DVD-spelarens DVD-bricka (eng. DVD tray eller DVD bezel) sitter fast och kan därför inte ta emot DVD-skivor, trots att själva mjukvaran fungerar som den ska utan problem. Någon som har en aning om hur man öppnar den igen?
DVD-spelaren ser ungefär ut så här: http://photos1.blogger.com/blogger/6048/919/320/Phillips%20DVD.1.jpg
Senaste gången jag använde den här DVD-spelare, vilket var för ungefär 10 år sedan, fungerade den. Nu gör det inte det längre på grund av någon konstig anledning.
Jag läste i artiklar på nätet att den kan öppnas igen genom att trycka in ett hål av nåt slag, men den här modellen verkar inte ha något hål.
Tack på förhand för svar!
Ja, många DVD-spelare har ett litet hål på framsidan där man kan trycka in exempelvis ett uträtat gem, vilket får släden att komma ut så pass mycket att man sen kan dra ut den för hand.
En del spelare har en skåra på undersidan där man kan sticka in en tunn skruvmejsel och dra längs skåran för att öppna släden.
Se t.ex. den här utförliga artikeln där författaren visar hur man plockar isär en Blu-rayspelare för att fixa problemet med fastnad släde:
http://goughlui.com/2017/12/03/teardown-philips-bdp2180-79-3d-blu-ray-player-with-stuck-tray/Vanligtvis beror en fastnad släde på två saker, ofta i kombination:
1) Släden behöver smörjas. Kanske har fettet som smörjer släden torkat in.
2) Drivremmen behöver bytas pga att den har töjt sig och/eller är hård (gummit har torkat).
För att fixa felet måste spelaren naturligtvis plockas isär.