Forumnyheter:

På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.

Huvudmeny

Svenska namn på Superhjältar och skurkar.

Startat av jimstrom, 3 augusti 2015 kl. 19:31:00

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Simon Axelsson

Citat från: Elios skrivet  1 maj 2020 kl. 13:57:28
Säger dem verkligen svarta änkan i dem dubbade serierna?^^

Inte nu för tiden ivarjefall, nu för tiden använder man sig ju främst av de engelska namnen vad det än gäller
Biofilmer 2025: 96, varav 6 omtittningar
Biofilmer 2026 hittills: 38

gstone

Jag lärde mig en väldigt cool sak.

Anledningen till att Batman hete Läderlappen på svenska är delvis att detta är det svenska namn på Operan som Bruce Wayne ser med sina föräldrar natten dom blir dödade.

Det är en rätt genial detalj  ;D

Dock rätt överflög sedan Frank Miller ändrade det så att Bruce och hans föräldrar såg Zorros märke på bio istället när dom blev mörade.

Detta hände alltså på 80 talet i samband med The Dark Knight Returns och det är versionen oftast använts sen dess.

Dock använda Nolan original idén med operan i Batman Begins  :D

(Den här texten kommer troligen ha konstig storlek förlåt på förhand  ;))

"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"