Forumnyheter:

Efter uppgradering av forumprogramvaran saknas vissa äldre bifogade filer just nu. Vi beklagar detta och arbetar med att lösa problemet.

Huvudmeny

SVT-rariteter

Startat av Monsieur Hulot, 28 juni 2025 kl. 19:47:24

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 2 gäster tittar på detta ämne.

Anders M Olsson

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 24 juni 2026 kl. 11:20:44Okej. Det som återstår då är att lista ut hur man klipper i videofiler med bibehållna undertexter, så att de inbakade undertexterna får rätt tidskoder som börjar på noll från varje nytt avsnitt. Det är jag faktiskt inte säker på hur man gör, då jag hittills bara klippt i filer som saknar textning...
Är det inte bäst att muxa om videon så att du får undertexterna i separata filer? Dessa kan du sen ta in i Subtitle Edit och redigera så att de stämmer.

Om du ska lägga upp avsnitten på archive.org bör val undertexterna i vilket fall som helst ligga som separata .srt-filer för att de ska fungera i online-spelaren.

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 24 juni 2026 kl. 11:20:44Sen vore det också önskvärt att få till undertexter till de avsnitt som saknar undertexter (åtminstone de fyra avsnitten från Nu kommer det mer Kalles klätterträd, plus avsnitten från DVD ifall dessa också saknar textning), för att få det konsekvent och få textning till alla avsnitt. :)
Om du skickar mig ett avsnitt kan jag göra en test.

Daniel Hofverberg

Citat från: Anders M Olsson skrivet 24 juni 2026 kl. 12:02:21Om du skickar mig ett avsnitt kan jag göra en test.
Absolut, jag ordnar det ikväll - tack. :)

Monsieur Hulot

Hoppas att filmskadan i avsnitt 5 (Att ha födelsedag) är åtgärdad!

Minns jag inte fel var det ju förvisso något smuts i någon av filmerna, men jag förutsätter att denna ska vara borta.

Anders M Olsson

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 24 juni 2026 kl. 12:03:44Absolut, jag ordnar det ikväll - tack. :)
Jag har fått två avsnitt av Daniel och textat upp dem. Men det visade sig att avsnitten var felmärkta. Det ena avsnittet kallades Att köpa en diskborste, men var i själva verket Att baka. Det andra avsnittet kallades Att börja skolan men var i själva verket Att ha djur.

I avsnittet Att ha djur finns en replik som jag inte är helt säker på. Det är den ena papegojan som skriker något som låter som "Är det värt?".

Någon som kan höra vad som egentligen sägs? Vid 2:22 respektive 3:25 på YouTube:

https://youtu.be/CjjzrXlHijc

Monsieur Hulot

Citat från: Anders M Olsson skrivet 25 juni 2026 kl. 10:32:17Jag har fått två avsnitt av Daniel och textat upp dem. Men det visade sig att avsnitten var felmärkta. Det ena avsnittet kallades Att köpa en diskborste, men var i själva verket Att baka. Det andra avsnittet kallades Att börja skolan men var i själva verket Att ha djur.

I avsnittet Att ha djur finns en replik som jag inte är helt säker på. Det är den ena papegojan som skriker något som låter som "Är det värt?".

Någon som kan höra vad som egentligen sägs? Vid 2:22 respektive 3:25 på YouTube:

https://youtu.be/CjjzrXlHijc
Båda gångerna säger papegojorna "mera mat".

Daniel Hofverberg

Citat från: Anders M Olsson skrivet 25 juni 2026 kl. 10:32:17Jag har fått två avsnitt av Daniel och textat upp dem. Men det visade sig att avsnitten var felmärkta. Det ena avsnittet kallades Att köpa en diskborste, men var i själva verket Att baka. Det andra avsnittet kallades Att börja skolan men var i själva verket Att ha djur.
Jag bara utgick ifrån listan som @Monsieur Hulot postade tidigare, och gjorde ingen egen kontroll av avsnittens innehåll; utan klippte bara de två första avsnitten i blocket och döpte de i enlighet med tidigare inlägg. :)

Anders M Olsson

Citat från: Monsieur Hulot skrivet 25 juni 2026 kl. 10:39:01Båda gångerna säger papegojorna "mera mat".
Det har du helt rätt i. Jag hörde att papegojan sa "mera mat" senare, men tyckte inte att det lät likadant de första två gångerna. Men jag har korrigerat och skickat en ny version till Daniel.

Sen får Daniel själv kolla upp avsnittstitlarna och se till att rätt avsnitt får rätt titel.

Monsieur Hulot

@Daniel Hofverberg och @Anders M Olsson avsnittsordningen i båda blocken stämmer inte överens med den som gick på TV.

Faktum är att det känns som att ingen längre vet vilken avsnittsordning som är den rätta. För mig kommer alltid den rätta ordningen vara den som gick på TV vid premiären 1975-1976, som också är den som använts vid de senaste repriseringarna (1994, 1998, 2002, 2008 och 2011-2012).

Monsieur Hulot

Avsnitt 3 av "Kalle", som heter Att vara sjuk, ligger på Archive i sin helhet (dvs med både intro och outro), men är dessvärre inte restaurerad och saknas på SF Anytime.

Jag tänker så här; ska vi ta filmfilen av avsnittet som är på Archive utan att göra någonting eller får vi rekonstruera det från DVD-utgåvan?

Avsnitt 8 och 9 (På stan med morfar och Om man kunde flyga) som också saknas på Anytime får dock rekonstrueras från DVD-utgåvan.

Daniel Hofverberg

Citat från: Monsieur Hulot skrivet 25 juni 2026 kl. 10:56:20@Daniel Hofverberg och @Anders M Olsson avsnittsordningen i båda blocken stämmer inte överens med den som gick på TV.

Faktum är att det känns som att ingen längre vet vilken avsnittsordning som är den rätta. För mig kommer alltid den rätta ordningen vara den som gick på TV vid premiären 1975-1976, som också är den som använts vid de senaste repriseringarna (1994, 1998, 2002, 2008 och 2011-2012).
Förvirringen med namngivningen i det här fallet berodde på att jag utgick ifrån vad du skrev i ditt tidigare inlägg:
Citat från: Monsieur Hulot skrivet 21 juni 2026 kl. 10:41:56SF Anytime-filmerna där avsnitten ligger heter följande:

1. POJ Klassiska Barnfilmer (avsnitt 5; Att ha födelsedag)
2. Kalles klätterträd (avsnitt 11, 4, 12 och 1)
3. Nu kommer det mer Kalles klätterträd (avsnitt 2, 10, 6-7)

Det tolkade jag som att avsnitten i Nu kommer det mer Kalles klätterträd var avsnitt 2, 10, 6 och 7 i den ordningen. Men så var inte fallet, utan avsnitten på bio och SF Anytime visades i själva verket i den här ordningen:
6. Att baka
7. Att ha djur
2. Att köpa en diskborste
10. Att börja skolan

I slutskylten efter det sista avsnittet med restaureringsinformation från Svenska Filminstitutet står avsnitten i rätt ordning.

Citat från: Anders M Olsson skrivet 25 juni 2026 kl. 10:49:13Det har du helt rätt i. Jag hörde att papegojan sa "mera mat" senare, men tyckte inte att det lät likadant de första två gångerna. Men jag har korrigerat och skickat en ny version till Daniel.

Sen får Daniel själv kolla upp avsnittstitlarna och se till att rätt avsnitt får rätt titel.
Tack så mycket. Nu har jag klippt ut även de resterande två avsnitten från den aktuella samlingsfilmen (och döpt alla filer rätt), om du kan tänka dig att texta dessa också. :)

Sen återstår då de tre avsnitt som bara släppts på DVD, som också behöver textas - men jag har inte lyckats hitta åt DVD-boxen i röran här hemma än...

Citat från: Monsieur Hulot skrivet 24 juni 2026 kl. 12:07:27Hoppas att filmskadan i avsnitt 5 (Att ha födelsedag) är åtgärdad!

Minns jag inte fel var det ju förvisso något smuts i någon av filmerna, men jag förutsätter att denna ska vara borta.
Jag har nu sett hela avsnitt 5 - Att ha födelsedag från POJ Klassiska barnfilmer, och jag ser ingen skada eller bildstörningar. :)

Jag kan bara förmoda att det var något som uppstod vid någon tidigare överföring till band, men nu har man ju för restaureringen återgått till 16 mm-rullarna.

Det enda jag ser är att det förekommer en del inkonsekvent brus, som rör sig lite och inte är konsekvent från bildruta till bildruta (så att det kan upplevas som lite flimmer); men jag förutsätter att det är så på 16 mm-originalen så att det inte gått att göra något åt.

Anders M Olsson

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 26 juni 2026 kl. 00:46:00Sen återstår då de tre avsnitt som bara släppts på DVD, som också behöver textas - men jag har inte lyckats hitta åt DVD-boxen i röran här hemma än...
Säg bara till när du vill ha hjälp att texta DVD-avsnitten. De fyra avsnitten som jag har gjort hittills var ganska enkla och gick snabbt att texta.

Daniel Hofverberg

Citat från: Anders M Olsson skrivet 26 juni 2026 kl. 08:14:01Säg bara till när du vill ha hjälp att texta DVD-avsnitten. De fyra avsnitten som jag har gjort hittills var ganska enkla och gick snabbt att texta.
Absolut, jag ska försöka ta mig tid att leta fram boxen under helgen. :)

Daniel Hofverberg

Citat från: Monsieur Hulot skrivet 25 juni 2026 kl. 15:22:50Avsnitt 3 av "Kalle", som heter Att vara sjuk, ligger på Archive i sin helhet (dvs med både intro och outro), men är dessvärre inte restaurerad och saknas på SF Anytime.

Jag tänker så här; ska vi ta filmfilen av avsnittet som är på Archive utan att göra någonting eller får vi rekonstruera det från DVD-utgåvan?
Avsnittet som finns på Archive är uppenbart snodd från Kungliga Biblioteket, och har kvar deras logotyp (eller rättare sagt deras föregångares logotyp) uppe i högra hörnet som syns tydligt i vissa scener (bl.a. eftertexterna) - det är en väldigt dålig idé att lägga upp något sådant med en så uppenbar logga som så tydligt avslöjar ursprunget på Archive, så den kan definitivt inte användas. :(

Så vi får lov att rekonstruera avsnitt 3, tillsammans med avsnitt 8 och 9, från DVD-utgåvan.

MOA

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 27 juni 2026 kl. 06:47:51Avsnittet som finns på Archive är uppenbart snodd från Kungliga Biblioteket, och har kvar deras logotyp (eller rättare sagt deras föregångares logotyp) uppe i högra hörnet som syns tydligt i vissa scener (bl.a. eftertexterna) - det är en väldigt dålig idé att lägga upp något sådant med en så uppenbar logga som så tydligt avslöjar ursprunget på Archive, så den kan definitivt inte användas. :(

Så vi får lov att rekonstruera avsnitt 3, tillsammans med avsnitt 8 och 9, från DVD-utgåvan.
Ja dom kan väl också ta bort videon om dom får reda på det, hoppas dom inte är så farliga från copyright

Monsieur Hulot

Citat från: Daniel Hofverberg skrivet 27 juni 2026 kl. 06:47:51Avsnittet som finns på Archive är uppenbart snodd från Kungliga Biblioteket, och har kvar deras logotyp (eller rättare sagt deras föregångares logotyp) uppe i högra hörnet som syns tydligt i vissa scener (bl.a. eftertexterna) - det är en väldigt dålig idé att lägga upp något sådant med en så uppenbar logga som så tydligt avslöjar ursprunget på Archive, så den kan definitivt inte användas. :(

Så vi får lov att rekonstruera avsnitt 3, tillsammans med avsnitt 8 och 9, från DVD-utgåvan.
Okej. Anade att det ändå skulle bli från DVD-utgåvan, precis som med de två andra avsnitten.

Har dessutom tittat närmare på filmfilen och det är ju samma kopia som legat på Filmarkivet!

Citat från: MOA skrivet 27 juni 2026 kl. 11:02:34Ja dom kan väl också ta bort videon om dom får reda på det, hoppas dom inte är så farliga från copyright
Kalles klätterträd tror jag inte skulle vara något större problem med tanke på att innehållet från serien lagts upp på YouTube enormt många gånger.

@Daniel Hofverberg kommer avsnitten från skalas upp med AI (eller något liknande) eller kommer det vara i samma skick som det är på DVD.

Uppskalad bild tror jag dessvärre skulle skada upplevelsen, särskilt med AI, så på den vägen kanske får vi undvika det. Om det inte finns något annat alternativ förstås!