Är inte detta ett reklamjippo/reklamkampanj från en bit in på 2000-talet för att få folk att bli uppmärksamma över miljön och att vi behöver göra en förändring? Tror tyvärr inte det räcker att släcka lamporna i en timme per år. Vi behöver göra något mer drastiskt, dessutom, om man ska använda ficklampor som du skriver så blir det extremt stor förbrukning på batterier eller om man tänder värmeljus så är det nog inte så bra för miljön heller (beroende på vad man använder för ljus).
Men jag är inte anti kampanjen, det är bra att man får upp ögonen för miljön, det är så många som missköter sig för mycket annat, kastar farliga saker i kompost m.m.
Sedan tror jag det var lite för att företag skulle spara pengar i USA också, för de valde en tid där elen var som dyrast, de fick också ner kostnaden minns jag att jag läste en artikel om. Men tyvärr gör det extremt liten skillnad, dessutom när man släckt lampor och liknande, brukar många dra igång extra, det kan dras mer om det blivit lite kallare, även någon grad kan göra stor skillnad att värma upp igen, i exempelvis hus, vilket motverkar syftet.
Vi förbrukar extremt lite el också, vi blev till och med uppringda då de såg att förbrukningen var onormalt låg. Men vi har inte så mycket elektriska prylar alls hemma. Så det är jag lite stolt över.