Forumnyheter:

På grund av kraftiga återkommande överbelastningsattacker har jag tvingats införa automatiska blockeringar av besök som laddar många sidor under kort tid. Förhoppningsvis ska inga oskyldiga besökare drabbas av detta, men om du får felmeddelanden eller märker att sajten är död i en timme, så skicka e-post till , så får jag skruva ner inställningarna.

Huvudmeny

Toy Story 5

Startat av Marcusen, 9 februari 2023 kl. 19:58:37

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

gstone

Citat från: Disneyfantasten skrivet  6 juli 2026 kl. 12:28:34Enligt PM jag fått av @gstone  hade han varit i kontakt med Joakim Jennefors som regisserade dubbningen, enligt Joakim så var det Steve, jag tyckte iallafall att det lät som Steve när jag såg filmen.
jag kan fota instasgram svaret om ni jag måste
"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"

TonyTonka

Citat från: Disneyfantasten skrivet  6 juli 2026 kl. 12:28:34Enligt PM jag fått av @gstone  hade han varit i kontakt med Joakim Jennefors som regisserade dubbningen, enligt Joakim så var det Steve, jag tyckte iallafall att det lät som Steve när jag såg filmen.
Du kan ha rätt där nu när jag tänker efter igen... ^^
- Why do farts smell so funny?
- They're made of laughing gas!
~Timon and Pumbaa's Jungle Games

TonyTonka

Citat från: gstone skrivet  6 juli 2026 kl. 12:44:09jag kan fota instasgram svaret om ni jag måste
Berättade han några andra mindre roller förutom Steve Kratz som den äldre mannen?
- Why do farts smell so funny?
- They're made of laughing gas!
~Timon and Pumbaa's Jungle Games

Disneyfantasten

Citat från: TonyTonka skrivet  6 juli 2026 kl. 13:49:29Berättade han några andra mindre roller förutom Steve Kratz som den äldre mannen?
Till exempel vem Magnus Ehrner dubbade?

gstone

Citat från: Disneyfantasten skrivet  6 juli 2026 kl. 14:05:39Till exempel vem Magnus Ehrner dubbade?
jag frågade bara om två roller

ville inte vara för jobbig :-\
"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"

gstone

Citat från: Disneyfantasten skrivet  6 juli 2026 kl. 14:05:39Till exempel vem Magnus Ehrner dubbade?
Ville inte fråga för mycket vore tråkigt att göra honomuppröd, han är nog upptagen  och har säkert viktigare saker att göra
"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"

Lillefot

#276
Ursäkta för bump ännu en gång. Men idag blev det att se filmen och jag måste säga att den var ganska positivt överaskande. Är den i samma klass som de tre första filmerna? Nja, inte riktigt i mina ögon. Men den är definitivt ett steg upp från fyran och handlingen berörde mycket. Hur leksakerna såg på tekniken och vad för konsekvenser den kan få (både negativa men även positiva) skildrades bra. Och Jessie fick mer fokus i filmen som variation till både Woody och Buzz.

En del karaktärer användes inte riktigt så mycket som jag hade önskat (exempelvis Bo Peep), men fokuset var trots det ändå tight och det kändes aldrig som att tråden tappades (även om mitt första intryck kring
Spoiler
gruppen bortappade Buzz Lightyears
[close]
var lite sådär, men dem användes också väldigt starkt i slutändan). Sedan var jag inte särskilt förtjust i karaktären Nödig-Petter, pga att han är mer eller mindre en personifiering av toa-humor. Dock bidrar han till handlingen, så det är mer en personlig nitpick.

Dubbningen var också välgjord som alltid, med både återvändande och nya skådespelare. Magnus Rongedal gjorde en så bra imitation av Robert Gustafsson att det knappt gick att höra att ett byte har skett. Rikard Björk som Rex hade en tydligare ljudlig skillnad, men passade ändå bra i rollen. Mer än så är svårt att säga, de som återvände var lika bra som alltid.
Spoiler
Dock tyckte jag att det var lite konstigt att sången och en del av dialogen vid slutet av eftertexterna var odubbade. Var det pga direktiv från Disney eller något annat som resulterade i det?
[close]

Så överlag sett, förvånansvärt bra gjort av Pixar med slutresultatet. Den får därför 8.5/10 i betyg från mig, och blir definitivt att införskaffa på Blu-Ray när den släpps där. Det enda jag hoppas på framöver är att om vi någon dag får en sjätte film, så får Pixar ta all den tid de behöver för att få den minst lika bra.
Psykiska hälsan är sådär igen, så kommer troligen inte vara så aktiv ett tag.

Disneyfantasten

Citat från: Lillefot skrivet 14 juli 2026 kl. 19:21:09Är den i samma klass som de tre första filmerna? Nja, inte riktigt i mina ögon. Men den är definitivt ett steg upp från fyran och handlingen berörde mycket. Hur leksakerna såg på tekniken och vad för konsekvenser den kan få (både negativa men även positiva) skildrades bra. Och Jessie fick mer fokus i filmen som variation till både Woody och Buzz.
Håller med här, förutom att jag tyckte att alla fyra första filmerna var bättre än denna, känner personligen att den femte filmen gjordes mest för att göras snarare än att den behövdes, i 4an så fick man iallafall tillbaka Bo Peep.

Citat från: Lillefot skrivet 14 juli 2026 kl. 19:21:09En del karaktärer användes inte riktigt så mycket som jag hade önskat (exempelvis Bo Peep), men fokuset var trots det ändå tight och det kändes aldrig som att tråden tappades (även om mitt första intryck kring
Spoiler
gruppen bortappade Buzz Lightyears
[close]
var lite sådär, men dem användes också väldigt starkt i slutändan).
Håller med här också, likaså de andra karaktärerna som Hamm, Rex, Potato Heads och Slinky.

Citat från: Lillefot skrivet 14 juli 2026 kl. 19:21:09Sedan var jag inte särskilt förtjust i karaktären Nödig-Petter, pga att han är mer eller mindre en personifiering av toa-humor.
Här instämmer jag till 100%, hur Pixar kom på att skapa en sådan karaktär med sådan humor i en av sina filmer är personligen bortom mitt förstånd.

Sedan tycker jag personligen att de allra flesta nytillkomna leksaks-karaktärerna (minus Lilypad) är tråkiga och icke-minnesvärda.

Sedan tycker jag att åtminstone den riktiga minigrisen kunde ha fått mycket bättre karaktärs-utveckling, kändes som att han var besatt av att äta upp leksaker.  ::) 

Men, som sagt, jag uppskattar karaktären Blaze och hennes föräldrar, den riktiga hästen samt skogs-djuren, och karaktären Lilypad är en väl utvecklad karaktär.

Citat från: Lillefot skrivet 14 juli 2026 kl. 19:21:09Dubbningen var också välgjord som alltid, med både återvändande och nya skådespelare. Magnus Rongedal gjorde en så bra imitation av Robert Gustafsson att det knappt gick att höra att ett byte har skett. Rikard Björk som Rex hade en tydligare ljudlig skillnad, men passade ändå bra i rollen. Mer än så är svårt att säga, de som återvände var lika bra som alltid.
Spoiler
Dock tyckte jag att det var lite konstigt att sången och en del av dialogen vid slutet av eftertexterna var odubbade. Var det pga direktiv från Disney eller något annat som resulterade i det?
[close]
Håller med här också.

Citat från: Lillefot skrivet 14 juli 2026 kl. 19:21:09Det enda jag hoppas på framöver är att om vi någon dag får en sjätte film, så får Pixar ta all den tid dem behöver för att få den minst lika bra.
Det håller jag med om, dock håller jag personligen mina förvändningar ganska låga för en eventuell sjätte film efter besvikelsen av den femte, även om den är bra så upplever jag personligen att magin är borta, framförallt då Buzz Lightyears klassiska replik "Mot oändligheten och vidare" inte var med, franschisen känns inte alls detsamma utan den, hoppas att man iallafall kan fixa till det i sjätte filmen om den blir av.

TonyTonka

Är det bara jag som inte tycker om Toy Story 3?

Den hyllas ju unisont av alla, men jag har aldrig gillat den. Jag vet inte riktigt varför heller, det är bara något med den filmen som stör mig.  :-\
- Why do farts smell so funny?
- They're made of laughing gas!
~Timon and Pumbaa's Jungle Games

Lillefot

Citat från: TonyTonka skrivet 15 juli 2026 kl. 03:32:14Är det bara jag som inte tycker om Toy Story 3?

Den hyllas ju unisont av alla, men jag har aldrig gillat den. Jag vet inte riktigt varför heller, det är bara något med den filmen som stör mig.  :-\
Kan bara tala för mig själv. Men för mig knyter 3:an ihop de flesta lösa trådar som finns kvar på ett väldigt rörande och bra sätt, och den skiner av samma kreativa energi som Pixar hade förr. Lotso är också en fantastisk antagonist i min åsikt, då det både går att tycka synd om det han har varit med om och ändå samtidigt ogilla honom pga hur han behandlar de andra leksakerna.

Den är för visso väldigt mörk stämningsmässigt under några av akterna, men på ett sätt som handlingen drar nytta av.

Sen är smaken förstås som baken, om du inte gillar den så är det helt okej. Jag tycker för övrigt faktiskt mer om ettan än tvåan, trots att den på många sätt är ännu bättre. Det är subjektivt.
Psykiska hälsan är sådär igen, så kommer troligen inte vara så aktiv ett tag.

gstone

Fart toalett humor är ju inte dålig om den faktiskt är gjord bra och väl skriven 
"Det är väl talat, men låt oss nu odla vår trädgård"

Lillefot

Citat från: gstone skrivet 15 juli 2026 kl. 17:16:20Fart toalett humor är ju inte dålig om den faktiskt är gjord bra och väl skriven
Det kan den absolut vara, men just Nödig-Petter genomsyrades lite för mycket av det för min smak. Som sagt bidrar han dock till handlingen och
Spoiler
det han gjorde som fick Jessies syn på teknik att bli mer positiv är värt att uppmärksamma
[close]
. Därför kan jag ändå tolerera honom.
Psykiska hälsan är sådär igen, så kommer troligen inte vara så aktiv ett tag.

TonyTonka

Idag har jag studerat rösterna i spelet Toy Story Mania utan att faktiskt äga spelet. De flesta rösterna är de vanliga (Jan Mybrand som Woody, Fredrik Dolk som Buzz Lightyear, osv) men både Wheezy och Stinky Pete har nya röster. Wheezy spelas av Dick Eriksson och Stinky Pete av Bengt Järnblad. Det sjuka är att både Andreas Nilsson och Hans Wahlgren återkom i sina roller i Toy Story 3-spelet som ska ha kommit ut året efter Toy Story Mania. :O
- Why do farts smell so funny?
- They're made of laughing gas!
~Timon and Pumbaa's Jungle Games

Disneyfantasten

Citat från: TonyTonka skrivet 18 juli 2026 kl. 02:50:08Idag har jag studerat rösterna i spelet Toy Story Mania utan att faktiskt äga spelet. De flesta rösterna är de vanliga (Jan Mybrand som Woody, Fredrik Dolk som Buzz Lightyear, osv) men både Wheezy och Stinky Pete har nya röster. Wheezy spelas av Dick Eriksson och Stinky Pete av Bengt Järnblad. Det sjuka är att både Andreas Nilsson och Hans Wahlgren återkom i sina roller i Toy Story 3-spelet som ska ha kommit ut året efter Toy Story Mania. :O
Toy Story Mania, jag måste säga att jag antingen nog inte hört talas om det eller att jag glömt det.

TonyTonka

Är det någon som vet ungefär när denna filmen kommer till Disney+?
- Why do farts smell so funny?
- They're made of laughing gas!
~Timon and Pumbaa's Jungle Games