Forumnyheter:

Möjlighet för gäster att skriva inlägg har länge varit avstängt på grund av missbruk och spam, men i och med den nya forumprogramvaran är det nu påslaget igen. Se till att inte missbruka detta, för då kan det behöva stängas av igen.

Huvudmeny

Röster i "Varför vi har skatter"

Startat av ddubbning, 4 februari 2017 kl. 00:41:29

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

ddubbning

Filmarkivet.se (en sajt som är ett samarbete mellan Svenska Filminstitutet och Kungliga Biblioteket) finns upplagt en animerad kortfilm med titeln "Varför vi har skatter". Det är en från början amerikansk animerad kortfilm, dubbad till svenska. Tyvärr saknas dock dubbcredits helt för filmen och det skulle vara intressant om någon här känner igen rösterna i filmen.
Själv känner jag igen berättarrösten, men kan inte placera den och det gäller för övrigt alla röster i filmen förutom rösten till karaktären Alexander (en ung man) som låter som Tomas Bolme.

Filmen finns här http://www.filmarkivet.se/movies/varfor-vi-har-skatter/

Oscar Isaksson


ddubbning

Aha, tack så mycket, ja rösten lät som sagt bekant!

Oscar Isaksson

Många av de andra rösterna är bekanta för mig, men jag kan inte placera dem.
Tror inte att det är Tomas Bolme för han har en mycket ljusare röst.

ddubbning

Jag tror nog fortfarande att det kan vara han, tycker att rösten har tydliga drag av Bolme. Men det kan givetvis vara någon annan person.

Elios

Vart kan man se denna någonstans då!?

Erika

Citat från: Elios skrivet Igår kl. 15:22:20Vart kan man se denna någonstans då!?
Den finns fortfarande att se på Filmarkivet, men tyvärr verkar sidan ladda långsamt (åtminstone gör den det för mig) för tillfället. Dock går det att se filmen när sidan äntligen har laddat färdigt, man får bara ha lite tålamod. :) 

Daniel Hofverberg

Citat från: Erika skrivet Igår kl. 17:51:19Den finns fortfarande att se på Filmarkivet, men tyvärr verkar sidan ladda långsamt (åtminstone gör den det för mig) för tillfället. Dock går det att se filmen när sidan äntligen har laddat färdigt, man får bara ha lite tålamod. :)
Sidan är väldigt seg för mig också, och det tog nästan en minut att ladda sidan. När den väl är färdigladdad går det dock problemfritt att streama filmen - det beror på att filmen (och troligtvis även allt annat på Filmarkivet) lagras i Amazons molntjänst, och inte på Filmarkivets egna servrar.

Oscar Isaksson

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet Idag kl. 00:43:41Sidan är väldigt seg för mig också, och det tog nästan en minut att ladda sidan. När den väl är färdigladdad går det dock problemfritt att streama filmen - det beror på att filmen (och troligtvis även allt annat på Filmarkivet) lagras i Amazons molntjänst, och inte på Filmarkivets egna servrar.
Är det bara jag som uppfattar det lite märkligt att en svensk arkivtjänst sparar i en amerikansk mottjänst och inte ens en europeisk sådan. När Svenska Filminstitutet förespråkar främst europeiska tjänster att ta del av och samarbeta med, hellre än amerikanska.