Forumnyheter:

Då forumet använder sig av databasen Stop Forum Spam för att blockera kända spammare finns det en liten risk att oskyldiga drabbas av detta, som råkar ha samma IP-adress som kända spammare har haft. Om du är en av dem och inte lyckas att skriva inlägg på forumet, följ denna länk för att ta bort blockeringen, eller skicka e-post till med din IP-adress.

Huvudmeny

Visa inlägg

Denna sektion låter dig visa alla inlägg som denna medlem har skrivit. Observera att du bara kan se inlägg gjorda i tavlor som du har tillgång till.

Visa inlägg

Inlägg - TonyTonka

#1
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 13 maj 2026 kl. 00:48:57Jag tycker att det var ovanligt många bra låtar i kvällens första semifinal av Eurovision Song Contest - den enda riktigt dåliga låten ikväll var väl Moldavien, som förstås av någon outgrundlig anledning gick vidare... Alla andra var åtminstone helt okej, i mina ögon.

Mina favoriter ikväll var (förutom Sverige) Finland, Grekland, Belgien, Portugal och Estland. Tråkigt att de två sistnämnda inte gick vidare, som jag tycker att de hade förtjänat; men Portugals finstämda ballad stack kanske inte ut tillräckligt i det här startfältet. Dessutom var Georgien och Israel bra, även om de inte riktigt stack ut tillräckligt för att jag skulle vilja rösta på dem.

Både Italien och Tyskland, som framfördes utom tävlan, var också riktigt bra - framförallt Italien tror jag kan bli riktigt vass och farlig på lördag.

Men annars tror jag nog att Finland kan ligga bra till att vinna i år, även fast jag önskar att man hade förstått vad de sjöng... Sverige borde också komma ganska bra till, och gudskelov att Felicia gick vidare trots det dåliga startnumret - det är en riktigt bra låt, som jag tycker håller fortfarande trots att den börjar vara tämligen sönderspelad på radio...

Ska bli spännande att se den andra semifinalen på torsdag.
Vad tycker du om resultatet nu när tävlingen är över? 
#2
Dubbningar och röster / SV: Pinocchio
19 maj 2026 kl. 00:55:44
Fråga: Vad säger Lampis/Lampglas vid 0.58 i klippet (repliken jag undrar över bör startas när man trycker på länken, men skriver tidskoden ändå utifall att):

https://youtu.be/orXw9ZOH3pM?si=fp474FdzawarmYNE&t=58

Repliken i omdubben lyder "Vad tycker han att jag ser ut som, en åsna?"

#3
Som vi alla vet så måste ju många av de större rollerna inom Disney bli godkända, min fråga är: om man blir godkänd för en roll i en av Disneys spelfilmsremaker, blir man då automatiskt godkänd för den animerade motsvarigheten? För ganska många gånger har ju rösterna från spelfilmerna även fortsatt att göra karaktärernas röster i animerade sammanhang.  ???
#4
Citat från: Will Siv skrivet 18 april 2026 kl. 15:31:56Eh........



Varför  ???
Jag vet faktiskt inte, 2019-mig gillade honom tydligen. Men nu har jag inte kollat på honom på åratal.
#5
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet  6 februari 2026 kl. 14:42:07Nu är officiellt årets bevakning av Göteborgs filmfestival över, och med facit i hand kan jag konstatera att jag har recenserat 24 filmer - 22 under tiden som festivalen pågick, och två i efterhand. Inte så illa pinkat. :)

Jag kommer säkert att recensera ytterligare någon film i efterhand, om någon verkar intressant - men då blir det förmodligen mer "som vanligt" och inte riktigt lika kortfattat längre.

Jag har också sett de 8 filmerna nominerade till kortfilmssatsningen Startsladden, och av årets kortfilmer tyckte jag bäst om Flatan - underhållande och tänkvärt, och den hade jag gärna sett kunnat utökas till långfilmsformat, då det känns som mycket mer att berätta där. I andra hand skulle jag vilja säga Utan Kelly, som var bra och berörande och hann förmedla väldigt mycket på kort tid.  Vinnaren av tävlingen, Det som finns kvar av mig, var för all del bra och intressant; men jag upplevde den inte fullt så märkvärdig som juryn och publiken verkar ha gjort - jag tyckte att blandningen mellan animation och live-action inte riktigt passade in.

Jag tyckte sämst om Skråbock, som jag ärligt talat hade svårt att se någon större vits med - och även August och kriget var något tveksamt vad den egentligen ville säga... Överlag inget superstarkt utbud i Startsladden i år, även om Flatan och Utan Kelly var riktigt bra.
Även i år har ju Göteborgs filmfestival haft en något snarlik och tämligen utdragen jingel (ca 2 minuter) inför alla filmer - den här gången med två skådespelare, som väl ska föreställa någon slags gangsters; för att anknyta till sanningstemat. Effektfullt och ganska roligt den första gången, men när man ser samma vinjett för tjugonde gången på 11 dagar så är det inte fullt lika roligt längre...

Skådespelarna i årets jingel är för övrigt David Dencik och Alexander Karim. :)
Förlåt att jag frågar, mur lyckades du se 24 filmer under en period på en vecka och samtidigt jobba och leva? xD 
#6
Off-topic / SV: Glad Påsk!
4 april 2026 kl. 11:22:31
Glad påsk, allihopa! :D
#7
Dubbningar och röster / SV: Zootropolis 2
22 mars 2026 kl. 14:05:37
Citat från: Disneyfantasten skrivet 16 mars 2026 kl. 12:12:20Egentligen borde jag ha sagt detta förut, men;

Personligen tycker jag att filmens antagonist Milton Lynxley är en uppgradering gentemot första filmens antagonist Bellwether, och på tal om det så tycker jag att den karaktären också har "förbättrats" gentemot första filmen (hon verkar ha kommit över både allmäna föreningen och relationen mellan rovdjur och bytesdjur, i fängelset har hon lyckats göra det bekvämt för sig med ullen, senare när alla fångar rymt så ger hon sig iväg, mot slutet så är hon påväg att "rymma", innan hon sedan blir fångad igen, och vid slut-sången så surar hon inte längre som hon gjorde i första filmen).

(som parentes så skulle jag gissa - utan att vara helt säker - att familjen Lynxley kanske är en möjlig orsak till att hon var emot rovdjur i första filmen, i en tredje film hoppas jag att man utvecklar hennes motivation mer, jag skulle misstänka att hon precis som Judy blev mobbad av rovdjur under sin barndom)

Förövrigt är jag nyfiken på om @TonyTonka  ännu har sett filmen och vad han isåfall tyckte om den?  :)

(jag må vara betydligt mindre hård än många andra gentemot både Disney-filmer, uppföljare, moderna Disney-filmer, flertal animerade filmer som inte kommer från Disney, och en del annat, men just den här tror jag ändå att många Disney-fans och många fans av första filmen skulle uppskatta, rentav gilla)
Nej, jag har tyvärr inte sett Zootropolis 2 ännu. 
#8
Om Dubbningshemsidan / SV: Fel på Forumet?
10 mars 2026 kl. 14:25:48
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet  9 mars 2026 kl. 00:17:47Ja, det ser ut som att det till och från idag har pågått någon DDoS-attack - det har varit väldigt många anrop från Indien, plus en lite mindre mängd anrop från USA.

USA kan vara legitimt, i och med att de flesta sökrobotar (typ Google) och liknande kommer från USA, men jag har svårt att tro att besök från Indien kan vara legitimt.

Jag har nu tills vidare blockerat all trafik från Indien, så får vi se om det löser problemet. Det borde inte ställa till med alltför stora nackdelar, då jag har svårt att tro att särskilt många i Indien talar svenska - och svenskar som är på semester i Indien kan kanske leva utan Dubbningshemsidan den tid de är där...

(Precis som med Ryssland och Kina sker blockeringen genom att det första besöket från varje IP-adress leder till en informationssida där man blir ombedd att använda VPN-tjänst för att besöka Dubbningshemsidan - och från och med det andra besöket spärras IP-adressen i brandväggen, så att det ser ut som att sajten är död. På så sätt hoppas jag att legitima besökare ska hinna se informationssidan, så att de vet orsaken och förhoppningsvis kan använda VPN för att ta sig in ändå.)
Ganska många gäster idag med (runt 4000) men (just nu i alla fall) är det inte så knöligt att ta sig in här.  ???
#9
Vet inte om det varit uppe förut, men lyssnade på Dubbens Hjältar med Anders Öjebo och Joakim Jennefors, och enligt Joakim så ska Loa Falkman ha provspelat för rollen som Frollo i Ringaren i Notre Dame. ^^
#10
Om Dubbningshemsidan / SV: Fel på Forumet?
8 mars 2026 kl. 16:26:24
Nu är det typ 5000 "användare" inne och forumet är jättesegt igen. Är det en ny DDoS-attack?
#11
Rätt låt vann enligt mig :D
#12
Vila i frid, Lady Kluck.  :'(
#13
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 16 februari 2026 kl. 01:19:55Jag gissar att "vinnarna" på genrepen är lottade...?

Ja, de är lottade för att produktionen ändå ska få repa resultatdelen.
#14
Om Dubbningshemsidan / SV: Fel på Forumet?
16 februari 2026 kl. 01:25:37
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 16 februari 2026 kl. 01:02:59De flesta DoS-attacker sker väldigt brett, och riktar sig mot tusentals sajter - det behöver inte betyda att de riktar in sig mot specifika sajter, utan det är helt enkelt mer eller mindre slumpmässigt; men ofta riktat mot specifika länder. Samtidigt som Dubbningshemsidan var väldigt seg igår kväll/natt, så låg exempelvis Flashback helt nere; vilket jag gissar inte är en tillfällighet.

Just nu är det ju exempelvis väldigt vanligt förekommande med hybridattacker från Ryssland, där ryska hackers anlitas av Kreml att slå till mot så många svenska servrar och/eller EU-servrar som möjligt; i förhoppning att även banker, energiföretag, myndigheter, BankID och annat samhällsviktigt ska påverkas - allt för att i möjligaste mån orsaka panik och splittring inom samhället, och göra att folk blir oroliga (säkerligen med förhoppningen att opinionen om att hjälpa Ukraina inom respektive land ska växlas).

Jag säger inte att så nödvändigtvis är fallet just den här gången, men statistik visar att runt 70% av alla DoS-attacker  i världen kommer från antingen Ryssland eller Kina, och detta redan innan Rysslands anfallskrig inleddes. Det intressanta är dock att meningen är att Dubbningshemsidan ska blockera all trafik från just Ryssland och Kina, som jag lade till för några månader sedan i ett försök att stävja just DoS-attacker - så frågan är om den blockeringen inte fungerar, eller om just den här attacken inte kommer från Ryssland eller Kina...? Ska se om jag kan hitta något loggen, nu när jag har ett ungefärligt klockslag att gå på.

(Visserligen kan man aldrig avgöra ursprungslandet med någon form av visshet, då det ju alltid finns möjlighet till VPN, proxyservrar och liknande - men det vanligaste brukar vara att hackers inte använder VPN för att se ut som att de kommer från ett annat land, utan hellre från en annan IP-adress än sin riktiga)
Såg på Aftonbladet nu att Flashback också haft problem, och det var tydligen ryska hackare. 

Hade Dubbningshemsidan mindre problem med DoS-attacker på den tiden som sidan hade com.ru i stället för .se som ändelse?
#15
Citat från: Daniel Hofverberg skrivet  1 februari 2026 kl. 14:31:57Jag är medveten om att det är den första februari idag, men då jag de senaste 11 dagarna knappt har hunnit andas på grund av alla recensioner från Göteborgs filmfestival, så har jag tyvärr inte hunnit färdigställa månadens spel än. :(

Jag har en funktionsduglig prototyp, men det är fortfarande en del som återstår kring buggfixar och detaljer; plus att jag inte har något ljud än till spelet.

Jag ber om ursäkt för fördröjningen, men kommer göra allt för att färdigställa spelet så fort filmfestivalen är över - förhoppningsvis kan spelet lanseras till den 6 februari. :)
Hur går det med spelet? ^^