, som HBO Max sammanslås med Discovery+, byter namn till "Max" och lanseras i USA den 23 maj.

https://www.moviezine.se/nyheter/hbo-max-byter-namn-nytt-pris
Vilket förstås med största sannolikhet också innebär att erbjudandet med halva priset "livet ut" inte längre kommer att gälla... :(

En sak är säker: Om priset som nämns i artikeln för USA även kommer gälla för Sverige, så kommer åtminstone jag att säga upp abonnemanget; och detsamma lär nog gälla många andra också - från 44 kr till 167 kr per månad är liksom ingen liten höjning och bortom all rim och reson...! :o
(Även jämfört med nuvarande ordinarie pris på 89 kr per månad är det en vansinnigt kraftig höjning - nästan det dubbla priset är inte rimligt, såvida inte utbudet bortsett från realityserier mångdubblas jämfört med idag...)

gstone

Gremlins tv serien verkar intresant.

Men priset är väldigt dyrt.

Och jag har inget intresse för Harry Potter tv serien.
"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"

Daniel Hofverberg

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 22 april 2023 kl. 10:34:13Med den här ändringen, hur stor är chansen eller möjligheten att äldre Hannah Barbera serier blir utgivna på den nya streamingtjänsten? Det har gått hur länge som helst nu, Disney har en stor del av deras serier tillgängliga, vad är det som påverkar Warner Bros när det gäller äldre serier?
Med nuvarande ledning tror jag ärligt talat att chansen är mindre än förut. Redan nu har ju den nuvarande ledningen tagit bort ett antal serier och filmer som inte lockat tillräckligt många tittare, trots att det är sådant som de äger rättigheterna till - och Hanna-Barberas serie kommer sannolikt att locka färre tittare än flera av de produktioner som tagits bort under senare tid... :(

Med den nya sammanslagningen blir förmodligen den största skillnaden att de framöver kommer satsa mer på realityserier och dokusåpor, av det slag som just nu finns mycket av på Discovery+ men som förstås kommer behöva samsas med HBO Max nuvarande utbud. Vilket förstås är kul för de som uppskattar sådant, men mindre kul för oss andra att behöva betala för något vi inte tänker nyttja...

Daniel Hofverberg

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 23 april 2023 kl. 03:40:20Står inte ut med det här när det gäller streamingtjänster, det är bättre att satsa på fysisk media och köpa DVD och Blu-Ray. Det må inte vara alla avsnitt som blir utgivna på DVD men bättre än ingenting.
Men om det inte gäller de allra nyaste serierna är sannolikheten ganska liten att det kommer att släppas avsnitt på DVD eller Blu-Ray framöver, för om inte serierna lockar tillräckligt med tittare via streamingtjänster så lär de definitivt inte locka tillräckligt med köpare för att det ska bli lönsamt med DVD-produktion... :(

Daniel Hofverberg

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 23 april 2023 kl. 03:45:37Sök bara på tradera och secondhand affärer.
Javisst, om det gäller sådant som redan har släppts är det ju inga problem - och det du redan har köpt på DVD kan ju ingen ta ifrån dig. Men ärligt talat ska man nog inte räkna med att det kommer släppas särskilt mycket mer av äldre serier på DVD framöver, utan om fysiska medier överlever med nya produktioner (d.v.s. filmer och serier producerade från och med nu) får man nog vara tacksam.

gstone

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 23 april 2023 kl. 13:40:20Om det är så det ligger till varför har då Disney+ alla äldre serier och filmer? Dom lockar hur många som helst och HBO max sitter på en guldgruva av äldre kortfilmer, klassiska serier, och animerade filmer osv, dom hade den största möjligheten att dela med sig så att folk kunde kolla på deras material och ta en kaka ur det som Disney+ lyckades ta över under pandemin. Att dom inte ens försöker är ett frågetecken på hur kompetenta är dom där uppe i skallen. Särskild när det gäller Hannah Barbera serier och DC comic serier från Cartoon Network, syftar på dom från år 90 talet tills Justice League Unlimited och det sista avsnittet av Framtidens Batman som knöt ihop hela tidslinjen när det gäller dom serierna dubbad till svenska.
Jag tror inte folk i Sverige bry sig så mycket om dom serina.
"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"

Oskar

Citat från: gstone skrivet 23 april 2023 kl. 14:57:28Jag tror inte folk i Sverige bry sig så mycket om dom serina.
Jag håller med dig. Jag tror att Warner Bros bryr sig inte om vissa äldre serier eftersom hade inte många tittare siffor. Dom vill satsa på nyproduktionsera serier och filmer.

gstone

Citat från: Oskar skrivet 23 april 2023 kl. 15:19:36Jag håller med dig. Jag tror att Warner Bros bryr sig inte om vissa äldre serier eftersom hade inte många tittare siffor. Dom vill satsa på nyproduktionsera serier och filmer.
Dock kan man verkligen tycka att dom borde börja ha utsatta dubb credits vid tecknad program !
"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"

Oskar

Citat från: gstone skrivet 23 april 2023 kl. 19:20:20Dock kan man verkligen tycka att dom borde börja ha utsatta dubb credits vid tecknad program !
Det håller jag med om och dåligt att inte visa creditlistor efter program i barnprogram.

Daniel Hofverberg

Citat från: gstone skrivet 23 april 2023 kl. 19:20:20Dock kan man verkligen tycka att dom borde börja ha utsatta dubb credits vid tecknad program !
Ja, jag håller med att det är väldigt dålig stil att inte sätta ut dubbcredits vid dubbade filmer och serier. :(

 Medan det hette HBO Nordic fanns ju ändå bristfälliga dubbcredits på en del serier, men sedan tjänsten bytte namn till HBO Max har allt detta försvunnit; och nu finns inte dubbcredits på en enda serie eller film... Det borde vara olagligt, såsom det faktiskt är i en del länder (bl.a. Storbritannien).

Citat från: gstone skrivet 23 april 2023 kl. 14:57:28Jag tror inte folk i Sverige bry sig så mycket om dom serina.
Citat från: Oskar skrivet 23 april 2023 kl. 15:19:36Jag håller med dig. Jag tror att Warner Bros bryr sig inte om vissa äldre serier eftersom hade inte många tittare siffor. Dom vill satsa på nyproduktionsera serier och filmer.
Jag tror tyvärr inte heller att tillräckligt många bryr sig om äldre serier för att det ska vara en lönsam affär för Warner Bros.

Det är en helt annan femma med Disney+, då Disneys 1980- och 1990-talsserier fortfarande är så välkända för gemene man så att det lockar folk - och Disney har ju också gjort ett bra jobb med att hålla de äldre serierna aktuella genom åren med hjälp av Disneydags (och motsvarande program i andra länder) i kombination med Disney Channel, Toon Disney, m.fl.

Warner Bros. har ju tyvärr målat in sig i ett hörn, då ju Cartoon Network och Boomerang inte sänt särskilt många äldre serier på ganska många år - och när serier inte alls sänds i någon kanal, hur ska då dagens barn kunna känna till serier från 1990-talet och bakåt...? Och serier man inte känner till lär man ju heller inte efterfråga...