Forumnyheter:

Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.

Huvudmeny

Quiet on Set: The Dark Side of Kids TV

Startat av Scoobydoofan1, 28 mars 2024 kl. 11:09:31

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Scoobydoofan1

Quiet on Set: The Dark Side of Kids TV är en dokumentär om hur barnskådespelare behandlades hos Nickelodeon och det som tas upp i serien är väldigt mörkt, sorligt, tragiskt och det är helt sinnessjukt att det hände bakom scenerna  i serier som visades i slutet av 90 talet och början av 2000 talet, All That, The Amanda Show, Drake & Josh, Icarly och andra onämnda serier. Vissa namn är Amanda Brynes, Drake Bell osv. Det är flera avsnitt som produceras och frågan är varför ingenting gjordes för att förbättra situationen för dom barn och tonåringar som arbetade under den tiden då?



Var osäker om det här borde bli upptagen här när ämnet är så mörk och det är fortfarande sinnessjukt att det här har hänt. Det är ett ganska mörkt ämne och det är fortfarande nya avsnitt som under produktion.

Will Siv

- what.

Will Siv

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 28 mars 2024 kl. 11:47:11Förutom McCurleys memoar så är det också andra skådespelare från äldre Nickelodeon serier som är med i avsnitten, Drake Bell är med i det nya avsnittet och det är helt sinnessjukt att det här hände dom. Frågan är dock om Nickelodeon är en kanal som har haft allt det här hur är det då med konkurrensen? Disney och Cartoon Network osv.
Man kan ju inte vara helt säker......

men jag vågar anta att det inte var så illa oss Disney p.g.a deras striktare regler och att en "renare bild", annars hade ju flera (som Miley Cyrus, Selena Gomez och Demi Lovato) talat ut.
- what.

Daniel Hofverberg

Absolut intressant, men var kan man egentligen se dokumentären? Jag har bara sett att media har återrapporterat om den. men hittar inte själv åt den på någon streamingtjänst eller kanal... :(

Will Siv

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 28 mars 2024 kl. 12:12:17Är inte deras beteende ett svar? vissa av skådespelarna har varit ute och cyklat eller? Man vet aldrig men det är bara nånting som syns genom deras beteende.
Det beror nog inte på det.

Det är väl så man kan göra när man är en stor musik-stjärna
- what.

Will Siv

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 28 mars 2024 kl. 12:00:34Absolut intressant, men var kan man egentligen se dokumentären? Jag har bara sett att media har återrapporterat om den. men hittar inte själv åt den på någon streamingtjänst eller kanal... :(
Det står ju att den är på Discovery+
- what.

Will Siv

Inte för att tala emot dokumentären, men.....

För en stor del av internet är det här inte en "nyhet"

- what.

Steffan Rudvall

#7
Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 28 mars 2024 kl. 12:35:08Det är nyheter för att det finns vissa som inte viste nånting innan allt det här kom ut när det gäller Drake Bell och dom andra osv.
Det är inga nyheter egentligen man har vetat om det länge men det är först nu det uppmärksammas på riktigt i och med alla som har kommit ut och berättat. De som har talat ute tidigare har man ju inte tagit på allvar men sen Jennette McCurdy släppte sin självbiografi har det blivit allt mera uppmärksammat.

Steffan Rudvall

#8
Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 28 mars 2024 kl. 13:00:48Det förklarar den delen, men har inte det varit tidigare skådespelare, innan Drake bell som har sagt likadant? Inte bara det men allt det här kom fram efter Bell var i dokumentären och när han berättade sin del i Drake & Josh osv. Helt sjukt att det här hände och att det ignorerades hittills.
Jo det har hänt tidigare till exempel skådespelerskan bakom Amanda från Amanda Show som jag tyvärr har glömt efternamnet på. Men hon ignorerades och man sa att hon var tokig.

Will Siv

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 28 mars 2024 kl. 12:33:40Vem av dom? Jämfört med skådespelarna från Nickelodeon så är det bara Drake Bell som är en stjärna inom musik, kanske inte som dom från Disney men det borde finnas andra från Nickelodeon som är också inom musikbranschen jämfört med Disney.
Ariana Grande.
- what.

Will Siv

Citat från: Scoobydoofan1 skrivet 28 mars 2024 kl. 12:33:40Vem av dom? Jämfört med skådespelarna från Nickelodeon så är det bara Drake Bell som är en stjärna inom musik, kanske inte som dom från Disney men det borde finnas andra från Nickelodeon som är också inom musikbranschen jämfört med Disney.
Citat från: Will Siv skrivet 28 mars 2024 kl. 22:00:07Ariana Grande.
https://www.thepinknews.com/2024/06/13/ariana-grande-quiet-on-set/
- what.