Forumnyheter:

På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.

Huvudmeny

Tecknade svenskdubbade serier, svenska tittlar på dessa, finns ej?

Startat av Zenon, 8 december 2019 kl. 15:26:43

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Zenon

Använder ni någon speciell källa för att kolla korrekt översättning tex på en svenskt titel till engelskt? Känns som att vissa serier tex inte har någon svensk titel och vise versa

Lilla My

Att inte översätta titeln på en serie har väl med att göra om titeln är i BEHOV av översättning eller ej. Namn på platser eller karaktärer som i serien behåller sitt engelska namn (som "Creepschool") behåller ju det av logiska skäl t.ex.